+A A -A

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.

-A A +A

AMASYA  (AHG) Edib Ahmet CEYLAN / Özel Haber

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle TSD (Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi) tarafından hazırlanan "Farkındalık" programı

Amasya’da yapıldı.

Programa Amasya Valisi Dr Osman Varol Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, İl Emniyet Müdürü Fahri BULUT İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Arslan, SGK İl Müdürü Nurcan Yurt Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şube Başkan yardımcısı İbrahim Kurt, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Sevgican Anadolu Engelliler Derneği Başkanı İsmail Ilmaz’ın yaptığı Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Kurt, konuşmasında; programa katılımlarından ve verdikleri desteklerden dolayı Amasya Valisi Dr Osman Varol’a teşekkür edip bu özel günde yanlarında olmalarından duydukları mutluluğu dile getirdi.

Engelli vatandaşlarla yakından ilgilenen Amasya Valisi Dr Osman Varol ise; konuşmasında şunları kaydetti: "Bugün özel bir gün. Bu özel günlerde yaptığım konuşmalarda genelde şu konunun üzerinde özellikle duruyorum. Bu özel günler, belirli bir kesimin hatırlanması, onlarla ilgili farkındalık yaratılması vesilesiyle, toplumun dikkatini o kesime yönlendiren, sadece Türkiye'de değil dünyada da süre gelen bir etkinlikler bütünüdür. Yılın her gününde onların taşıdığı hassasiyeti taşıyabilmek, karşılaştıkları sorunları empati duygusuyla anlayabilmek, bu sorunlara ilişkin tedbirler geliştirebilmek ve hayatımızın her anında sürekli olarak, özel günler dışında da o kesimleri önemsemek, hayatımızın bir parçası haline getirmek önemlidir. Her birey aslında engelli adayıdır, çünkü insanın hayatında hangi an ne ile karşılaşacağı belli değil. Kaderin bizi nereye götüreceğini, nasibimizde ne olacağını bilmiyoruz. Bu anlamda hepimizin bu alanda daha fazla empati kurması, bizim de bu durumda olabileceğimizi düşünmesi gerekiyor. Bunları düşünürsek ve hayatımıza bu şekilde yön vermeye çalışırsak birçok engeli aşabiliriz.

Engelli kardeşlerimizin toplumun her ferdi gibi eşit olduğuna, başaramayacakları hiçbir şey olmadığına gönülden inanıyorum. Bizler tarihimiz boyunca toplumun her

kesimini kucaklamasını bilen çok geniş gönüllü bir milletiz. Her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Edib Ahmet Ceylan Semih Kılıç ve Fatma Nur Tekin tarafından okunan şiirlerinin ardından program Amasya Valisi Dr Osman Varol ve protokol üyelerince engelli vatandaşlarımıza Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Tiyatro öğretmeni Orhan Bol tarafından TSD (Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesinin) bünyesinde açılan Tiyatro kursu bitirme sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 04.12.2017 - 11:31 -735-
Bu sayfayı paylaşın :