+A A -A

Aldanmak

-A A +A

Bir hadiste  “Mümin, aynı yılan deliğinden iki defa ısırılmaz” denilmektedir.

Bunun anlamı, aldanmadan ders çıkarmaktır. Her defasında aldanmak basiretsizliktir. Oysa mümin feraset sahibi, basiret (öngörü) sahibi olmak zorundadır.

ALDANMA İNSANOĞLUNUN KADERİNDE VAR

İnsanlığın atası Hz. Âdem ile Hz. Havva annemiz, şeytan tarafından aldatıldılar; bu yüzden cennet hayatından çıkarılarak zahmetli, zor ve meşakkatli dünya hayatına gönderildiler. Ama yaptıkları hatanın bir cezası olan dünya hayatından sonra elbette o cennete geri döneceklerdir. Zira Allah açıkça onların özürlerini kabul ettiğini beyan etmektedir.

Şeytan ve onun izleyicileri, ilahî programın gereği olarak iğva (aldatma, ayartma) işlevini sürdürmeye devam ediyorlar.

Kimleri kandırmadılar ki… Yeryüzünde bütün büyük küçük ne kadar günah, hata, kusur varsa hepsi onların iğvası sonucudur.

Savaşlarda bile şeytan hilesinin oynadığı rol, inkâr edilemez. Tabii ki hayat, bütünüyle bir aldatmadan ibaret değildir. Allahın hidayeti, nusreti, inayeti, şeytanın ve onun avenesinin iğvalarına her zaman galip gelecektir. Lakin bunun için işin sonuna bakmak gerekir. Her tökezlemeyi mutlak bir düşme olarak görmemek lazımdır.  

Müminler için her tökezleme, menzile ulaşmak için ders çıkarılacak aşamalardır.

 

SENDE Mİ BRÜTÜS?

Sen de mi Brütüs?” diyen Sezar’ın aldanması ile yaşadığımız zamanlardaki aldanmalar aynı olaylar dizisindendir.

Hatadan dönmenin fazilet sayıldığı bir inanç ve ahlâk ümmetiyiz. Öyle olmasaydı Allah’ın “tövbekârları çok sevdiği”  ilahî lütfu olur muydu?

Önemli olan hatayı fark ettiğinde onu düzeltmek için keskin bir irade ile durumu tersine çevirmek ceht ve çabasını göstermektir.

Şimdi ülkemizde 16 Nisan 2017 itibariyle bir yönetim sistemin değişikliği yapılmak istenmektedir. Buna Evet diyenlerle Hayır diyenlerin kıyasıya siyasi, sözlü, yazılı ve görsel rekabetleri var. Herkesin muhataplarını inandırmak için ileri sürdüğü tutarlı veya tutarsız gerekçeleri havada uçuşuyor. Kim haklı, kim haksız?  Bunlara, hayatı gözlemleyen toplum vicdanı karar verecektir.

En çok abes ve samimiyetsiz gördüğüm şey, toplumu yönlendirmek için gerçeklere gözünü kapatarak “sizi hep aldattılar, siz onlarla beraber değil miydiniz?” Argümanı.

Kastedilen, mevcut iktidarın ve Cumhurbaşkanının samimi itiraf ve pişmanlıklarından ibaret olan söylemleri.  

İyi de, aldanan tökezlediği yerde kalıyor mu, yoksa bütün dünyaya meydan okuyan hışmıyla ayağa kalkarak yolundaki engelleri 15 Temmuz Ruhuyla bertaraf mı ediyor?

KİM ALDANIYOR?

Ülkemizin yükselmeye, yücelmeye, güçlenmeye, emperyalist kan dökücülere yem olmamaya ihtiyacının olduğu bu günlerde basiretsiz, samimiyetsiz hücumlarıyla bu yürüyüşü durdurmaya çalışanlar, en büyük aldanış içindedirler.

İbrahim Hakkı Hazretlerini rahmetle analım:

Deme, şu niçin şöyle?
Yerincedir ol öyle.
Bak sonuna seyreyle;
Mevla görelim neyler;
 Neylerse, güzel eyler”

Kategori: 

There is 1 Comment

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.03.2017 - 11:13 -1,448-
Bu sayfayı paylaşın :