+A A -A

Almanya ve ABD Türkiye'nin en gizli konuşmalarını dinlemiş

-A A +A

Değerli Okuyucularımız Cemaat Hükûmet savaşı başladığından beri Ergenekon surecinde Özel yetkili Mahkemelere sunulan delillerin bir kısmının Cemaat mensubu polisler tarafından uydurulduğunu, Karargah içinden getirilen belgelerin ise CIA Pentagon bağlantılı TSK mensupları tarafından ve CIA'nin dinleme ağından sağlandığını hatırlayacaklardır.

 

Bundan hareketle Cemaatin elde edebileceği bilgilerin ABD, Almanya, ve Ingilterenin elindedi dinleme imkânlarıyla Türkiye ve Hükûmeti hakkında elde edebilecekleri yanında devede kulak kalacağını, bu nedenle Cemaatin elindeki bilgilerin dışarıda ilicisi olmadığını, dolayisiyle Cemaat hakkındaki "casusluk" iddialarının havada kaldığını söylemiştik.

 

Almanya'nin Turkiye'nin en mahrem haberlesmelerini dinledigi ortaya ciktiktan sonra Alman basini sadece Almanya yapmadi babinda yayinlar yapmaya basladi.

 

Agustos 31, 2014

http://www.spiegel.de/international/world/documents-show-nsa-and-gchq-sp...

 

Yazidaki ilgili paragraf soyle:

 

A Leading Target for Spying

At the same time, the Snowden documents also show that Turkey is one of the United States' leading targets for spying. Documents show that the political leadership in Washington, DC, has tasked the NSA with divining Turkey's "leadership intention," as well as monitoring its operations in 18 other key areas. This means that Germany's foreign intelligence service, which drew criticism in recent weeks after it was revealed it had been spying on Turkey, isn't the only secret service interested in keeping tabs on the government in Ankara.

 

 Bu Der Spiegel yazisinin anahtar cumlesi 

 

Documents show that the political leadership in Washington, DC, has tasked the NSA with divining Turkey's "leadership intention," as well as monitoring its operations in 18 other key areas. 

 

Yani NSA'ya Türkiye’nin lider kadrosunun 18 anahtar bölge üzerindeki niyetlerinin ogrenilmesi ve bu bölgelerdeki operasyonlarının izlenmesi görevi verilmiş ve NSA bu grevi yerine getirmiş.

 

Cemaat medyası son günlerde Alman Focus dergisine atıfla, bu derginin Dışişlerindeki toplantıyı dinleyenin bu NSA olduğunu iddia ettiğini yazdı.

 

Bu yazı gecen sene bu zamanlarda yayınlanmış.  Cemaat medyasında Alman Focus Dergisi'ne atfen son günlerde çıkan

 

Aradan 15 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen hükümet yetkilileri iddia ettikleri hiçbir sözün delilini ortaya koyamadı. Bu beceriksizliklerini de mağduriyet olarak pazarladılar. Fakat 15 ayın sonunda Alman Focus Dergisi bu konuşmanın ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA tarafından dinlenip kaydedildiğini yazdı.

http://www.zaman.com.tr/yazarlar/mehmet-kamis/hani-disislerini-cemaat-di...

turu yazılar sebebiyle konu yeniden gündeme geldi. Fehmi koru dun Haber Türk’te bunun hesabi neden sorulmuyor? diye sordu.

 

Ben Focus'ta bu yazının izini süremedim. Fehmi Koru ve diğerlerinden kaynağı istedim. 

 

Bu 18 bölge arasında elbette Suriye basta gelir. Söz konusu toplantıda konuşulanlar da NSA'nın gorev cercevesine girer. Ancak bu toplantinin NSA tarafindan dinlendigini gostermeyebilir. Bu bilgi NSA'nın elinde olsaydı, kolay kolay sızdırılamazdı. Nitekim NSA'nın görev tarifine giren diğer dinlemeler sızmadı. 

 

Focus, elinde kanıt olmadan bu isi NSA'nın üzerine atamaz.

 

Belki de Der Spigel'in yukarıdaki yazısına yorum olarak söylemiştir. Her hâlükârda TC Hükûmeti bunun üstüne yatamaz.

 

Focus'taki yazıyı gören varsa, lütfen linkini versin.

 

Aslında Fehmi Koru, Hükûmetin bu isin üzerine neden gidemeyeceğini bilmiyor değil. Çünkü bu dinlemeler ABD ile Türkiye arasında 2007 Mayısında imzalanan istihbarat işbirliği anlaşmasının bir uzantısı.

 

Amerikalılar bu anlaşmaya göre altı ay çalışarak İstanbul ve Ankara'da iki dinleme istasyonu kurdular. Sözde bu istasyonlarda elde edilen bilgilerle PKK ile savasilacakti. Bir sure sonra bu dinleme istasyonlarında Türk yetkililerden temizlenmiş unuteler kuruldu ve Türkiye’nin en mahrem haberleşmelerine girildi. Türkiye’nin Hükûmet ve TSK yetkilileri bu dinleme aginin hedefi haline geldi.

 

Bu iki dinleme istasyonu hala faal. Hükûmet bu isin içinden nasıl çıkar?

Kendi ayagi ile girdiği tuzağın hesabını nasıl sorar?

Yoksa AKP'li bir bakanın dediği gibi

_Ne yani savaş mi ilan etsinler?

 

 

M Can

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.07.2015 - 00:25 -696-
Bu sayfayı paylaşın :