“Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”
10.09.2019 12:49
2 yorum
973 okunma
TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( II )
Mustafa Yıldız

ŞAFAK SÖKMEDEN UYANIN!

Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”

EĞİTİM: Eğitimin yüzlerce tanımı yapılabilir. Acizâne ben, insanlara ve hayatın her alanına yararlı olmak söz konusu ise eğitimi şöyle tanımlamak istiyorum:

Eğitim; bireyin ve toplumun bilgi ve becerilerini geliştirmek, davranışlarını istenilen yönde değiştirmek amacıyla ruhî, vicdanî, zihinsel ve bedensel bir faaliyettir.

Buna göre diyebiliriz ki eğitimin temel amacı kendisine, içinde yaşadığı topluma ve çevresine yararlı insan yetiştirmektir. Eskilerin deyimiyle digergâm (başkalarına yararlı, başkalarının yararını kendi yararından önce tutan) insan yetiştirmek. Bunun aksi Hodgâm ( sadece kendi nefsini ve yararını önceleyen) tiplerdir.

Birinciler Habil ahlakında, ikinciler Kabil ahlakındaki insanlardır.

Eğitimin, ana karnında başladığı bilimsel bir gerçektir. Temiz ve mümbit bir toprakta yetişen meyveli ağaçla, çorak ve bataklıkta yetişen ağaç aynı olmayacağı gibi helal lokma yiyen temiz vicdanlı insanla,  haram lokma yiyen, vicdanı kirli insanların çocukları da ana karnında bundan etkilenen bir kişiliğe sahip olarak doğarlar. Muhtemelen aynı çizgi üzerinde bir hayat sürerler.

Bazen de sonraki hayatları ailenin, çevrenin ve toplumun etkisiyle ya hasta bir vücudun tedavi ile iyileşmesi gibi veya sağlıklı bir vücudun bozulması gibi bir noktaya gelebilirler.

Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmekse sistemin,  buna uygun olması gerekir.

Eğitim sistemimiz haklı olarak eleştirilmektedir. Yazboz tahtasına dönen eğitimin, toplumun inanç, örf, gelenek kodlarıyla ve bu toprağın ruhuyla uyumlu olması gerekir.

Ne yazık ki eğitimimizin üzerinde Batı kaynaklı gizli bir vesayetin bulunduğu söylenmektedir. Nesillerimiz arasındaki anlayış ve yaşayış biçimlerinin farklı olması, bu iddiayı doğrulamaktadır.

Eğer durum bu ise ülkemizi yönetenlerden bu gizli eli kırmalarını bekleriz. Harim-i ismetimize uzanmış bu elleri ve ona yataklık yapan satılık vicdanları kahretmek, en büyük vatan ve namus savunmasıdır. Zira 20 milyona yaklaşan okuma çağındaki çocuklarımızın arzu ettiğimiz şekilde yetişmesi gerçek bir vatan, istiklâl ve istikbal savunmasıdır.

Eğitim şuaraları ve programları göstermelik seramoniler midir?

Bizden önceki nesiller mezardan kalksalar bizi tanıyamayacakları gibi biz daha mezara gitmeden nesillerimizi tanımaz gale gelmek üzereyiz.

Bunun olmaması için Sadece kendisi için yaşayan değil, önce başkaları için yaşamayı ahlâk edinen nesiller yetiştirmeliyiz.

Eğitim, teorik bilgilerle sınırlandırılmamış, uygulamalı olarak hayatın içinde olan bir sistemle yapılmadıkça istenilen sonuçlar elde edilemez.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’mızın hazırladığı eğitim sistemi büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadır.

Ey yöneticiler! Şafak sökmeden uyanın!

(Devam Edecek)

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Güzel bir yazı
Devam eden güzel bir yazı serisi...Değerlendirmeler için Mustafa Hocama Teşekkür ediyorum.Ülkemizde eğitimin ciddiye alınmadığını düşünüyorum. Yaz boz tahtasına dönüşen eğitim sistemimiz yerli ve milli rotaya oturtulmak zorunda...Günlük değil kalıcı çözümler getirilmelidir...
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     11.09.2019 14:41:48
YARA MERHEMİ
Okullarımız yeni eğitim-öğretim yılına başlarken, Eğitim yaramıza merhem olabilecek tespitlerde bir yazı olmuş. Konuya çare olması bakımından başlğında klasik ifadeyle MERHEM dedik; ama konu müzminleşmiş olması bakımından MERHEMLİK değil NEİTERLİK'tir. Yetkililerin daha derinleimeden bu yaraya artık neşteri vurmalarını bekliyoruz. Yazının sonunda yapılan , "şafak sökmeden uyanın!"çağrısına aynen ben de yürekten katılıyorum. Tespitleriyle konuya açıklık getiren Yazarımıza tebriklerimi sunuyorum.
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ     11.09.2019 12:35:04
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya