“Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”
17.09.2019 01:52
1 yorum
1.119 okunma
TANIMLAYICI ÖĞÜTLER ( IV )
Mustafa Yıldız

     “Bu yazı dizisiyle belli başlıklar halinde sıralayacağım toplumsal sorunlarımız hakkında özet cümleler takdim etmeyi düşündüm. Her biri hakkında ciltler dolusu kitap yazılabilecek bu konuları, birkaç cümleyle ifade etmenin yararlı olacağını umarım.”

 

    SİYASET

         Siyaseti tanımlamak oldukça zordur. Zira tarihten beri toplumların yönetilmesi, iç ve dış ilişkilerin düzenlenmesi;

         İç ve dış güvenlik konuları ile toplumsal barışın sağlanması; insan ve vatandaş haklarının tanımlanması, korunması ve uygulanması;

         İktidar mücadelelerini yürütme esas ve şekilleri gibi pek çok konuyu kapsamakla herkesin üzerinde anlaştığı bir kavram elde edilmemiş olması nedeniyle zordur.

         Savaş ve barışı bile ihtiva eden bu kavramı, günümüzde pratik olarak nasıl anlıyoruz?

         Siyaset bu gün için daha çok iç ve dış ilişkilere karşı iktidarın ve iktidar olmak isteyen kişi ve grupların anlayış, temayülleri ve istekleri olarak anlaşılmaktadır.

         Henüz üzerinde bir uzlaşma sağlanamamış ve hayatın tüm alanları ile ilişkili olan bu kavramı, birkaç satırla izah etmek mümkün değildir.

         Herkese göre değişen bir anlamı olan siyaset kelimesi Arapça kökten gelen; önceleri atların ve develerin yetiştirilmesi sanatı olarak anlaşılan; sonraki asırlarda toplumu yönetme, birlik, beraberlik, barış ve huzuru sağlama için iktidar erki ve sanatı olarak anlaşılmıştır.

         İslami açıdan olaya baktığımızda bunun, toplumu yönetme sanat ve mücadelesi olduğunu görürüz. Herkes belli bir anlayışla toplumu yönetmek istemektedir.

          İslam’a göre bir yönetim tarzı belirlenmemiştir. Yalnız adalet, hakkaniyet, merhamet, dürüstlük, insan haklarına derin saygı ve bağlılık gibi pek çok unsuru içinde barındıran değişmez ilkeler topluluğu vardır. Bu ilkeler olduktan sonra toplumun tek kişi tarafından, bir şura heyeti tarafından, aristokrat bir topluluk tarafından veya demokratik şekilde seçilmiş bir topluluk tarafından yönetilmiş olmasının önemi yoktur.

         Tek kişi olduğu halde istişareye, insan haklarına, organize ve teşkilatlanmaya önem veren ve yönetimi insanlığın vicdanında destanlaşan bir Hz. Ömer yönetimi, özlenen bir yönetim ve siyasettir.

         Günümüzde siyaset, Kemal Cengiz Beyin tespitiyle “Bir nüfus ve nüfuz işi” dir. Yani ne kadar taraftarın varsa, ne kadar etkileyici maddi gücün varsa o kadar da siyasette etkili olursun.

         Bu yönüyle bakıldığında halk iradesinin tecellisi olarak görülen demokrasi, bir teoriden ibarettir. Zira nüfuz, nüfusu etkilemekte çok mahirdir. Önceden tertiplenen anketlerle toplumu manipüle etmek son derece kolay olmaktadır.

         Buna rağmen bizim anladığımız manâda demokrasi, insan eliyle icat edilmiş en az zararlı bir sistem olarak algılanmaktadır.

         Allah bizi bu dünyaya göndermiş, yolumuzu aydınlatacak elçilerini ve kitaplarını göndermiş olmasına rağmen aklınızı, iradenizi kullanıp yolunuzdaki taşları ayıklayarak ilerlememizi istemiştir.

                                         

         Seçim sistemimiz, etkili bir seleksiyona müsait değildir. Milletvekilimizi, valimizi, kaymakamımızı biz seçmiyoruz. Önümüze konan bir ismi (tanımasak da) onaylamak işleminden başka bir şey yapmıyoruz. Sonra da bir türlü arzu ettiğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Bu bir sistem sorunudur.

         Bize seleksiyon (eleme) kabiliyeti olan ve vicdanlarımızın müsterih olarak tercihini yapacağı bir seçim sistemi elzemdir.

         “Nice gelecek baharlara!”  deyip hayallerimizi ötelemek zorunda olduğumuz bilinciyle Allaha emanet olun, diyorum.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
SİYASET AKIL OYUNU MU?
Günümüzde ekmek-su kadar ihtiyaç ilgi ve ihtiyaç duyulan siyaset üzerine yapılan by değerlendirmeyi çok yararlı buldım. Gmişten günümüze siyasetin ANATOMİSİ incelenmiş. Eskiden siyaset, Devleti yönetenlerin sanatı iken, Demokrasi ile sıradanlaimış; herkesin "gümdelik meigalesi" olmuştur. Bu durum netice olarak siyaseti de kirletmiştir. Bilen de bilmeyen de siyaset yapıyor. Hasılı, SİYASET ZOR ZANAAT; yapanlara Allah kolaylık versin !
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ     17.09.2019 12:56:51
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya