+A A -A

Ambargolarla Karşılaşsa Türkiye Ne Yapar?

-A A +A

 

Bir zamanlar Bulgaristan’ın başında Todor Jivkov diye biri vardı. Todor Jivkov, ideolojisinin gereği olarak Büyük Osmanlı devletinden geriye kalmış Bulgaristan Müslüman Türk topluluklarına en rezil işkenceleri reva görür, dinlerini-dillerini yasaklar, paha biçilmez tarihi eserleri yok ederken; Türkiye yöneticileri milletin baskısıyla olaya sessiz kalamaz, az da olsa bir şeyler söylemeye çalışırdı. Jivkov söylenenlere kulak asmaz bildiğini yapmaya devam ederdi.
 
Zulüm iyice artınca Türkiye sesini biraz daha yükseltmek zorunda kalırdı. Bunun üzerine Jivkov, “Elektriğinizi kesmemi ister misiniz? Şeklinde bir soruyla tehdit eder, diklenir gibi gözüken Türkiye yavaş yavaş yelkenlerini suya indirerek yerine otururdu. Tabii Jivkov bildiklerini yapmaya devam ederdi. Çünkü Türkiye elektrik yönünden Bulgaristan’a bağımlıydı. 80’li yıllar Bulgaristan Türklüğünün vagonlarla Türkiye’ye sürgün yıllarıdır. Yaşı kırkın üzerinde olan bütün vatandaşlarımız bunları acıyla hatırlayacaklardır.
 
Elektrik bağımlılığını bir sembol olarak aklımızda tutarak öteki bağımlılıklarımızdan bir kaçını şöyle sıralayabiliriz.
 
Petrol yönünden dışarıya bağımlıyız. Türkiye bir petrol ambargosuyla karşılaşırsa ne yapar?
 
Doğalgaz yönünden dışarıya bağımlıyız. Türkiye doğalgaz ambargosuyla karşılaşırsa ne yapar?
 
Sanayi ürünleri yönünden dışarıya bağımlıyız. Türkiye büyük bir sanayi ambargosuyla karşılaşırsa ne yapar?
 
Tohumculuk yönünden dışarıya, özellikle İsrail’e bağımlıyız. Türkiye tohum ambargosuyla karşılaşırsa ne yapar?
 
Türkiye tarım ülkesidir deniyor. Acaba? Türkiye ambargolar sebebiyle hayvanına yedirecek saman ithal edemezse ve kurbanlık hayvan bulamazsa ne yapar?
 
Evet, bu ve buna benzer sorular en can yakıcı sorularımız.
 
Bir grup arkadaşla bu soruları paylaşırken içimizden biri, yaşlı annesine bakım konusunda Gagavuz Türkü bir ailenin yardımından istifade ettiklerini söyledikten sonra; 1990 sonlarında Sovyet komünizminin kendini tasfiye kararı üzerine bu ailenin anlattıklarını nakletti:
 
-Devlet artık ekmek aş vermeyeceğini açıkladı. Bankada bir miktar paramız vardı, almaya gittik ama paramız bankada yok olmuştu. Peki, ne yeyip ne içecektik? Çaresizlik içinde birkaç tavuk temin ettik, evin bahçesine patates ektik. Soğan, maydanoz, ıspanak, pırasa yetiştirdik. Sonra bir inek aldık. Hayatımızı geçici bir süre böyle devam ettirdik.
 
Bunu da bir sembol olarak tutalım aklımızda. Peki, bu aile böyle bir geçim yolu bulmasa ne yapardı yahut ne yapabilirdi?
 
Evet, soru budur. Hasım bir dünyanın tam ortasında oturduğumuzu düşünerek tekrar soralım: Türkiye bu hasım dünyanın güçlü bir ambargolarıyla karşılaşırsa ne yapar?
 
Konuya gelecek yazıda devam etmek arzusundayız. Selam ve sevgi ile kalınız.
 
 
 
Etiketler: 

1 yorum var.

Türkiye güçlü bir ambargolarıyla karşılaşırsa ne yapar? 1974 yılındaki gibi kendine gelir, yeni silahlar üretmeye başlar, şimdide kendi tankını topunu ve uçağını daha hızlı yapmaya çalışır. Türkiye bildiğiniz gibi eski Türkiye değil, emir eri olmaktan çıkan, Dünyanın 17 nci büyük ekonomisine sahip olan bir ülke. Esas fırtınada bu yüzden kopuyor. saygılarımla....

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.01.2017 - 17:04 -968-
Bu sayfayı paylaşın :