+A A -A

Alman devinden Merkel'e net mesaj

-A A +A

RÜZGAR Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için düzenlenen ve 1 milyar doları aşan yatırım öngören ilk ihale dün yapıldı. Birçok yönüyle tarihi özellik taşıyan ihaleyi kilovatsaat başına 10.3 dolar/cent fiyat veren Alman devi Siemens, Türk ortakları Türkerler-Kalyon ile birlikte kazandı. İhalede verilen fiyat şimdiye kadar dünyada yapılan rüzgar YEKA ihalelerindeki en düşük teklif olurken, Enerji Bakanı Berat Albayrak önümüzdeki süreçte YEKA ihalelerinin süreceğini duyurdu.

ÖNCE 3 GRUP ELENDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye ekonomik yaptırım tehdidine rağmen 4’ü Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirketin Türk şirketlerle konsorsiyum girerek yarıştığı dünkü ihale 7 dolar/cent üzerinden açık eksiltme usulüyle yapıldı.Mali zarfların açıldığı ihalenin ilk ayağında 8 konsorsiyumdan en yüksek teklifi veren 3 grup elendi. Ardından açık eksiltmeye geçildi. Açık eksiltme aralığı 0.01 cent olarak belirlenirken üçüncü tura gelindiğinde yarışmada iki konsorsiyum kaldı. 30 tur süren yarış ise MingYang-İlk İnşaat ile Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji arasında geçti. Bu sırada Çinli Mingyang ve İlk İnşaat’ın oluşturduğu konsorsiyum ihale boyunca 11 kez mola aldı, son molanın ardından ise ihaleden çekildi. Hiç mola kullanmayan Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji konsorsiyumu verdiği 3.48 centle ihaleyi aldı. İhaleyi alan konsorsiyum içinde yer alan Kalyon, daha önce de Güney Koreli ortağı Hanwha ile birlikte Karapınar’daki güneş YEKA ihalesini kazanmıştı.

1 MİLYAR $ YATIRIM

İhaleyi alan konsorsiyum şartname gereği Kayseri-Niğde-Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen beş ayrı bölgeye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Konsorsiyum ayrıca, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası da kuracak. Fabrikada her biri en az 2.3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgar türbini üretilecek.

İHALEDEN ÇIKAN MESAJ

İhale ile Türkiye temiz enerjide büyük bir adım atarken dünyaya da güçlü mesaj verilmiş oldu.İhalenin sonucunu değerlendiren uzmanlar Türkiye’nin son bir yılda yaşadıkları düşünülürse böylesine uluslararası bir ilginin bu ihalede toplanmasının, Türkiye için konuşulan ‘ülke riski’nin ‘çöp’ olduğunu göstediğini belirttiler. Almanya ile yaşanan gerginliklere rağmen önemli bir Alman firmasının ihaleyi Türk ortakları ile kazanmasının Türk-Alman ilişkilerinin ne kadar derin olduğunu gösterdiğini de belirten uzmanlara göre bu ihale Alman hükümetine de iş dünyasından verilmiş çok net bir mesaj özelliği taşıyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz hafta Türkiye’deki Alman yatırımlarının en üst düzey devlet garantisi altında olduğunu belirterek, Almanya’dan gelen açıklamaların ‘talihsiz’ olduğunu vurgulamışlardı.  

161 yıldır Türkiye’de

İhaleyi Türk ortaklarıyla kazanan Siemans 161 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Şirket 1 yıl önce Türkiye’deki 160. yılı nedeniyle bir kutlama töreni düzenlemişti. Bu törende konuşan Siemens CEO’su Hüseyin Gelis, “160 yıl içerisinde 7 padişah, 12 cumhurbaşkanı, 27 başbakan, 2 darbe gördük. 160 yıldır Türkiye’deyiz, çıkıp giteyi düşünmedik. Türkiye’de yeni olanlara da Türkiye’ye güvenimizi anlatıyoruz” demişti.

ENERJİ BAKANI ALBAYRAK: ‘Bu ihale ile Türkiye’nin önemini haykırdık’

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin ardından açıklama yapan Enerji Bakanı Berat Albayrak, “İhalede ortaya çıkan sonuç, Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı yapacağını da göstermiştir” dedi. İhaleden çıkan fiyattan da gurur duyduğunu belirten Albayrak “Türkiye, 80 milyon olarak gurur duyacağımız bu resimde, en büyük katkı payı, 15 yıllık iktidarı ve liderliği içerisinde, Türkiye’yi bu noktaya taşıyan Cumhurbaşkanımızındır. Tartışmasız bir şekilde ülkemiz yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen, bu kadar büyük firmaların katıldığı bu kadar büyük bir rekabet ortamında gerçekleşen ihaleyle, Türkiye, ne kadar önemli bir ülke olduğunu dünyaya bir kez daha haykıran bir netice ortaya koymuştur” dedi. Albayrak ihalede ortaya çıkan neticenin Türk ekonomi ve enerji piyasalarının ne kadar güçlü ve geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ortaya koyduğunu vurguladı. Albayrak “Türkiye’nin bölgenin ve dünyanın en güvenilir, yatırım yapılabilir ülkelerinin başında geldiğini bu ihalenin neticesiyle ortaya koymaktan dolayı büyük bir gurur duydum” ifadesini kullandı.      

CESUR DAVRANDILAR

Albayrak “12 şehrimizde toplam yapılacak rüzgar türbini yatırımıyla 1 milyar doların üzerinde bir yatırım Türkiye’ye kazandırılmıştır” dedi. Albayrak “Ortaya çıkan sonuç, Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı yapacağının da göstermiştir. Bugünkü ihale, Alman teknolojisi ve yatırımı ile birlikte Siemens firmasının kazanması ile neticelendi. Ortaya çıkan sonucun Türkiye-Alman ilişkileri açısından bölgeye ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Özellikle dünyanın herhangi bir ülkesinde bir çok şeyler yaşanabilir, bugün öyledir yarın böyledir. Kurumlar kişiler amenna, bugün gelir yarın gider, ancak devletler ve ilişkiler uzun solukludur” dedi.  İhaleyi Alman Siemens’in de içinde olduğu bir konsorsiyumun kazanmasının önemine de değinen Albayrak, “Alman firmalarının bu kadar cesur olması ilişkilere katkı yapacak” dedi. Albayrak “YEKA ve yerli kömür ihalelerimiz önümüzdeki günlerde de devam edecek”
 diye konuştu.

Rüzgarda verilen teklif dünya rekoru

Dünkü ihalede Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji konsorsiyumunun verdiği 3.48 cent, rüzgar enerjisinde dünyada bugüne kadar verilmiş en düşük fiyat özelliği taşıyor. Daha önce en düşük teklif 3.84 dolar/cent ile Meksika’da verildi. Enerji Bakanı Albayrak da yaptığı açıklamada “Düne kadar 10.3 sent olan alım maliyeti, 3.48 sente düşerek bir dünya rekoru gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ekonomiye duyulan güveni gördük

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker ihale sonrasında yaptığı açıklamada “Türkiye’yi enerjide, çok daha güçlü, yeni bir boyuta taşıyacak projeyi hayata geçirme fırsatını kazanmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Türker, “Türkerler Holding olarak Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olmak istiyoruz. Bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de ilk defa yerli türbin üretimi yapacağız. Öte yandan Türkerler Holding olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine tüm Tür kiye’de bu yıl gerçekleştireceğimiz yeni istihdamlarla öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz. Buna ek olarak bugün sonuçlanan 1 milyar dolarlık bu ihalede Türk ekonomisine duyulan güveni de görmüş olduk. Bu gurur vesilesi olacaktır” dedi.

KİM  NE KADAR TEKLİF VERDİ

KONSORSİYUM    KW SAAT BAŞINA CENT
Siemens (Almanya)-Türkerler-Kalyon:    3.48
MingYang (Çin)-İlk İnşaat:    4.09
Nordex (Almanya)-İklim El.-MKS Marmara-Zorlu:    4.14
Senvion Rüzgar(Almanya)-IC İçtaş Enerji:    5.27
GE (Amerika)-Fina Enerji:    5.48
Enercon (Almanya)-Polat Enerji-Limak Enerji:    5.72
Goldwind (Çin)-Akfen Holding-Beyçelik:    5.98
Vestas (Danimarka)-Enerjisa:    6.33

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 04.08.2017 - 11:27 -1,753-
Bu sayfayı paylaşın :