+A A -A

ABD Yılın Krizini Ateşledi! Türkiye'ye Baskı Hedefliyorlar!

-A A +A
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile ABD'nin Suriye'deki planlarını bozması sonrası Rusya'da alınan S-400'lerle bölgede giderek Türkiye'nin güçlenmesi ABD'yi rahatsız etti. Türkiye'nin Filistin'e destek çıkarak İsrail'e baş kaldırması ile ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi’nde de Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke etmeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandı.
 
Türkiye'nin, ABD'nin Orta Doğu'daki planlarını bozması sonrası  ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi’nde de Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke etmeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandı. Türkiye'nin Filistin'e destek çıkarak İsrail'e baş kaldırması ile ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi’nde de Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke etmeye yönelik bir yasa tasarısı hazırlandı. 
 
Dış İlişkiler Komitesi üyesi Demokrat David Cicilliene geçen yıl yaptığı F-35 satışının bloke edilmesine yönelik çabasını yenilerken girişime Cumhuriyetçi Ted Yoho, Gus Lirakis ve Robert Aderholt ile Demokrat John Sarbanes, Frank Pallone ve Jim McGovern destek verdi.
 
TÜRKİYE'YE BASKI HEDEFLİYORLAR
 
Tasarı, Başkan Trump'tan Türkiye'nin NATO'nun ortak çalışabilirliğine hasar vermediği, NATO'ya ait unsurları düşman aktörlere ifşa etmediği, NATO ülkelerinin güvenliğine zarar vermediği konusunda güvence vermesini, aksi halde F-35 satışının bloke edilmesini öngörüyor. Tasarıyla Rusya'dan S-400 füze sistemi alan Türkiye'ye baskı hedefleniyor.
 
(Hürriyet)
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 19.05.2018 - 14:48 -228-
Bu sayfayı paylaşın :