+A A -A

Amasya’da Fidanlar Toprakla Buluştu.

-A A +A

AMASYA  (AHG) Edib Ahmet CEYLAN

Amasya / Suluova Organize Sanayi Bölgesinde, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü fidan dikim etkinliği düzenlendi.

             22 Mart 2017 Çarşamba günü Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’nün düzenlediği Fidan dikim törenine Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, Orman Bölge Müdürü Zekeriyya Nane, Suluova Kaymakamı Dr. Vural Karagül, Garnizon Komutanı, Suluova Belediye Başkan Yrd. İzzet Balcı, Orman İşletme Müdürü Uğur Tamer Çelik, Bölge Müdürlüğü Personeli, Protokol üyeleri, çok sayıda öğretmen öğrenciler ve ilimizde görev yapan ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

                 Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende; Amasya Bölge Müdürü Zekeriyya Nane, Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi ağaç dikmemenin önemini belirten birer konuşma yapıtı.

      Amasya Bölge Müdürü Zekeriyya Nane konuşmasında;1972 yılından beri kutlanan Dünya Ormancılık Günü ve Haftası, tüm dünyada baş gösteren küresel iklim değişikliğinin ve kuraklığın temelinde yatan ormansızlaşmanın toplumlara anlatılarak farkındalık yaratmak için kutlanmaktadır. Amasya’mıza 2013-2016 yılları arasında 30 milyon fidanın dikimini yaptık. Ceviz, Badem Dut gibi Gelir Getirici türler ile 32 köyde 2.238 dekar alanı ağaçlandırıp 3 yıl bakımını yaparak orman köylümüze ekonomik kaynak sağladık. 204 Kamu kuruluşu ve ibadethanenin çevresini ağaçlandırarak 15 mesire yeri ve 2 Şehir Ormanı kurduk. Bu çalışmalarımızda bizlere destek olan Valimize ve Mülki amirlerimize teşekkür ediyoruz. 2017 yılında Amasya’da 4,5 milyon fidan üreterek 1,7 milyon fidanın dikimini yapacağız. Bugünkü etkinliğimizle Batı Ladini, Servi ve Sedir türlerinden oluşan 1200 fidanın hep birlikte dikimini yapıp can suyunu vererek doğaya, yaşama ve yeşile destek sağlayacağız.” dedi.

      Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi ise konuşmasında “Ormanlar yaşam için en önemli denge kaynağı ve hayatımızın her alanında yer almaktadır. Orman erozyon ve sel baskınlarını önlediği gibi birçok hayvanın yuvası ve barınağıdır. Ormanlar bizim için hava gibi su gibi ekmek gibi vazgeçilmezimizdir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler sahip oldukları en değerli doğal zenginliğini kaybetmiş olurlar. Ormanlarımızı korumak en birinci görevlerimizdendir. Fidan dikelim, ağaçlandırma faaliyetlerine katılarak doğaya ve yaşama destek olalım “dedi.
               Yapılan Konuşmaları mütekiben Ormancılık haftası münasebetiyle Amasya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kompozisyon, Resim, şiir ve slogan yarışmalarında dereceye girenler eserlerinin tanıtımı ve seslendirmesi yapıldı.


           Düzenlen yarışmalar

           A)Resim dalında:

               1.Boğaz İlkokulundan; Asya Aka

2. Serdar Zeren İlkokulundan; Sıla Erbül
3. Sevgi Başarır’dan Arda Sönmez

B) Şiir dalında:

1.Cumhuriyet Ortaokulundan; Elif Yaren İnan
2. Gazi Orta Okulundan Ulaş Karka
3.Hüseyin Poroy Orta Okulu’dan Musa Karaçaltı.

              C) Kompozisyon dalında:
              1. Amasya Anadolu Lisesinden Esma Koyuncu
               2. Amasya Anadolu Lisesinden Elif Korucu
               3. Amasya Anadolu Lisesinden Rümeysa Aybüke
               D) Slogan dalında :
               1. Sabuncuoğlu Şerefeddin Teknik Anadolu Lisesinden Gülay Yıldız ve
Plevne Orta Okulundan; Feyza Çonka
               2. Sabuncuoğlu Şerefeddin Teknik Anadolu Lisesinden; Beyzanur Yaprak ve Çelebi Mehmet Ortaokulundan; Nisa Özçelik
               3. Yavuz Selim Ortaokulundan; Eda Ağırman ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Teknik Anadolu Lisesinden; Hilal Torbacı

               Yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri protokol tarafında verildikten sonra Amasya İşletme Müdür yardımcısı Mehmet Sandalcı tarafından fidan dikim hakkında bilgi verildi. Ardından katılımcılar tarafından fidanlar toprakla buluşturuldu.

               1200 fidanın toprakla buluşturulduğu tören katılımcılara yapılan ikramın ardından sona erdi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 23.03.2017 - 20:45 -704-
Bu sayfayı paylaşın :