+A A -A

531 Yıllık Sultan II. Beyazıt Cami ve Külliyesinde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

-A A +A

27 Ekim Cuma Günü Amasya Valisi Dr. Osman Varol 531 yıllık Sultan II. Beyazıt Cami ve Külliyesinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

 İncelemelerde Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, İl Basın Halkla İlişkiler Müdürü A. Hamdi Yanık, yerel ve ulusal basın mensupları ve yetkililer eşlik etti. 

Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyonu devam eden camide incelemelerde bulunduktan sonra Amasya Valisi basın mensuplarına yaptığı değerlendirme de  şunları ifade etti:

“Amasya da ecdadımızın en önemli eseri olan Sultan II. Beyazıt Cami ve külliyesinin restorasyon çalışmalarında siz basın mensuplarıyla birlikte yerinde incelemiş olduk. Sizlerin de gördüğü gibi çok detaylı çok teknik bir çalışma yürütülüyor. Gerçekten çok güzel bir eser. Bu eserin yapıldığı gün ki ihtişamı incelikleriyle tekrar vatandaşımızın beğeni ve hizmetine sunulmasıdır. Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün önderliğindeki ekip çok ciddi bir çalışma yürütüyor. Ben de geldiğimden beri sık sık buradaki çalışmaları bizzat gözlem ve izlemeye çalışıyorum. Tabi ki artık son aşamaya geldi. Son detaylar kaldı. Özellikle işçiliğin en yoğun olarak işlendiği uygulandığı detaylar kalem işçiliği çok önemli.

Burada projede değişikler yaratan erişilen fotoğraflar ve bunlar üzerine kalem işlerin revize edildiği yeni bir çalışma var. Bu çalışmayla camimizdeki özellikle kubbe alanında ki birtakım işleri orijinal yapıldığı dönemin görünümüne kavuşacaktır. Çalışmalar son hızıyla devam etmektedir. Siz basın mensupları da müşahede ettiniz. İnşallah en kısa zamanda planlandığı şekilde restorasyon işleri tamamlanıp birçok insanımızın Amasya’mızın kalbi ruhu dediği Sultan II. Beyazıt Cami ve Külliyesinin hizmete açmak istiyoruz. Binanın eski doğal haline kavuşması için çalışmaların devam ettiğini, bu çerçevedeki çalışmaların Amasya’nın tarihi yapısına kavuşturulması, tarihi yapının ortaya çıkartılması bakımından önemli olduğunu ifade etti.”

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 28.10.2017 - 16:52 -565-
Bu sayfayı paylaşın :