+A A -A

Araştırmacı ve Yazar Ercan Aydın, Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarına davet edildi.

-A A +A

AAMASYA (AHG) Edib Ahmet CEYLAN 10 EYLÜL 2017

            Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen  Uluslararası 4. Kitap ve Kültür  fuarına Amasya ilimizden araştırmacı ve yazar Ercan Aydın davet edildi. Yazar Aydın, 21-23 Ekim’de Kahramanmaraş kitap fuarında Kutupyıldızı Yayınevinden çıkan kitaplarını imzalayacak.

           Araştırmacı ve yazar Ercan Aydın gittiği kitap fuarları ile ilgili izlenimlerini gazetemiz Amasya İl temsilcisi Edib Ahmet Ceylan ile şöyle paylaştı:

-      Kısa ve öz olarak kendinizi tanıtır mısınız?

            Amasya Taşova doğumluyum. Atatürk Üniversitesi İşletme fakültesi mezunuyum. Yüksek lisansımı işletme yönetimi alanında yaptım. Beslendiğim ana kaynak Cemil Meriç’tir. Bilindiği üzere Meriç okuyanlar yaptığı işin hakkını vermek zorundadır. Tarzımın “alternatif düşünce” tarzı olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman çeşitli dergilerde yazıyordum. İlk kitap çalışmam Türkiye çapında yapılan makale yarışmasında Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığım Teşekkür Belgesi ile başladı. Dişime kan değdi diyebilirim. “yönetime benlik yaklaşımı” ve “Mükemmel Yönetimin ruhu” kitap çalışmasından sonra üçüncü ve son kitap çalışmam “Uygulamalı Kaos Teorisi” oldu. Kuramın eksik halkası olan ekonomi alanında idi. Kaotik işleme modeli tasarladım. Bu alanda önemli bir boşluk doldurduğuma inanıyorum.

-      Gittiğiniz kitap fuarları ile olan izlenimlerinizi anlatır mısınız?

           “Gençlerimizin ilgisi fuarlara çok yoğun oluyor. Özellikle üniversite öğrencilerinin… Kitap fuarları söyleşi ağırlıklı geçiyor.  Fuarlarda en çok muhatap olduğum konu “nasıl yazar olabiliriz” sorusu oluyor. Ben bu tarz sorularda nasıl memlekete faydalı olabilirizi anlıyorum.  Gerçi standart cevabım her zaman için hazır. Gençlere her zaman iyi bir yazar olmanın üç şartından bahsediyorum.

           1)Ustan olmalı. Usta-çırak ilişkisi olmazsa olmaz. Sihirli dokunuşlara ihtiyaç var.

           2)İnsanın kendini sevmesi şartı. Burada kendini sevmek derken megolamanlık anlamında değil. Kendini önemseyen yazdığı yazının kalitesini önemser. Ya olanı en iyi anlatacaksın ya da olmayan yeni bir şey yazacaksın. İnsan önce kendi yazdığından kendisi etkilenecek. Maraşlı şair Abdurrahim Karakoç üstadın dediği gibi, sormuşlar ona en çok kimden etkilendin diye; “en çok kendinden etkilendim” demiş.

           3) Çok okumak. Bir zihin disiplinine ihtiyacımız Var. Gençlere öncelikle bu başlıkları anlatıyorum

           - Fuarlara katılma amacınız nedir?

           Fuarlarda yaptığım söyleşilerde özellikle gençlerin hayatta başarılı olabilmeleri için bir konuyu ön palana çıkartmaya çalışıyorum.  Kendilerinden fuar etkinliklerine katılarak kendileri için bir başarıya giden yolda bir alan bulmuş olacaklardır. Mühim olan gençlerimizin zihin sıçraması yaşayacak olması. Zihin sıçramasının en etkili yollarından biri okudukları kitapların yazarı ile bizzat tanışmasının etkisini önemsiyorum. Böyle bir tanışma süreci gençlerimizde büyük bir zihin sıçraması yapacaktır. Fuarlara gidiş amacım bu. İlinde kitap fuar organizasyonu yapanların vizyonu da bu şekildedir. Hepsini kutluyorum. Bence fuarın en büyük katkısı gençlerin zihin sıçramasına olan katkısıdır. Elbette Fuarlar en çok genç beyinlerin topluma hizmet etme duygusuna hitap edecek. Daha çok okumak ve hep okumak gerektiği fikri bu şekilde yayılacak. Bir daha ifade etmek isterim; Kitap fuarı organizasyonu yapanlara şapka çıkartıyorum.

-      Fuarlarda ilimiz Amasya’yı tanıtma fırsatı oluyor mu?

           Ben Amasyalı bir yazar olarak gittiğim Fuarlarda ilimizin gönül elçiliğini de yapıyorum.

 

           Sonuçta fuarlara ulusal çapta önemli yazarlar geliyor. Onlarla gerek fuar alanında gerekse kaldığımız otel lobisinde uzun uzun sohbet etme fırsatı buluyoruz. Bu sohbetlerde konu elbette Amasya’ya geliyor. Amasya’yı anlatmaktan büyük keyif alıyorum tabi.  başarılı yürütülen kentsel çalışmalardan, insan merkezli projelerden bahsediyorum. Bu açıdan değerli yazar ve akademisyen arkadaşları Amasya’ya davet ediyorum. Bakıldığında görülecektir ki tanıdığım yazarlardan ve akademisyenlerin bazılarını  kendi gücüm ölçüsünde Amasya’ya taşımışımdır. Şimdiye kadar 9 konferans ve bir panel organizasyonu yaptığım hatırlanmalı. Bundan sonrada köprü olmaya devam edeceğiz. Ünlü bilim adamları ile tanışıyoruz mesela. Çok isterim Amasya’da öğrencilerimizi bilime karşı bir iştah kabartsınlar. Üstatların Sihirli dokunuşlarını öğrencilerimiz yaşasın isterim.

 

-      Son olarak ne eklemek istersiniz?

           Türkiye’nin ruhu Büyük Üstat Cemil Meriç’in şu sözü ile fuar öncesi sözlerimi bitirmek istiyorum.
           “İnsanın az dostu, çok tanıdığı olmalı. Voltaire’e göre; Kitaplar, kitaplar, kitaplar.” 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.10.2017 - 10:56 -1,383-
Bu sayfayı paylaşın :