+A A -A

2018 LGS ne zaman giriş yeri belgesi sorgula

-A A +A

LGS için geri sayım başladı! Merakla beklenen 2018 LGS sınav giriş yerleri ve belgesi yayınlandı. LGS'ye girecek olan öğrenciler deneme ve örnek soru örneklerini araştırıyor. Bizlerde LGS deneme soru örnekleri ile ilgili merak edilenleri ve sınav giriş belgesi ile ilgiyi ayrıntıları bu haberimizde derledik. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere yerleştirmede isteğe bağlı girilecek merkezi sınav, 2 Haziran Cumartesi saat 09.30'da başlayacak. Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk kez uygulanacak. 2 Haziran’daki sınav için öğrenciler bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da bu sistem ilk defa uygulanacağı için bazı kaygılar taşıyorlar. Bu yıl ilk kez uygulanacak LGS için geri sayım başladı. Adaylar 2 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek sınava hazırlanırken uzmanlar da öğrencilere yeni konu öğrenmemelerini öneriyor. Ailelere ise, “Çocukta baskıya yol açmayacak destekleyici bir tutum içinde olmalısınız. Bunu sağlamanın en iyi yolu da çocuğun değeriyle sınav performansını kıyaslamamaktır” diyorlar. Peki 2018 LGS sınav tarihi ne zaman? LGS deneme örnek sorular neler? MEB LGS sınav giriş belgesi E Okul üzerinden nasıl alınır? LGS sınavı nasıl olacak? Hangi dersten kaç soru çıkacak? E Okul üzerinden LGS sınav giriş yerleri nasıl çıktı alınacak? 

2018 LGS için geri sayım başladı! Merakla beklenen LGS sınav giriş yerleri ve belgesi yayınlandı. LGS'ye girecek olan öğrenciler deneme ve örnek soru örneklerini araştırıyor. Bizlerde LGS deneme soru örnekleri ile ilgili merak edilenleri ve sınav giriş belgesi ile ilgiyi ayrıntıları bu haberimizde derledik. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere yerleştirmede isteğe bağlı girilecek merkezi sınav, 2 Haziran Cumartesi saat 09.30'da başlayacak. Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bu yıl ilk kez uygulanacak. 2 Haziran’daki sınav için öğrenciler bir yandan hazırlıklarını sürdürürken bir yandan da bu sistem ilk defa uygulanacağı için bazı kaygılar taşıyorlar. Bu yıl ilk kez uygulanacak LGS için geri sayım başladı. Adaylar 2 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek sınava hazırlanırken uzmanlar da öğrencilere yeni konu öğrenmemelerini öneriyor. Ailelere ise, “Çocukta baskıya yol açmayacak destekleyici bir tutum içinde olmalısınız. Bunu sağlamanın en iyi yolu da çocuğun değeriyle sınav performansını kıyaslamamaktır” diyorlar. Peki 2018 LGS sınav tarihi ne zaman? LGS deneme örnek sorular neler? MEB LGS sınav giriş belgesi E Okul üzerinden nasıl alınır? LGS sınavı nasıl olacak? Hangi dersten kaç soru çıkacak? E Okul üzerinden LGS sınav giriş yerleri nasıl çıktı alınacak? soruların yanıtları star.com.tr'de

MEB tarafından merakla beklenen LGS’ye giriş belgeleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan değişiklikle 2013 Kasım ayından itibaren liselere giriş için uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları kaldırıldı yerine farklı bir sistem getirildi. TEOG’da bütün öğrenciler bir liseye yerleşmek için kendi okulunda sınava girmek zorundayken, yeni sistemde bu mecburiyet ortadan kaldırıldı. Yeni sisteme göre isteyen öğrenciler yüksek puanlı okullarda eğitim almak için Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak adlandırılan sınava katılacak, isteyenler de adrese dayalı olarak evine en yakın okula yerleştirilecek. Adaylar, okul müdürlükleri aracılığıyla e-okul üzerinden sınava giriş belgelerini alabilirler. LGS sınav giriş yerleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamanın ardından merakla araştırılırken beklenen açıklama geldi. LGS belgeleri erişime açıldı. E okul üzerinden LGS sınav giriş  belgesi alınabilecek. Okul müdürlüklerinin onayıyla E Okul üzerinden çıktı alınabilecek olan LGS giriş yerleri, müdüriyet tarafından mühürlenecek. MEB tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak LGS, 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Adaylar da çalışmalarını hızlandırdı.

Merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. 2 Haziran Cumartesi günü düzenlenecek sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.    

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek.    

Her sorunun 4 seçeneği olacak. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap olarak işaretlenecek. Sınavda, her bir öğrencinin her bir ders testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak. Bir başka deyişle üç yanlış bir doğruyu götürecek.     

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

UNUTMAYIN, SİSTEM HERKES İÇİN YENİ

“Sistemin değiştiği bir yılda sınava girmek çoğunlukla dezavantaj olarak görülür. Belirsizlikler bu algının en somut gerekçesidir. Ancak her yeni sistem sürprizlere de fazlasıyla açıktır. Değişiklikler, krizleri fırsata dönüştürebilme imkanı da sunar ve o dezavantajlı durum bazen avantaja da dönüşebilir. Peki neden? Referanslar kaybolmuştur. Öğrenciler açısından hedefler net olsa bile o hedefe götürecek yol ve yöntemler yeterince belirgin değildir. Hangi okul için hangi dersten ne kadar başarılı olmak gerektiği konusunda önceki sistemden kalan netlikler yoktur. Yüzdelik dilimin ilk basamaklarına hangi performansla erişileceği henüz belli değildir. Öte yandan uygulanan yeni sistem aslında sadece bir veya birkaç aday için değil tüm adaylar için yenidir. Tek başına bu belirsizlik bile öğrencinin daha öte ve uzak hedeflere erişme şansı yakalatabilir. İşte bu nedenle sınava son hafta kala ‘nereden çıktı şu yeni sistem?’ gibi duygu ve düşüncelerden uzak durun.”

“Her yeni sistem aslında bir fırsattır” diyen Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal şunları söylüyor:

Salim Ünsal’ın son hafta hazırlıklarıyla ilgili önerileri ise şöyle:

TEST ÇÖZMEYE AĞIRLIK VERİN
En son öğrendiklerimiz taze ve sıcak olduğu için onları çok daha kolay hatırlayabiliriz. Ancak son öğrendiklerimiz pekişmemiş ve somut bilgi düzeyine erişememişse bu sefer de bütün son öğrendiklerimiz eski bilgilerle birbirine girer ve zihni bir kaos yaşanır. Sınava çok az bir süre kala öğrenilen yeni bilgilerin birçok adayda sınav performansına olumsuz yansıdığına defalarca şahit olduk. O nedenle şu aralar yapılacak en iyi iş, önceden öğrenilen temel bilgilerin şöyle bir gözden geçirilerek yeniden hatırlanması, pekiştirilmesi ve test tekniği konusunda dinamik çalışmaların yapılmasıdır.

SORULAR BEKLEDİĞİNİZ YERDEN ÇIKACAK
Milli Eğitim Bakanlığı daha önce yeni sınav için örnek sorular yayınladı. Sorular kimi aday için çok kolay gelmişken, bazıları için de fazlasıyla zor olarak değerlendirildi. Her bireyin zihin dünyası doğal olarak birbirinden farklı. Ayrıca her adayın bu konudaki beklentisini eşitlemek de mümkün değil. Sınav soruları ortalama olarak yaş ve eğitim düzeyi itibariyle birbirine denk olan kitlenin okuyup, anlayıp cevaplayabileceği zorluk derecesinde olacak. Düzeyinize uygun bir sınavla karşılaşacaksınız. Unutmayın, hak eden hakkını alır.

SAKATLANMA RİSKİNE DİKKAT!
Bu tür sınavlarda bilgi, beceri, deneyim ve psikoloji ne kadar önemliyse beden fizyolojisi de o kadar önemlidir. Sadece beslenme, dinlenme, uyku düzeni değil kastettiğim. Sınav öncesinde dinlenme amaçlı yapılan bir aktivitede koşmak, yorulmak, sakatlanmak… Tüm bunlar karşılaşma ihtimali olan durumlar. Beslenmenize, dinlenmenize, uyku düzeninize nasıl dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsanız bu tür risklere karşı da tedbiri elden bırakmayın. Sınavdan önceki günlerde temiz havada, bedeni yormadan yapılacak yürüyüşler işinize yarar.

ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN KENDİNİZİ ÖLÇMEYİN!
Bir de bu tür sınavları hayat memat meselesi haline getirmiş veli profili vardır. Çocuğun performansı üzerinden kendi performansını ölçmeye çalışan. Baskı altında sınava girip de iyi performans çıkaran çocuklarla sık karşılaşmadık. Baskıdan kastım sadece olumsuz despot tutum değil. Tam tersine motive edeceğim diye kurulan bazı cümleler de bu baskıyı çocukta fazlasıyla yaratabilir. Velilerin şu dönemde çocukta baskıya yol açmayacak destekleyici bir tutum içinde olması gerekiyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu da çocuğun değeriyle sınav performansının değerini kıyaslamamak olmalı.

TEOG’dan farklı olarak LGS’ye öğrenciler kendi okullarında değil, MEB tarafından belirlenen okullarda girecek. Yeni sistemin ilk sınavı ise 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Sınava sayılı günler kala adaylar da çalışmalarını hızlandırdı. Peki LGS kaç bölümden oluşuyor, hangi dersten kaç soru çıkacak, öğrencilere soruları cevaplamaları için ne kadar süre verilecek? Sınav adayları için bu soruların cevaplarını derledik...
 

LGS ÖRNEK SORULAR - SÖZEL BÖLÜM İÇİN TIKAYIN

LGS ÖRNEK SORULAR - SAYISAL BÖLÜM İÇİN TIKLAYINBELGEYİ KAYBEDENLER NE YAPACAK?

Sınava giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği merkez, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.

Sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden onaylatarak alabilecek.
YURTDIŞINDAKİ ÖĞRENCİLER ATAŞELİKLERE ONAYLATACAK

Yurtdışından LGS başvurusu yapan öğrencilerin sınav giriş belgesi ise odsgm.meb.gov.tr internet adresinde yayınlandı. Bu öğrencilerin de elektronik ortamdan aldıkları sınav giriş belgesini bulundukları ülkedeki eğitim ataşeliklerine onaylatması gerekiyor.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında LGS’de alacağı özel hizmet durumu da yer alacak.

YORUM VE ANALİZ GÜCÜ ÖLÇÜLECEK

Bakanlığın yayınladığı kılavuza göre, her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlara göre öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç gibi becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacak. 2017 Aralık ayında MEB tarafından yayınlanan örnek soruları yorumlayan uzmanlar da, “anlama ve yorumlama” gücünün öne çıkacağını söylemişti. Örnek sorular yayınlandığında bakanlığın sitesinde yapılan açıklamada ise, “Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşacak. Bu doğrultuda sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilme sınavı, 8’inci sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacak” denilmişti.

SINAV İKİ BÖLÜMDEN OLUŞACAK

LGS iki sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sözel bölümde Türkçe dersinden 20; T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dilden 10’ar olmak üzere toplam 50 soru çıkacak. Sözel bölüm oturumu saat 09.30’da başlayacak ve adaylara 75 dakika süre verilecek.

Sayısal bölümde ise matematik ve fenden 20’şer soru yer alacak. Sözel bölümden sonra verilecek 45 dakika aradan sonra saat 11.30’da ise sayısal bölüm oturumu başlayacak. Bu  oturumda da adaylar 40 soruyu 60 dakikada çözecek.  İki oturum arasında öğrenciler sınava girdikleri okuldan ayrılamayacaklar.
Uzmanlar: Yeni çıkan denemeleri çözün

MEB’in belirlediği 1.367 okula girmek için yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) iki hafta kaldı. MEB kılavuzuna göre, bugün sınava giriş belgeleri açıklanacak. Uzmanlar, adayları son çıkan denemeleri çözmesi, aileleri de olağanüstü bir durum varmış gibi davranmaması konusunda uyarıyor. İşte 2 Haziran’daki sınav için uzman önerileri.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından liseli olmak için kullanılacak isteğe bağlı merkezi sınav ve adrese dayalı yerleştirme sistemi bu yıl ilk defa uygulanacak. Bu kapsamda 1.367 okul için yapılacak sınava, iki hafta kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kılavuzuna göre, adaylar bugün sınava girecekleri yerleri öğrenecek.

MEB yetkilileri, bu sınavın TEOG’dan daha zor olacağını açıkladı. Yani adayları, 2 Haziran’da ‘seçici’ bir Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bekliyor. Uzmanlar, son iki haftayı verimli geçirmenin önemli olduğunu belirterek, “Son dönemde piyasaya çıkan deneme sınavlarını ve testlerini çözmeye özen gösterin” diyor. Eğitimcilerin, adaylara önerileri şöyle:

EKSİKLERİNİZİ GİDERİN
LGS’de sorular ağırlıklı olarak 8’inci sınıf müfredatından gelecek olsa da MEB’in açıklamalarına göre, özellikle ortaokulda edinilmesi öngörülen bilgi ve yeterlilikler de sorgulanacak. Bu nedenle geçmiş yıllarda tam olarak anlamadığınız konulara da zaman ayırın.

Genel tekrar yaparak eksiklerinizi giderin.

Odaya girmeden önce çalışacağınız süreyi belirleyin ve bu bitmeden asla ayrılmayın.

Tekrar programınızda her gün üç derse yer verin.

Son dönemde piyasaya çıkan deneme sınavlarını ve testlerini çözmeye çalışın.

Deneme sınavı veya test çözdüğünüzde mutlaka yanlışlarınızı bulup giderin.

Konu tekrarları için bir plan oluşturun. Gün gün, testlerin yanı sıra konu tekrarlarınızı yapmaya özen gösterin.
rekabet yüksek olacak

Merkezi sınavda TEOG’a göre Türkçe, matematik ve fen bilimleri gibi temel derslerin belirleyiciliği arttı. Yani bu derslerde yapılan doğrular daha çok puan getirecek. Türkçe, matematik ve fen bilimlerinin katsayıları dört; TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil bir. Geçen yıl bu derslerin ağırlık katsayıları ikiydi. Ancak temel derslerin belirleyiciliği yükselse de, sınavda rekabet yüksek olacağı için diğer derslerden yapılan netler de önemini koruyor. Bu derslere ağırlık vermeyi de ihmal etmeyin.
DERS DERS BAŞARI TÜYOLARI

Uzmanların katsayıları artan matematik, fen ve Türkçe dersleri için başarı tüyoları ise şöyle:
Türkçe’de soruların çoğu okuma-anlama-yorumlama gücünü ölçmeye yönelik olacak. Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine iyi çalışın, böylece Türkçe netlerinizi en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz.

Uzun paragraflar okuyup yorumlama çalışması yapın.

Matematikte öğrencilerin ‘matematik okur yazarlığı’na da sahip olması gerekiyor. Soru kalıbı ezberlemek ve sürekli benzerlerini çözmek yerine, sayısal mantık ve görsel yeteneği ölçen sorularla uğraşın.

Fende birinci dönem konularını tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Basit makineler, madde gibi konularla ilgili tekrarlardan sonra bol bol soru çözün.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 28.05.2018 - 10:00 -159-
Bu sayfayı paylaşın :