+A A -A

1 Kasım’a Giderken!

-A A +A

1 Kasım’a Giderken!

7 Haziran seçimlerinde yaşanan belirsizlik ve hükümet kurulamaması bu seçimleri önemli hale getirdi. Ülke açısından neredeyse 2015 yılı kayıp yıl oldu.

Seçim takvimi işliyor, partiler seçim takviminde birinci kulvarı geçti. Aday listelerini YSK’na verdi. 

Seçmen tercihlerini etkileyen önemli unsurlardan birincisi aday tespitidir.

Adayın bölgesinde tanınırlığı, kişiliği, şahsiyeti, başarısı, insan ilişkileri, partinin yetkili kademelerinde görev ve sorumluluk durumu gibi faktörler seçmenlerin tercihlerini etkileyen önemli unsurlardır.

İkinci unsur partilerin seçmene sunduğu, seçim beyannameleridir.

Toplumun huzur, güven ve mutluluğu için iktidara geldikleri zaman uygulayacakları politikalar, plân ve projeler, sorunlara getirdikleri çözüm önerileri de seçmen tercihinin önemli faktörleridir. Tabii kigerçekçi, samimi, inandırıcı olması kaydıyla!

Günümüzde iletişim vasıtalarının hızı, sosyal medyanın yoğun kullanımı, televizyon ve yayın organlarının etkisi siyasette palavraya pirim vermemektedir, bilinçli algı operasyonları hariç.

Seçimde başarının üçüncü unsuru propagandadır.  

Seçim stratejisini iyi belirleyen, malzemeyi yerinde ve zamanında kullanabilen partiler toplumu daha kolay motive ederler. İktidar partisinin avantajları kadar, yapamadıkları ve hataları, başarısız olduğu alanlar zayıf taraflarıdır. Muhalefet icraatın içinde olmadığı için iktidarın zayıf taraflarından tabiri caizse vurur. Toplumun önüne projeleri ile çıkarak kendini anlatmaz. Eleştiriler kör döğüşü karalama kampanyaları ile devam eder. Maalesef ülkemizde bu yönde ciddi muhalefet boşluğu vardır. 

Seçim dönemlerinde toplumu rahatsız eden ve olumsuz etkileyen, genel bir şikâyet konusu siyasetin sert ve keskin dilidir.  

7 Haziran seçimlerinde üslup seviyeli siyaset dili yerine, sokak diline kadar düştü. Konuşmalar hainlik ve ihanetle başladı şerefsizlikle bitti. Belki bu şahsiyetleri yaralayıcı, incitici üslup partilerin fanatiklerini tatmin etmiş, partizan grupları coşturmuş olabilir, ancak mütedeyyin geniş bir halk kesimlerini rahatsız etmiş, önemli oy kaymalarına neden olmuştur. Atalar “keskin sirke küpüne zarardır” derler. 7 Haziran seçimlerinde alabildiğine kullanılan bu üslup siyasetçilerin kendi aralarında dil ve gönül yarası açmıştır. Hatta koalisyon çalışmalarının olumsuz sonuçlanmasına bu dilin etkisi olduğu kanaatindeyim. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aday tanıtım toplantısında tüm partilere bu yönde yaptığı çağrıdan dolayı teşekkür ve tebrik etmek gerekir. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Bayram arifesinde yapılan bu çağrının cevap bulması, sakin bir seçim dönemi geçirmek dileği ile Kurban Bayramının ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini dilerim.

 

Ali AY

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.09.2015 - 00:05 -1,165-
Bu sayfayı paylaşın :