Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.
07.09.2019 06:31
758 okunma
TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( I )
Mustafa Yıldız

Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.

AHLÂK: Bu kelimeyi adımız gibi hep hatırlarız, duyarız da çok zaman geniş anlamıyla kavrayamayız. Ben âcizane bunu, “Kişinin kendi ruhundaki güzellikleri insan ilişkilerine yansıtması veya iyi, güzel, anlamlı, müspet ilişkiler” olarak tanımlamak istiyorum. İnsan ruhunu huzur ve sükûna kavuşturan, karşılıklı sevgi ve saygı duygularını derinleştiren bir olgu olarak görüyorum. Dini anlamda insanı ruhî ve vicdanî bakımdan yükselten bu olgu, evrenseldir. Zira Peygamberimiz (as.) “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim “ demekle aslında insanlıkta var olan (evrensel) ahlâkın kaybolmaya yüz tutmuş olanlarını yeniden hayata kazandırmak ve daha da yüceltmek için gönderildim, demek istemiştir.

Ayrıca O, “ Dince en güzel olanınız, ahlakça en güzel olanınızdır” buyurmakla ahlakı dinle nasıl özdeşleştirdiğini göstermiştir.

İnsanları felaketler cehennemine sürükleyenler, ahlaksızlar değil mi?

ÂİLE; İnsan başta olmak üzere bütün canlılarda ve bitkilerde erkeklik ve dişilik olup çiftleşme ve döllenme suretiyle üreme meydana gelir. Her canlı Allah’ın kendisinde yarattığı merhamet duygusuyla yavrusuna sahip çıkar, onu korur, yetişkin hale getirir. Bu, ona dışardan bir zorlama ile değil içten gelen bir arzuyla olur. Bir ağaç döllenmiş bir çekirdekten meydana gelir,; toprağı kucaklayan damarlarıyla, dalları ile, meyveleri ile bir her hücresi birbirine bağlı bir aile oluşturur. Ve o aileler çok zaman bir arada ormanları, bahçeleri ve floramızı oluştururlar.

İnsan aileleri de bunun gibi topluluklar oluşturarak kavim, kabile, millet ve toplulukları oluştururlar.

Aile yapısı yıkılan her canlı ve flora zamanla yok olma ile karşı karşıya kalır.

Şu sıralarda aile yapısına yönelik ekonomik, kültürel, ideolojik ve ahlaksız saldırılar (2011’de imzalanan “ İstanbul sözleşmesi” gibi dünyaya egemen olmak isteyen bazı mahfillerin küresel ölçekte uyguladığı projelerdir.

Mantık şu: “Ağacın damarlarını kesersen ağaç kurur; bunun gibi aileyi yıkarsan hiçbir milli birlik ve beraberlik kalmayacağından insanları yem olarak avlamak kolay olur”

Allah, bu küresel canavarların şerrinden korusun amma biraz da biz kendimizi korusak…

 (Devam edecek)

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya