+A A -A

Âlimin Ölümü, Âlemin Ölümüdür

-A A +A

İdris Doğan
idris-dogan@hotmail.com

Ali Küçük Hoca, katışıksız inandığı, güvendiği, dayandığı, sığındığı Rahmeti Rahman'ına yürüdü.

Akşam telefonuma düşen mesaj ile öğrendim vefatını. Uzun zamandır rahatsızdı, beş altı ay önce geçmiş olsun dileklerimi iletmek üzere aramıştım, ancak konuşma imkânımız olmamıştı.

Biz sabahları, namazdan sonra hanım ile birlikte 16 Kasım 2016'dan bu yana, her gün birkaç sayfa Ali Hocamızın kaleme aldığı Besair'ül Ehadis-2 kitabını okuyoruz. Dün sabah okuduğumuz yerden küçük bir paragrafı, bu vesileyle sizlerle paylaşmış olayım.

Hani meşhur bir hadise vardır. Hz. Peygamber bir gün pazar yerinden geçerken elini satıcının önündeki zahire yığınının içine sokar, zahirenin alt kısmının ıslak olduğunu görür ve bunun sebebini tüccara sorar. Tüccar, zahirenin yağmurdan dolayı ıslandığını söyler. Bunun üzerine Allah Resulü şöyle buyurur: “Bu ıslaklığı herkesin görmesi için zahirenin üstüne çıkarman gerekmez miydi? Hile yapan bizden değildir.”

Ali Küçük Hocam, bu hadise üzerine kitabının 481’inci sayfasında şöyle bir yorum yapar: “Öyleyse, tıpkı Peygamber Efendimizin tarif buyurduğu gibi iyi bir tüccar olacağız! Tüccarlığımızı, Müslümanlığımızın önüne geçirmeyecek; Müslümanlığımızı, tüccarlığımızın önünde tutacağız. Ne mesleğimizi, ne meşrebimizi, ne partimizi, ne siyasal anlayışımızı, vahyin önüne geçireceğiz. Vahiy her şeyin önünde olmalıdır. Müslümanlığımız her şeyin önünde olmalıdır. Vahye dayalı Müslümanlığımız; babalığımızın, kocalığımızın, evlatlığımızın, siyasetçiliğimizin, tüccarlığımızın önünde olmalıdır.”

Evet, son yıllarda en çok istifade ettiğim insanların başında gelmiştir Ali Küçük Hocamız. Ve bizler, bundan böyle kendisini can kulağı ile bizzat dinleyemeyeceğiz, asıl kaybeden bizleriz. İşte onun için bizde âlimin ölümü, âlemin ölümüdür.

Şu söyleyeceklerime bu dünyada olsa kendisi kesinlikle iltifat ve itibar etmezdi, ama ben yine de yazacağım. Zira o, gerçekten tertemiz, arı duru bir inancın sahibiydi; iman ettiği Rabb'inin vahyini ve O'nun Resulünün sünnetini hiçbir dünyalık beklentisi içine girmeden, asla bıkmadan usanmadan Müslümanlara samimiyetle anlattı ve elbette anlattıklarını harfiyen yaşayan bir mümin kul, bir büyük âlim olarak göçtü bu dünyadan.

Allah mekânını cennet kılsın, ailesine ve kendisini sevenlere sabırlar ihsan etsin. Milletin, ümmetin, hepimizin, başı sağ olsun.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 07.11.2017 - 14:07 -705-
Bu sayfayı paylaşın :