+A A -A

Alman ordusundan itiraf: Görmezden gelindi

-A A +A

Almanya Genelkurmay Başkanı Volker Wieker, ırkçı saldırı planladığı şüphesiyle tutuklanan üsteğmen Franco A.'nın faaliyetlerinin ordudaki ilgili seviyelerde uzun süre görmezden gelindiğini belirtti.

Almanya Genelkurmay Başkanı Wieker, "İlgili seviyelerde Franco A. olayı uzun süre görmezden gelindi. Somut ipuçları ciddiye alınmadı" dedi.

Wieker, Spiegel dergisine verdiği röportajda, Franco A. olayında, Viyana Havalimanı'nda silahı bulan Avusturya polisinin dikkatli davranışı sonucunda soruşturma başlatıldığını anımsattı.

Zanlının aşırı sağcı görüşlere sahip olduğu konusunda, 2014'te ipuçları bulunduğuna işaret eden Wiecker, "İlgili seviyelerde Franco A. olayı uzun süre görmezden gelindi. Somut ipuçları ciddiye alınmadı." ifadelerini kullandı.

Bu tür kötü durumların engellenmesi konusunda herkese görev düştüğünü vurgulayan Wieker, bunların Alman ordusunun ülke içinde ve dışında itibarını zedelediğini kaydetti.

Franco A. gibi bir olayın bir daha yaşanmaması gerektiğinin altını çizen Wiecker, Alman ordusundaki kendini temizleme mekanizmalarının yeniden güçlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

"SIĞINMACILARIN ELİNDE SİLAH OLSA, ONLARA ATEŞ EDERDİK"

Bu arada haberde, Franco A'ya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında başka bir askerin aşırı sağcı söylemleri nedeniyle geçici olarak görevden alındığı bildirildi.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff tarafından da doğrulanan haberde, Kuzey-Ren Vestflaya'daki Augustdorf kışlasında Ralf G. adlı bir askerin aşırı sağcı söylemlerle dikkati çektiği belirtildi.

Haberde, söz konusu kışlada görev yapan bir askerin, Ralf G.'nin "Sınırdaki sığınmacıların elinde silah olsa, en azından onlara ateş ederdik." ve "Illkirchen kışlasında iç savaşta doğru tarafta savaşmak için silah ve mühimmat toplayan şiddet yanlısı bir grup subay bulunuyor." şeklinde ifadeler kullandığını aktardığı kaydedildi.

Haberde Ralf G.'nin üniforma giymesinin yasaklandığı ve geçici olarak görevden alındığı bilgisine yer verildi.

Franco A olayına ilişkin 27 Nisan'da yapılan aramalarda, büyük bölümü Alman ordusuna ait mühimmat ve el bombası gibi malzemelerin bulunduğu, el konulan veri taşıyıcılarında da patlayıcının nasıl yapılacağını gösteren bir el kitabına rastlandığı ifade edilmişti.

Frankfurt Savcılığı tarafından başlatılan ve daha sonra Federal Başsavcılığının üstlendiği soruşturma kapsamında üsteğmen Franco A., Mathias F. ve Maximilian T. "devleti tehdit edecek ağır şiddet eylemi düzlenlemek" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Devlet yetkililerine saldırılar planlayan ve hedef aldıkları kişileri kategorilere ayıran zanlıların listesinde eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Adalet Bakanı Heiko Maas'ın da yer aldığı belirtilmişti.

Silah temin eden zanlılardan Franco A'nın, saldırıyı yapmayı üstlendiği, bunun için de hayali kimlik oluşturarak kendisini sığınmacı olarak kaydettirdiği, böylelikle saldırı düzenledikten sonra dikkatlerin Almanya'daki sığınmacıların üzerine çekilmek istendiği basına yansımıştı.

Alman ordusunda yapılan incelemelerde Franco A'nın görev yaptığı Illkirchen kentindeki kışlanın duvarlarında gamalı haç çizimleri ve eski Nazi ordusundan kalma eşyalar tespit edilmiş, benzer eşyalar Baden-Württemberg eyaletindeki Fürstenberg kışlasında da bulunmuştu. Bunun üzerine ordudaki aşırı sağcı eğilimlere yönelik incelemeler başlatılmıştı. AA

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.05.2017 - 23:04 -270-
Bu sayfayı paylaşın :