Kadınlar Gününe Dair
Daha önceleri Batı’da ağızlara sakız edilen, sonra da bize sirayet eden, vıcık vıcık istismar modasının adıdır: ‘Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’.
09.03.2019 00.35
1.502 okunma
Kadınlar Gününe Dair
İdris Doğan

Daha önceleri Batı’da ağızlara sakız edilen, sonra da bize sirayet eden, vıcık vıcık istismar modasının adıdır: ‘Kadınlara Pozitif Ayrımcılık’.

Evet, doğrudur. Resulûllah’ın vefatından sonra, geriye dönüşün en hızlı yaşandığı alanın kadın konusu olduğunda hemfikirdir düşünürlerimiz. İslam’ın kendi fıtri izzetini, şerefini, haysiyetini hatırlattığı ve hayata geçirdiği kadın, cahiliye dönemlerinde olduğu gibi, yakın zamana kadar hep küçümsendi, itildi, ötelendi, değersiz bir meta gibi görüldü. Şimdi başka büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kadın, ayrıntısına girmeyeceğim.

Daha önce yazmıştım. Bir daha ifade etmiş olayım. Ninem kadın, anam kadın, eşim kadın; halam, teyzem, ablam, kardeşim kadın; evladım, gelinim, torunum kadın. Biz onların parçasıyız, onlar bizim parçamız; hep biriz, hepimiz bir bütünüz.

Hal böyle iken, kendisinden başka güç tanımayıp kendisinden başka hiç kimsenin geleceğini düşünmeyen azgınlar, zalimler ellerinde geçirdikleri imkânları pervasızca kullanarak -her devirde olduğu gibi- ekin’i ve nesli kendi keyifleri, çıkarları için acımasızca; hiçbir ahlaki değere, kurala aldırış etmeden üstelik: "Biz ıslah edicileriz." diyerek ifsat etmeye devam ediyorlar. Kullandıkları en büyük malzeme ise ne yazık ki; bilim, teknoloji, cinsellik ve ölüm kusan silahlar. İşte bunun adı, 'ekin'i tarumar etmek, nesli bozmaktır.

Neden bahsettiğimizi anladınız. İnsanlığın karşılaştığı ve karşılaşabileceği en büyük felaket, süfli beklentileri, çıkarları uğruna sergiledikleri -kadın ile erkeğin fıtratına aykırı- insaf, merhamet ve vicdandan yoksun işler, işleyişler ve uygulamalardır.

Evet, oyun ve eğlenceye dönüştürülen bir gün ile geçiştirilemeyecek kadar ağır bir insanlık problemi ile karşı karşıyayız. Kadın, dün olduğu gibi, bugün de yeryüzündeki zalimlerin, firavunlara taş çıkaran, en iğrenç istismarlarının; oluk oluk döktükleri kanın ve sele dönüştürdükleri gözyaşının odağında…

Sözün bittiği yerdeyiz. Artık söylemlerden, sloganlardan öte, çok aziz bir çabaya, emeğe; hakkın tesisini ve teslimini sağlayacak kutlu seferlere ihtiyaç var. Zalimlere ve zulüm yanlılarına rağmen bu yolda, hiçbir bıkkınlık, yılgınlık göstermeden, her türlü tehdit, şantaj; haksız, hukuksuz ve ahlaksız baskılara karşı, dillere destan, muhteşem bir hayat, hatta şeref ve haysiyet mücadelesi veren kahraman kadınları selamlıyorum. 

İdris DOĞAN
idris-dogan@hotmail.com
08.03.2019

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya