Politik tevhitten politik tekfire
İslam ve siyaset ilişkilerinin en temel sorunlarının başında siyaset ve akide ile kurulan ilişki ve buna bağlı olarak ortaya çıkan pratikler gelir. Tarihte ilk büyük ihtilafın da buradan çıkması tesadüfi değildir.
03.09.2019 17.03
422 okunma
Politik tevhitten politik tekfire
Ergün Yıldırım
İslam ve siyaset ilişkilerinin en temel sorunlarının başında siyaset ve akide ile kurulan ilişki ve buna bağlı olarak ortaya çıkan pratikler gelir. Tarihte ilk büyük ihtilafın da buradan çıkması tesadüfi değildir. . Hariciler siyasal alan ile akide alanını bir gördüler. Onlar için imamet, bir akide meselesiydi. Dolayısıyla oradan meydana gelen küçük bir sapma küfür olarak görüldü. Böylece siyasal içtihat alanındaki yanlışlar, rahatlıkla akidevi sapmalarla özdeşleştirildi. Bundan dolayı Hz. Ali Efendimiz’i bile tekfir ettiler. Hâkimiyet Allah’ındır ayetini bu bağlamda yorumladılar.
“Politik tekfir” davranışı ortaya çıktı.

Devlet ve siyaset alanı ontolojik görüldü. Oradan ufak bir farklılık da sapma kabul edildi. Burada akidenin politikleşmesi ile karşılaşıyoruz. Politik tevhit diyorum buna.

Bu bakış daha sonra da devam etti. Vehhabiler de amel ve imanın birliği prensibini buraya uyarlayarak siyasetteki yanılmayı(ameli yanılma) akidevi yanılma gördüler ve dolayısıyla dinden çıkmayla eş tuttular.

Ehli Sünnet vel Cemaat, bu konuda geniş bir konsensüs oluşturdu. Amel ve itikadı birleştirmedi. Ameldeki yanılma, en büyük günah da olsa insanı küfre götürmüyor. Bu ilkeyi siyasete uyguladığında, siyaset bir beşeri alandır ve amel ile( pratik ile) ilgilidir. Siyasal alanı ve devleti ontolojik alanla birleşmediği için de pratikteki yanılma normal görüldü. Ontolojiden kopuş olarak değerlendirilmedi. Devlet sapabilir, zulmedebilir ancak “kafir devlet” diye bir tabir de kullanılmaz.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı