+A A -A

Amasya'da Dünya İnsan Hakları Günü Kutlandı

-A A +A

AMASYA  (AHG) Edib Ahmet CEYLAN

Amasya Vali Salih Işık 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü münasebetiyle İl İnsan Hakları Kurulu tarafından düzenlenen programa katıldı. Amasya Üniversitesi Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Garnizon Komutanı Zafer Uğur, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Jandarma Komutanı Selami Akşit, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, protokol üyeleri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayan programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Amasya Valisi Salih Işık şunları ifade etti:

“İnsan hakları mücadelesi tarihe mâl olmuş bir mücadele. Bundaki en önemli kilometre taşı da İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabulü ve ondan sonraki gelişmeler. Bu bildirgeyle dünyadaki bütün insanlar eşit ve onurlu bir vatandaş olarak sayılmıştır. İnsan hakları kavramı birçok devletin anayasasında yer almıştır. İnsan hakları konusunda sivil toplum kuruluşlarımızın, meslek odalarımızın ve medyamızın inisiyatif kullanması gerekiyor.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü büyük bir trajedi yaşadık. Biliyorsunuz İstanbul’da büyük bir terör saldırısı meydana geldi. PKK tarafından yapılan terör saldırısında toplamda 44 vatandaşımızı şehit verdik. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize ise acil şifalar diliyorum.

 

Tabi ateş düştüğü yeri yakar, ama bizim de ciğerimiz yanıyor. Bu tür acı olaylar bizlerin birlik ve beraberliğini daha da arttırıyor. Türkiye bölgesinin güçlü bir ülkesi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, yeni anayasası konusunda somut bir adım atmışken böyle bir olayın olması tesadüf değildir.Biz artık bu işin arkasındakileri de, maşalarını da biliyoruz. Bize düşen görev birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek, daha çok çalışıp bu oyunları bozmak. Türkiye 100 sene öncesine göre çok daha güçlü bir devlet. Bu duygu ve düşüncelerle İnsan Hakları Kurulumuzu yapmış olduğu çalışmalardan ötür kutluyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Program kapsamında daha sonra Kamu Denetçiliği Kurumundan Abdullah Cengiz Makas “Ombudsmanlık ve Türkiye Uygulaması Olarak Kamu Denetçiliği Kurumu” hakkında bir konferans verdi.

Konferansın sonunda Amasya Valisi Salih Işık sunduğu önemli bilgilerden ötürü Abdullah Cengiz Makas’a teşekkür ederek, plaket verdi.

Program İris Sanat Tiyatrosunun “Kadın mıyız, Köle mi” adlı tiyatro oyunuyla son buldu.

 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 14.12.2016 - 15:15 -1,222-
Bu sayfayı paylaşın :