+A A -A

Adalet İstiyorum

-A A +A

Adım: Duru Zeynal. Dr Melih Zeynal'ın kızıyım.

İki yaşındayım. Henüz yedi aylıkken hatırlayamadığım canım babam hastalanmış. Atatürk Üniversitesi Hastanesine giderek tomografi çektirmiş, 16 Şubat tarihinde ERCP ile safra taşını doktor almaya çalışmış.

Dedemden dinlediğim kadar doktor safra kanalını delmiş, akan safra suyu zehir etkisi yaparak Pankreası perişan etmiş, doktor taşı alamadan operasyonu bitirmiş.

Babamı servise çıkarmışlar. Babam acılar içinde kıvranırken Genel Cerrahi bölümünden gelen bir Profesör dedeme aynen şunları söylemiş:

"Melihi hemen ameliyata alacağız. İçeriye dolmuş olan gazı tahliye edeceğiz, hastayı rehabilite ettikten sonra "Safra kesesini" alacağız demiş".

Dedem ve ekip babamı hemen tomografiye götürmüşler. Filim çekilmiş. Tekrar babamı servise çıkarmışlar.

Fakat doktorlar bir daha gelmemiş ve babamı ölüme terk etmişler. Dedeme söylenenlere göre Genel Cerrahi bölümünde operasyon konuşulmuş, fakat ameliyatın yapılmaması yönünde bölüm başkanı;      "ameliyat yaparsak elimizde patlar" diye fikir beyan ederek ameliyatı engellemiş.

Babam dört gün acılar içerisinde kıvranıp ruhunu teslim ettikten sonra kalp masajıyla geri döndürmüşler ve başta yapmaları gereken ameliyatı öldükten sonra yaparak doktorlar ikinci bir suç işlemiş.

Sonunda Genel cerrahi hocalarıyla Endoskopi bölüm hocaları arasındaki çekişme sonucu babam 19 Şubat 2016 tarihinde vefat etmiş. Ben yetim kaldım. Annem perişan oldu. Dedem ve ninemin iki gözü iki çeşme oldu.

14 Mart 2016 tarihinde "Dedeman otelinde" Siyasiler ve Doktorların katıldığı Tıp Bayramı yemeğinde  Dedem kürsüden çağrı yaparak babamın ölümüne giden yolu bağımsız bir bilim heyetinin araştırmasını istemesine rağmen Atatürk Üniversitesinin yöneticileri olayın üstüne gidip işi aydınlatmaları gerekirken dedemi protesto ederek salondan ayrılmışlar.

Annem 18 Haziran 2016 tarihinde Cumhuriyet savcılığına baş vurarak Adli süreci başlatmış, ancak Cumhuriyet savcılığı 18 Şubat 2017 tarihinde  Atatürk Üniversitesine resmi yazıyla konunun soruşturulabilmesi için onay istemiş.

Fakat bu satırları karaladığımız 10 Temmuz 2017  tarihine kadar hiç bir gelişme olmadı. Hatta kulağımıza hoş olmayan bilgiler de geldi.

Şimdi sizlerden bir yetim olarak şunu istiyorum. Rektör Amca, Savcı Amca, Hakim Amca  ne olur babamla ilgili dosyayı inceleyin. Adalet yerini bulsun yönetici amcalarım.

Sizden isteğim :

1- Babamı ölüme götüren ERCP olayını yapan doktorun ben hata yaptım dediği halde muhakkikler neden işin üstünü örtmeye çalışıyor?

2-Genel Cerrahi hocaları neden ettikleri yemine sadık kalmayarak babamın acı içinde ölümüne seyirci kaldılar?

3-Dönemin rektörlüğü dedemin isteklerine neden kulaklarını tıkayarak gerekli araştırmayı yaptırmadı?

Lütfen bu sorularıma bağımsız ve  tarafsız bir bilim heyeti oluşturarak cevap arayıp versinler.

Lütfen,  "Adaleti sağlayın yönetici amcalar".

YETİM DURU ZEYNAL

                                                                                            

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 10.07.2017 - 16:38 -686-
Bu sayfayı paylaşın :