+A A -A

Allah'ın ipine sarılmadıkça...

-A A +A

*Ve topluca Allâh'ın ipine yapışın, ayrılmayın;

* Allâh'ın size olan ni'metini hatırlayın:

*Hani siz birbirinize düşman idiniz, (Allâh) kalblerinizi uzlaştırdı.

* O'nun ni'metiyle kardeşler haline geldiniz.

*Siz ateşten bir çukurun kenarında bulunuyordunuz, (Allâh) sizi ondan kurtardı.

*Allâh size âyetlerini böyle açıklıyor ki, yola gelesiniz” (3/ÂLİ İMRÂN-103)

Göklerden gelen bu ebedi ve değişmez gerçek, düşündüğümüz her anda, soluduğumuz her nefeste bize eşlik etmedikçe kanayan coğrafyamızda ağıtlar, âh û eninler bitmeyecektir.

Her zekâ düzeyindeki kimsenin anlayabileceği gibi yalın bir anlatımla, çıkılması imkânsız bir çukura düşen insanların ancak uzatılacak bir kurtarma ipiyle çıkarılabileceklerini anlatıyor bu ayet.

Yeryüzü çukuruna düşmüş insaniyetimizin, göklerden uzatılmış Allah’ın kopmak bilmez ipine sarılmadıkça kurtulmasının mümkün olmayacağını anlatıyor bu âyet.

Bu değişmez kural, büyük küçük bütün topluluklar için geçerlidir. Bütün insanlık için olduğu gibi onun alt katmanları olan aile, kabile, aşiret, parti, dernek, vakıf, dergâh, ticari şirket, millet, ulustoplum gibi her türlü topluluklar için de geçerlidir.

Delilin nedir? Diye sorarsanız, bütün bir insanlık tarihi ve her gün yaşadığımız ibretamiz olaylar, bunun âşikâr delilleridir.

Araya şeytan girmiştir amma, şeytan eylemlerini nefis, hasetlik, bencillik, hırs gibi dünyayı kendininmiş gibi sanan insanın ruh ve düşünce dünyası üzerinden yapar.

“Bir toplum kendini değiştirmeye yeltenmedikçe Allah, onun durumunu değiştirmez “ ilahi yasası bize bu gerçeği haykırıyor.

ALLAHU EKBER!

“Ezanlarda, namazlarda, zikirlerde (hatırlamalarda) mehterimizde dikkatlerimizi en aşağı derekede iken en yüce bir makama çeken ilahi komut olan ALLAHU EKBER ne demektir?

“SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR!”

“Devlet-i Âliye’nin geçiş törenlerinde “Gururlanma Padişahım senden büyük ALLAH var!” gulgulesi, bize neyi hatırlatıyor?

Allahu Ekber (Allah En Büyük) narası, mefhum-u muhalifi ile (yani karşıt anlamı) ile “Ene Esğar” (yani ben en küçüğüm) bilincini benliğimize işleyen hakikat haykırışıdır.

 

Bu bilinçte olmadıktan sonra bütün eylemlerimizin sonu hüsrandır.

 

Oysa bu dünyayı cennet misali yapmak için görevlendirilmiş

İnsanoğluyuz. Yeryüzünü, onu cehenneme çevirenlere karşılık mamur hale getirmek görevi (Halife fi’l-Ard), bizim görev ve imtihan sahamızdır.

 

Birlik ve beraberliği bozacak davranış her kimden gelirse gelsin onun vebali büyüktür.

 

Allah encamımızı hayr eylesin. 

1 yorum var.

Allah'ın ipi bazılarının tekelinde görünüyor, ya da bazıları ipin sadece kendilerinde olduğunu sanıyor. İttifak kadar ihtilafın da hayat hakkı yok mudur?

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 21.10.2017 - 12:16 -2,361-
Bu sayfayı paylaşın :