30.08.2019 03:42
1 yorum
1.600 okunma
KELÂM-I KEMÂL
Mustafa Yıldız

 Kelâm-ı Kemâl, bir kitabın ismidir. Bir tamlama olarak “olgun söz” anlamına gelmektedir. Kelam-ı Kibar (Büyüklerin Sözü) anlamına yakın bir anlam taşır. Hayat kanunlarının insanlığa kazandırdığı şaşmaz tecrübe ve öğütlerden oluşan sözlere “kelâm-ı kibar” denir.

“Onlar sözü dinleyip onun en güzeline uyanlar var ya, işte onlar Allah’ın hidayete erdirdiği kimselerdir. İşte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir.”  (Zümer / 18) mealindeki âyetin işaret ettiği sözlerden bahsediyoruz. Mâ lâ ya’nÎ (anlamsız ve faydasız ) sözler bu kapsamın dışındadır.

Kelâmların en güzeli ve emsalsiz olanı Kur’ân-ı Kerim ve Peygamberimizin sözleri olmakla beraber insanların da ilim, ibret, hikmet ve letafet taşıyan, hayata doğru yön veren rehber sözleri de vardır. Bunlar kim tarafından söylenirse söylensin hikmettir. Efendimiz (a.s.), “Hikmet mü’minin yitik malıdır; onu nerede bulursa alır” mealindeki hadisiyle buna işaret etmiştir.

Çoğumuz, bu sözlerden bazılarını yeri geldiğinde kullanır, kafamızdaki sorulara cevap buluruz. Ruhumuz bununla sükûnete erer. Bu sözlerin ilk sahiplerini bilmesek de onlara gıpta ederiz.

 Unutmamak gerekir ki tarihin her deminde böyle insanlar bulunur. Ulemamız, hukemâmız eksik olmamıştır.

 KEMAL CENGİZ HOCA

Bu günlerde AnaHaberGazete yazarlarımız arasına katılan;  Ankara İmam Hatip Okulu’ndan arkadaşım;  ta o günlerden beri adı gibi kendisinde olgunluk gördüğüm kadim dostum emekli müftü Kemal Cengiz Beyin 40 yılı aşkın bir sürede 118 farklı konuda derlediği;  kendine ait 2262 sözden oluşan ilim, ibret, hikmet, mantık, öğüt, mecaz, kinaye ve diğer söz sanatlarını ihtiva eden “Kelâm-ı Kemâl” adlı kitabını okuduğumda hayret, hayranlık ve gıpta duygularıyla doldum.

Yaşadığı yarım asırlık meslek hayatını aklının, kalbinin ve ruhunun imbiklerinden geçirerek kitaplaştıran bir dostum olduğunu geç de olsa yeniden fark ettim.

Kelâm-ı Kemâl” kitabını okumanızı tavsiye ederim. Kemal Hocamızın güncele yakın dinî yazılarıyla gözümüzün ve gönlümüzün aydınlanacağını ümit ediyorum.

Yazarlar kervanımıza katılan bu güzel dosta Rabbimden hayırlı uzun ve sağlıklı ömürlerle güzel hizmetler niyaz ediyorum.

Aramıza hoş geldiniz.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
İNSANIN KENDİ KENDİNİ TAKDİMİ ZORDUR
Aziz Dostum, Değerli Arkadaşım Mustafa YILDIZ'ın, kitabım ve şahsım hakkındaki LÜTUFKAR sözlerini okuuunca; hani denir ya NUTKUM TUTULDU. Dostum bana, bu teccühleriyle kitabımdaki bir sözümü hatırlattı. Yıllar önce Çamlıdere Müftüsü iken, "Başarını yürekten tebrik edememeyen, samimi dostun değildir. (Çamlıdere, 23.04.1981)" demiştim. Değerli Dostım bu TEBRİKLERİ ile dostlığunun samimiuetini ispatladı. Bu güzel sözleri üzerine söylenecek sözler NAZİRE olur. Bu ise dostlar arasında değil; rakipler arasında olur. Aziz dostum benim rakibim değil, samimi dostumdur; TEEDDÜB ederim. Söz değil, sadece benim için hatıralarıöda taşıuacağım satırşarı ve iiltifatları için çok TEŞEKKÜR ederim. Sağlık ve afiyetdolu günlerde Rabbim "AnaHaber" gazetemizde bizleri dâim eylesn de daha sık görüşelim, buluşalım. Çünkü, "İlgi dostluğun suyıdur; ilgisiz dotluk, sonunda kurur." Dostuma selam ve şukran duygularımla!..
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ Emekli Müftü     31.08.2019 14:30:05
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya