+A A -A

Amasya tarihine ışık tutacak yeni bir eser

-A A +A

AMASYA  (AHG) Edib Ahmet CEYLAN 

Vali Salih Işık Amasya Kitabeleri ve Mezar Taşları adlı kitabın basın tanıtımını gerçekleştirdi.

Valilikte gerçeklesen toplantıya İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü A. Hamdi Yanık, kitap hazırlama komisyonunda görev alan Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza ayar, Muzaffer Doğanbaş, Yunis Kahraman, Halil Katmerlikaya, Hasan Serçe, Harun Küçük ve Turan Böcekçi ve ilimizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak kitabın hazırlık süreci hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya bilgi verdi. Daha sonra kitaba ilişkin bir sunumun gerçekleştiği toplantıda Vali Salih Işık şunları kaydetti: “Bugün yeni bir eseri sizlerin vasıtasıyla kamuoyuna tanıtmak üzere burada bulunuyoruz. Amasya Kitabeleri ve Mezar Taşları adlı yeni eserimizin, Amasya’nın kültürel hayatına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Amasya İl Özel idaresi olarak bugüne kadar birçok önemli eserin basılmasına vesile olduk. 2007’den bugüne kadar 17 adet eser bastırdık. Bunlar Amasya’ya hem hizmet sağlıyor, hem de Amasya’nın tarihi ve kültürel bakımdan ne kadar zengin bir şehir olduğunu gösteriyor.

Amasya biliyorsunuz 8500 yıllık bir tarihe sahip. Burada birçok medeniyet adeta bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlanmıştır. Bu halkalardan en önemlilerinden birisi de Osmanlı Dönemidir. O dönemde bu şehir, Osmanlı İmparatorluğu şehzadelerine eğitim verilen bir eğitim merkezi görevi üstlenmiştir. Yaklaşık 200 yıl boyunca 12 şehzade burada eğitim almıştır. Bunlardan 7 tanesi Osmanlı Sarayına padişah olarak dönmüştür. 

Bu şehzadeler buraya gelirken İstanbul’un sanatını, kültürünü, mutfağını ve havasını da getirmişler. İstanbul’un kokusunu ve rengini bu şehre işlemişlerdir. Bu şehirde yaşayanlar İstanbul’un kokusunun buraya sindiğini hissederler. Amasya böylesine güzel ve mübarek bir şehir. Burada yaşayan insanların birçoğu burada vefat etmiştir. Onların mezar taşları var. Camiler, medreseler ve hanlar var. Bu eserlerin çoğunda kitabeler yer alır. O dönemde yazılar Osmanlıca, Farsça, Arapça yazıldığı için günümüzdeki insanların bunları okuma şansları yok. Dolayısıyla bunları tercüme edip, Amasya’mıza ve Türkiye kamuoyuna sunmak bizim için bir görev halini aldı. Bu kitap aynı zamanda tarihe başka bir pencereden bakma şansı sunuyor. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum."

Vali Işık konuşmasının ardından basın mensuplarının kitaba dair sorularını cevaplandırdı. Toplantının sonunda basın mensuplarına Amasya Kitabeleri ve Mezar Taşları kitabı hediye edildi.

Resim

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 20.10.2016 - 09:11 -1,655-
Bu sayfayı paylaşın :