+A A -A

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı İstanbul Şubesinin Boğaz Turu

-A A +A

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı İstanbul Şubesi 9 Aralık 2017 Cumartesi günü İstanbul'da Boğaz Turu düzenledi. Üsküdar Belediyesinin tahsis ettiği vapur ile gerçekleşen Boğaz Turu kışın ortasında adeta yazdan kalma bir havada martılar eşliğinde geçti. Boğaz Turu, İstanbul Şubesinin hazırladığı ve vapur içinde uyguladığı özel bir program ile daha zengin ve anlamlı oldu. 

Program Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfının yaptığı çalışmaların tanıtıldığı Sinevizyon gösterisi ile başladı.

Programda Vakfın Ay Yayınları tarafından yayınlanan kitaplar katılımcıların ilgisine ve bilgisine sunulmak üzere sergilendi. Programa Ankara'dan Vakıf Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, Mütevelli Üyeleri Hüseyin Ayaz, Akif Aslan ve Bolu’dan Mütevelli Üyesi ve İl Temsilcisi Ercan Gülen de katıldı. İstanbul’dan gelen katılımcılar arasında isimlerini not alamadığımız Vakıf Dostları ile birlikte Vakfın Mütevelli Üyeleri Sadık Karaaslan, Nizamettin Kutlu, Araştırmacı-yazar av. Sabri Turhan ve Kayseri’den İsmail Kösem de bulundu.

Programı İstanbul Şube yetkililerinden Alparslan Karaaslan açılış konuşması ile başlattı. Sözü İstanbul Şube yetkililerinden eğitimci-şair-yazar, çocuk dostu, üsdat Bestami Yazgan’a bıraktı. O, kendine özgün şiirleriyle katılanlara duygusal, çok güzel ve anlamlı dakikalar yaşattı. Nezaket ve incelikte gittiği her yere iz bırakan Bestami Yazgan'ın ardından Vakfımız dostu ve 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Yaşar Akgün’e söz verildi.

Sayın Doçent Doktor Yaşar Akgün'ün yaptığı konuşma katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. Akgün, Dünya kuvvet dengelerini, Batı dünyasının-Hristiyanlığın ve İslam Aleminin içerisinde bulunduğu durumu analiz etti. Huntington Teorisi olarak bilinen medeniyetler arası çatışmaya vurgu yapan Sayın Akgün, İslam Dünyasının acıklı durumunu tarif ederek herkesin daha duyarlı daha ihlaslı daha Müslümanca tavır takınmalarını, üzerlerine düşen görevlerin gereğini yapmalarını hatırlattı. Akgün'den sonra son konuşmayı Vakfın Genel Başkanı Av. Hayrullah Başer yaptı.

Vakfın Genel Başkanı Av. Hayrullah Başer’in yaptığı heyecan ve azim yüklü, kısa ve günümüz şartlarını analiz eden özlü konuşmasında ‘Sorumluluk Çağrısı’ yaptı. Ülkemizin, İslam Aleminin ve insanlığın çok zor bir dönemden geçtiğine vurgu yaparak herkesi, insani, İslami ve vicdani sorumluluklarının gereği olan görevlerini ifa etmeye davet etti.

Program sonunda katılımcılar birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek daha büyük ve daha geniş toplantılarda buluşmak üzere vedalaşdı. (h.a.)

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 10.12.2017 - 20:01 -724-
Bu sayfayı paylaşın :