TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( II )
“Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”
10.09.2019 12.49
2 yorum
885 okunma
TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( II )
Mustafa Yıldız

ŞAFAK SÖKMEDEN UYANIN!

Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”

EĞİTİM: Eğitimin yüzlerce tanımı yapılabilir. Acizâne ben, insanlara ve hayatın her alanına yararlı olmak söz konusu ise eğitimi şöyle tanımlamak istiyorum:

Eğitim; bireyin ve toplumun bilgi ve becerilerini geliştirmek, davranışlarını istenilen yönde değiştirmek amacıyla ruhî, vicdanî, zihinsel ve bedensel bir faaliyettir.

Buna göre diyebiliriz ki eğitimin temel amacı kendisine, içinde yaşadığı topluma ve çevresine yararlı insan yetiştirmektir. Eskilerin deyimiyle digergâm (başkalarına yararlı, başkalarının yararını kendi yararından önce tutan) insan yetiştirmek. Bunun aksi Hodgâm ( sadece kendi nefsini ve yararını önceleyen) tiplerdir.

Birinciler Habil ahlakında, ikinciler Kabil ahlakındaki insanlardır.

Eğitimin, ana karnında başladığı bilimsel bir gerçektir. Temiz ve mümbit bir toprakta yetişen meyveli ağaçla, çorak ve bataklıkta yetişen ağaç aynı olmayacağı gibi helal lokma yiyen temiz vicdanlı insanla,  haram lokma yiyen, vicdanı kirli insanların çocukları da ana karnında bundan etkilenen bir kişiliğe sahip olarak doğarlar. Muhtemelen aynı çizgi üzerinde bir hayat sürerler.

Bazen de sonraki hayatları ailenin, çevrenin ve toplumun etkisiyle ya hasta bir vücudun tedavi ile iyileşmesi gibi veya sağlıklı bir vücudun bozulması gibi bir noktaya gelebilirler.

Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmekse sistemin,  buna uygun olması gerekir.

Eğitim sistemimiz haklı olarak eleştirilmektedir. Yazboz tahtasına dönen eğitimin, toplumun inanç, örf, gelenek kodlarıyla ve bu toprağın ruhuyla uyumlu olması gerekir.

Ne yazık ki eğitimimizin üzerinde Batı kaynaklı gizli bir vesayetin bulunduğu söylenmektedir. Nesillerimiz arasındaki anlayış ve yaşayış biçimlerinin farklı olması, bu iddiayı doğrulamaktadır.

Eğer durum bu ise ülkemizi yönetenlerden bu gizli eli kırmalarını bekleriz. Harim-i ismetimize uzanmış bu elleri ve ona yataklık yapan satılık vicdanları kahretmek, en büyük vatan ve namus savunmasıdır. Zira 20 milyona yaklaşan okuma çağındaki çocuklarımızın arzu ettiğimiz şekilde yetişmesi gerçek bir vatan, istiklâl ve istikbal savunmasıdır.

Eğitim şuaraları ve programları göstermelik seramoniler midir?

Bizden önceki nesiller mezardan kalksalar bizi tanıyamayacakları gibi biz daha mezara gitmeden nesillerimizi tanımaz gale gelmek üzereyiz.

Bunun olmaması için Sadece kendisi için yaşayan değil, önce başkaları için yaşamayı ahlâk edinen nesiller yetiştirmeliyiz.

Eğitim, teorik bilgilerle sınırlandırılmamış, uygulamalı olarak hayatın içinde olan bir sistemle yapılmadıkça istenilen sonuçlar elde edilemez.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’mızın hazırladığı eğitim sistemi büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadır.

Ey yöneticiler! Şafak sökmeden uyanın!

(Devam Edecek)

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Güzel bir yazı
Devam eden güzel bir yazı serisi...Değerlendirmeler için Mustafa Hocama Teşekkür ediyorum.Ülkemizde eğitimin ciddiye alınmadığını düşünüyorum. Yaz boz tahtasına dönüşen eğitim sistemimiz yerli ve milli rotaya oturtulmak zorunda...Günlük değil kalıcı çözümler getirilmelidir...
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     11.9.2019 14:41:48
YARA MERHEMİ
Okullarımız yeni eğitim-öğretim yılına başlarken, Eğitim yaramıza merhem olabilecek tespitlerde bir yazı olmuş. Konuya çare olması bakımından başlğında klasik ifadeyle MERHEM dedik; ama konu müzminleşmiş olması bakımından MERHEMLİK değil NEİTERLİK'tir. Yetkililerin daha derinleimeden bu yaraya artık neşteri vurmalarını bekliyoruz. Yazının sonunda yapılan , "şafak sökmeden uyanın!"çağrısına aynen ben de yürekten katılıyorum. Tespitleriyle konuya açıklık getiren Yazarımıza tebriklerimi sunuyorum.
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ     11.9.2019 12:35:04
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya