+A A -A

2017 Yılı ve Amasya İl Özel İdaresi

-A A +A

AMASYA (AHG) Edib Ahmet CEYLAN
4 Ocak 2018 Tarihinde Perşembe Günü Büyük Amasya Otel’de Amasya İl Özel İdaresinin 2017 Yılı Faaliyet ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
Toplantıda, Amasya Valisi Dr. Osman Varol yanı sıra İl Genel Meclis Başkanı Mustafa ÇİTTIR, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk AYKUTLU, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi YANIK, İl Özel İdaresi birim müdürleri ve basın mensupları yer aldı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk AYKUTLU, İl Özel İdaresinin 2017 yılı faaliyetlerinin genel değerlendirmesini içeren sunumunda şunları ifade etti. “2017 Yılı İl Özel İdaresi Faaliyetlerini değerli görüşlerinize sunduğumuz bu değerlendirme toplantısında 8500 yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Amasya ilimize hizmeti ibadet olarak gören İl Özel İdaremiz, 2017 yılında da İlimizin ekonomisine, tarihine, kültürüne, eğitimine, turizmine, spora ve kırsal kesimine yapmış olduğu çok önemli yatırımları hayata geçirmiştir.
Toplam Bütçemiz 59.500.000,00 TL olmasına karşılık yıl içerisinde sağlanan ilave gelirlerle %30 artarak 76.800.000,00 TL olmuş, ayrıca 13,400.000,00 TL’ lik KÖYDES desteği ile birlikte 90.200.000,00 TL’ lik bir kaynak yatırım ve hizmetlere harcanmıştır.
2017 yılında kırsal altyapı standardımızın yükseltilmesi için öncelikle içme suyu yetersizliği bulunan bütün yerleşim birimlerimizin yatırım ve iyileştirme ihtiyaçları karşılanmış, çevreye duyarlı bir yaklaşımla kanalizasyon konusundaki eksiklikler giderilmiştir. 2017 yılında 3 yerleşim birimimizde içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri birlikte 2 köyümüzde de kanalizasyon şebekesi yeniden tesis edilmiştir. Ayrıca ilk defa motopompla içme suyu temin eden bir köyümüzde güneş enerjisi uygulaması yapılmış, köylerimizin daha temiz ve düzenli olması için köy merkezlerine parke taşı döşenmesi ve çöp toplama çalışmalarına ağırlık verilmiştir.
2017 yılında ilimize yapılan en büyük hizmet şüphesiz sıcak asfalt çalışmaları olmuştur. Amasya Merkez ve tüm ilçelerde toplam 84 km sıcak asfalt dökülerek köylerimizin yol standartları en üst seviyeye çıkarılmıştır. Yolların, kalkınma, medeniyete ve pazara ulaşım için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle köy yollarımızın köprü, menfez gibi sanat yapısı eksiklikleri giderilmiş, birinci ve ikinci kat asfalt kaplama, stabilize ve yeni yol yapımı yatırımları ihtiyaç duyulan yerlerde tesis edilmiştir.
Öte yandan ilimizin tarım potansiyeli de dikkate alınarak kırsal alanlarımızda ürün çeşitliliği ve tarımsal üretimi artıracak sulama göletlerinin yapımına ve modern sulama sistemlerinin tesisine yönelik çalışmalar yürütülmüş, Amasya Merkez Ormanözü, Göynücek Karaşar, Merzifon Gökçebağ göletleri tamamlanmıştır. İnşası devam eden Taşova Çakırsu ve Gümüşhacıköy Çetmi göletleri kısa sürede tamamlanarak köylerimizin hizmetine sunulacaktır.


Bu çalışmalar sayesinde, hem su kaynaklarının ekonomik şekilde kullanılması sağlanmış hem de üreticinin birim alanda daha fazla ürün alabileceği, bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun projelerin gerçekleştirilmesi sağlanarak meyve fidanı üretimi ve kaliteli tohum destekleriyle de ekonomik getirilerin yükseltilmesi sağlanmıştır.
2017 yılında kırsal altyapının iyileştirilmesi yoluyla halkımızın yaşam kalitesini artırmaya yönelik yatırım ve faaliyetlerin yanı sıra eğitime verilen destek, ilimizdeki kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması amacıyla da önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Bu çalışmaların etkinliğini arttırmak için 2017 yılında da makine parkımıza gerekli olan 2 adet çöp kamyonu kazandırılmıştır.
2017 yılında da açık, şeffaf ve hesap verebilen, halkın memnuniyetini esas alan yönetim anlayışı ile yapılan çalışmaların gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkı sağlayan İl Genel Meclisini ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile personelini kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.”
Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Amasya Valisi Dr. Osman VAROL ise, yaptığı değerlendirmelerde şunları kaydetti: “Özellikle sulama işine bu kadar fazla kaynak ayıran Özel İdare çok azdır. Göletler ve sulama sistemi vasıtasıyla bu işe ciddi kaynak ayrılıyor. Bu çok verimli bir yatırım. Altyapı, su, kanalizasyon, yol çok önemli yatırımlar. Sulama sistemleri, doğrudan çiftçimizin gelir düzeyini artıran çok önemli bir yatırım kalemidir. Bu konuda Özel İdaremiz ciddi bir çalışma yürütüyor. Bitümlü sıcak karışık konusunda da çalışmalarımız ciddi şekilde devam ediyor. Bitümlü sıcak karışım önemli bir hedef. Bu hedefe ulaşmak için elimizden geleni yapacağız. Bunlar çok önemli yatırımlar, gerçekten kolay yapılacak işler değil. Bu yatırımların hepsinin çalışmaları başladı. Amasya Merkez için çok önemli olan turizm sektöründe birkaç tane gözle görülür farklılık yaratacak çalışma yapacağız. 2017 yılı içerisinde Özel İdaremiz çok verimli çalışmalar yaptı. Hedeflere genel olarak ulaşıldı. Bizi zorlayan konulardan bir tanesi afet konutları oldu. Çok ciddi çalışarak bunu vatandaşlarımıza teslim etmiş olduk. Ben bunca çalışma içerisinde emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Başarılı bir yıl geçti. Bu yıl da aynı başarıları tekrarlamamızı temenni ediyorum.” dedi.
Program, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 10.01.2018 - 20:53 -5,440-
Bu sayfayı paylaşın :