Değerli Dostum ve Ankara İmam-Hatip Lisesi'nden okul Arkadaşım Mustafa YILDIZ ile yıllar süren uzun ayrılığın ardından, "AnaHaber" Gazetemizin Yayın. Merkezinde yeniden buluştuk. "Gazetemizi Ziyaretimi" konu ettiğim yazımda anlattığım gibi; epeyi bir sohbet ile hasretimizi giderdikten sonra birbirlerimize kitaplarımızdan İMZALI birer hatıra takdiminde bulunarak ayrıldık.
13.09.2019 22.59
536 okunma
BAL PETEĞİ
Kemal Cengiz (Emekli Müftü)

Değerli Dostum ve Ankara İmam-Hatip Lisesi'nden okul Arkadaşım Mustafa YILDIZ ile yıllar süren uzun ayrılığın ardından, "AnaHaber" Gazetemizin Yayın. Merkezinde yeniden buluştuk. "Gazetemizi Ziyaretimi"  konu ettiğim yazımda anlattığım gibi;  epeyi bir sohbet ile hasretimizi giderdikten sonra birbirlerimize kitaplarımızdan İMZALI birer hatıra takdiminde bulunarak ayrıldık.

Değerli Dostum benim kitabım KELÂM-I KEMÂL hakkındaki mütalaasını geçenlerde gazetemizde aynı başlıkla yayınladı. Bugün ben de Arkadaşımın kitabı PETEK hakkındaki mütalaamı, BAL PETEĞİ başlığı ile bu yazımda konu edindim.

Hemen şunu belirtmek isterim ki, bu mütalaamda biraz gecikmiş olmamın sebebi, tembelliğim değil; Arkadaşımın şiirlerindeki DERİN ANLAMI mütalaadaki yorgunluğumdur.

Milii ve manevi duygularla başlayan PETEK'in  içeriğinde, Hikmetten felsefeye, Örnek hayatlardan ibretlik sahnelere kadar gönül dünyamızda doyulmaz bir gezintiye çıkıyorsunuz. Hele de MANZUM AKAİD ile biten bölümde, inanç dünyamıza ait bilgiler, hafızaya kolayca kazınacak ve hatırda kalacak şekilde nakşediliyor. En sonuna eklenen LÜGATÇE ise, kitapta geçen kavramlar hakkında kısa ve özet bilgiler vererek okuyucunun kültürüne katkıda bulunma yanında; kitaptan istifadeyi azami düzeye çıkarmaktadır.

Hemen her dizesi,  "Hikmet İncisi" gibi dizilmiş olan bu şiirlerindan dolayı Arkadaşımı öncelikle Yürekten TEBRİK ediyorum. Satırlar arasındaki bu "İnci Tanelerini" za'yetmeden toplamak için, bazılarını bir defa okumanız yeterli olmuyor. Birçoğunu en az iki defa okumanız gerekiyor.

Her şiir başlığının altındaki açıklamaları ise, o mısraların "nasıl bir ruh hali/atmosfer içinde yazıldığını" anlamak bakımından çok yerinde olmuş.

Özellikle bu açıklamalarda, Arkadaşımın o günlerde içinde bulunduğu İdeolojik Camiayı "inciltmden , yaralayıp karalamadan ve kendi içdünyasını da örtüp gizlemeden, samimi ve geçmişine sadakatle" anlatımını taktir ediyorum. Sabır zor zamanda, SADAKAT son zamanda belli olur. Bu üslup ve ifadeleriyle Arkadaşım,  aynı zamanda "Sadakat Testini" de başarıyla geçtiğini ispat ve ifade etmiş oluyor.

Bir gül bahçesine giren insan, oradaki güllerden/çiçeklerden hangisini seçip beğeneceği konusunda şaşırıp kalır ya? İnanın bu BAL PETEĞİ Şiir Bahçesinde dolaşırken, "hangisini seçsem ki.." diye şaştım kaldım. Ama bukadar zengin bir gül/çiçek bahçesinden seçtiğim,  elimde bir gül/çiçekle çıkmazsam; "bahçeye saygısızlık" olur diye düşündüm. Neticede bunlar arasında, anlamı beni ençok etkileyen, "AH BİLSENİZ" başlıklı şiiri, "gül demeti" olarak seçerek bu Gül Bahçesinden ayrıldım.

Zaman zaman bu güllerin huzur veren RAYİHASINI koklamak için de, bahçe kapısını kolay açmak bakımından kitabı başucuma koydum. Sizlere de TAVSİYE ediyorum.

Sözünü ettiğim gülleri yetiştiren "BAĞBÂN" arkadaşıma, yeni güller yetiştirmesi dileklerimle TEBRİK ve TEŞEKKÜRLER İMİ sunuyorım !

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz (Emekli Müftü)
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya