TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( I )
Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.
07.09.2019 18.31
652 okunma
TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( I )
Mustafa Yıldız

Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.

AHLÂK: Bu kelimeyi adımız gibi hep hatırlarız, duyarız da çok zaman geniş anlamıyla kavrayamayız. Ben âcizane bunu, “Kişinin kendi ruhundaki güzellikleri insan ilişkilerine yansıtması veya iyi, güzel, anlamlı, müspet ilişkiler” olarak tanımlamak istiyorum. İnsan ruhunu huzur ve sükûna kavuşturan, karşılıklı sevgi ve saygı duygularını derinleştiren bir olgu olarak görüyorum. Dini anlamda insanı ruhî ve vicdanî bakımdan yükselten bu olgu, evrenseldir. Zira Peygamberimiz (as.) “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim “ demekle aslında insanlıkta var olan (evrensel) ahlâkın kaybolmaya yüz tutmuş olanlarını yeniden hayata kazandırmak ve daha da yüceltmek için gönderildim, demek istemiştir.

Ayrıca O, “ Dince en güzel olanınız, ahlakça en güzel olanınızdır” buyurmakla ahlakı dinle nasıl özdeşleştirdiğini göstermiştir.

İnsanları felaketler cehennemine sürükleyenler, ahlaksızlar değil mi?

ÂİLE; İnsan başta olmak üzere bütün canlılarda ve bitkilerde erkeklik ve dişilik olup çiftleşme ve döllenme suretiyle üreme meydana gelir. Her canlı Allah’ın kendisinde yarattığı merhamet duygusuyla yavrusuna sahip çıkar, onu korur, yetişkin hale getirir. Bu, ona dışardan bir zorlama ile değil içten gelen bir arzuyla olur. Bir ağaç döllenmiş bir çekirdekten meydana gelir,; toprağı kucaklayan damarlarıyla, dalları ile, meyveleri ile bir her hücresi birbirine bağlı bir aile oluşturur. Ve o aileler çok zaman bir arada ormanları, bahçeleri ve floramızı oluştururlar.

İnsan aileleri de bunun gibi topluluklar oluşturarak kavim, kabile, millet ve toplulukları oluştururlar.

Aile yapısı yıkılan her canlı ve flora zamanla yok olma ile karşı karşıya kalır.

Şu sıralarda aile yapısına yönelik ekonomik, kültürel, ideolojik ve ahlaksız saldırılar (2011’de imzalanan “ İstanbul sözleşmesi” gibi dünyaya egemen olmak isteyen bazı mahfillerin küresel ölçekte uyguladığı projelerdir.

Mantık şu: “Ağacın damarlarını kesersen ağaç kurur; bunun gibi aileyi yıkarsan hiçbir milli birlik ve beraberlik kalmayacağından insanları yem olarak avlamak kolay olur”

Allah, bu küresel canavarların şerrinden korusun amma biraz da biz kendimizi korusak…

 (Devam edecek)

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya