The National Security Strategy of the United States başlığıyla yayınlanan ABD Milli Güvenlik Stratejisi belgesinde, şöyle denmiştir: “ABD, haydut devletleri, bizi ve müttefiklerimizi kitle imha silahlarıyla tehdit eder hale gelmeden önce durdurulmaya hazır olmalıdır.”
09.03.2019 10:38
1 yorum
1.302 okunma
ABD ülkemizi böyle görüyor: “Türkiye tehdit olmadan vurulmalıdır!”
Hasan Erden

The National Security Strategy of the United States başlığıyla yayınlanan ABD Milli Güvenlik Stratejisi belgesinde, şöyle denmiştir: “ABD, haydut devletleri, bizi ve müttefiklerimizi kitle imha silahlarıyla tehdit eder hale gelmeden önce durdurulmaya hazır olmalıdır.” 

Buna göre; Türkiye de müstakbel “Haydut devlet” olarak tanımlandığı için, “tam tehdit haline gelmeden” vurulabilecektir.

Düşman ülkemizi barışta
vurmak için neler
yapıyor?

ABD’de yapılan araştırmalara göre, Amerika’nın 2001 yılında İslam dünyasına karşı başlattığı Haçlı savaşında kendi askerlerinden 2004'ten 2009'a kadar olan sürede aktif görevde bulunan 9 bin 512 asker, yani toplam yaklaşık 10 bin kişi intihar girişiminde bulunmuş. [1]

Amerikan derin devletinin yöneticileri, Türkiye’ye ve İslam dünyasına karşı 2000’li yılların başında başlattıkları son Haçlı savaşında, önceki tarihi Haçlı savaşlarından çok farklı olarak ilginç bir değişiklik yapmışlar, alışılagelmiş stratejilerini ve taktiklerini değiştirmişlerdir.

Amerikan toplumunda ve ordusunda son senelerde çok görülen sosyal bunalımların ve intiharların önünü kesmek ve ülkeyi sosyal afetlerden kurtarmak ve korumak için, yeni bir “yöntem” bulmuşlar.

Haçlı savaşında İslam dünyasına karşı Amerikan askerlerini savaştırmak yerine, İslam ülkelerinin askerlerini sinsi ve aldatıcı yöntemler ve oyunlar kullanarak birbirleriyle vuruşturma ve savaştırma yolunu seçmişler.

BAZI UZAKTAN KUMANDALI ÖRGÜTLER TÜRKİYE
İÇİN NASIL YEM OLARAK TUTULUYOR?

Bugün memleketimizde bazı terör örgütleri, soğuk savaşın bir gereği olarak düşman tarafından yem olarak önümüze atılıyor ve ülkemiz için asıl tehlike arz eden güvenlik konularına meydanlar ve fırsatlar alabildiğine açılıyor.

“ABD’de ‘State Department Document 7277’ adıyla kayıtlı belgeye göre CFR, tüm ülkelerin silahsızlandırılmasından yanadır. Ve belgenin sonunda şu ilginç saptama vardır: ‘O zaman BM’nin Global Hükümeti o denli güçlenecektir ki, hiçbir ulus ona karşı çıkmaya cesaret edemeyecektir.’ Bu belge 1970’te Nixon yönetimindeki U.S. Arms Control and Disarmament Agency tarafından benimsenerek ABD politikası olarak kabul edilmişti. Bu belge CFR’nin tezi doğrultusunda ulusları ‘Egemenliklerinden’ vazgeçirme ve ‘Ulus Devletlere’ son verme çağrısıydı.” [2]

George Bush yönetiminin ilk zamanlarında New York Times’in yayınladığı, bu dönemde hazırlanan “Üçüncü Dünya Tehditleri” konulu Ulusal Güvenlik Raporu’nda, ABD sömürgeciliğinin dünyadaki ulusal ve bağımsızlık hareketlerine karşı hedefi şöyle yansıtılmıştır:

“ABD için ‘Daha Zayıf Düşmanlar’ sadece bir tek tehdit oluşturur: Bu, bağımsızlık tehdididir ve asla hoş görülemez. (…) hasım, yenilgiye uğramakla kalmamalı, un ufak edilmeli ki, dünya düzeninin esas dersi iyice öğrenilsin...” [3]

ABD TÜRKİYE‘Yİ HAÇLI SAVAŞINDA BAŞ 
HEDEF ÜLKELER ARASINDA NASIL SAYIYOR?

ABD’nin etkin gazetelerinden Pittsburg Post Gazette’de yayınlanan bir belgeye göre, Amerikan istihbarat ve güvenlik yetkilileri tarafından yapılan bir çalışmada Türkiye “potansiyel terörist” ülkeler arasında kabul edilmiştir.

Bu belgede, 2006 yılında hazırlanmasına başlanan listede 35 ülkenin ismi zikredilmiştir. Bu listeye alınan ülkeler arasında, ABD’nin teröre destek veren ülkeler olarak nitelendirdiği İran, Suriye ve Kuzey Kore gibi ülkelerin yanı sıra ABD’nin Müslüman dünyasındaki en yakın müttefikleri (o zaman olan) Türkiye, Mısır ve Ürdün gibi ülkeler de yer alıyor.

Buna göre, ABD’ye göçmenlik başvurusu yapan bir kişi Türkiye’de doğduysa, ya da yakın akrabaları Türkiye’de yaşıyorsa potansiyel terörist damgası yiyecek.  [4]

ABD’de daha önce de böyle, Türkiye’ye dokunan ve ülkemizi tehdit konumunda değerlendiren çalışmalar yapılmıştır. ABD stratejilerinde düşman kabul edilen devletlerin tanımında kullanılmağa başlanılan yeni bir kavram vardır: “Haydut /Serseri devletler.”

ABD, TÜRKİYE’Yİ  NASIL “HAYDUT”
DEVLETLERDEN SAYIYOR?

Türkiye’de Harp Akademileri Öğretim Başkanlığı tarafından tercüme edilen, ABD Hampshire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Michael Klare’nin, Pentagon’un askeri danışmanlarına yardımcı olmak üzere hazırladığı “Haydut (Serseri) Devletler ve Yasadışı Nükleer Güçler” adlı kitabında, Amerika’da yeni bir düşman tanımı yapmak gerektiği ifade edilmiş, bunun için, “Haydut (ya da serseri) Devletler” anlamında “Rogue State” kavramı kullanılmıştır.

Kitapta, “Kitle imha silahlarını üretme yolunda yoğun çaba harcayan ve dünya düzenini sabote etmeyi amaçladıkları” iddiasıyla, bazı üçüncü dünya ülkeleri, “Haydut Devletler” olarak tanımlanmıştır.

İran, Irak, Suriye, Libya, Kuzey Kore “Haydut (Serseri) Devletler” olarak nitelendirilmiştir. Michael Klare, çalışmasında, ayrıca “Müstakbel Haydut/Serseri Devletler” olarak nitelendirdiği ülkeleri sıralamış, Çin, Hindistan, Pakistan, Güney Kore, Mısır, Tayvan ve Türkiye’yi bu sınıfa giren devletlerden göstermiştir.

ABD DERİN DEVLETİNİN KARARI: “TÜRKİYE
HENÜZ TEHDİT OLMADAN VURULMALIDIR!”

Yine 2002 yılının Eylül ayında, Amerikan yönetimi, tehdit olacağını düşündüğü hedeflere önceden önleyici saldırılarda bulunma “hakkı”nı kullanacağını, yayınladığı 35 sayfalık bir metinle ilan etmiştir.

The National Security Strategy of the United States başlığıyla yayınlanan Amerikan Milli Güvenlik Stratejisi belgesinde, şöyle denmiştir:

“ABD, haydut devletleri ve onların terörist dostlarını, bizi ve müttefiklerimizi kitle imha silahlarıyla tehdit eder hale gelmeden önce durdurulmaya hazır olmalıdır.”  [5]

Buna göre; Türkiye de müstakbel “Haydut devlet” olarak tanımlandığı için, “tam tehdit haline gelmeden” vurulabilecektir.

TÜRKİYE “SAVAŞMADAN, BARIŞTA VURULACAK
ÜLKELERİN EN BAŞINDA YER ALIYOR”

2006 Nisan ayında, Amerikan The Washington Post Gazetesi’ne göre ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Amerika’nın “terörizme karşı küresel savaşı”nda “savaş halinde olmadığı ülkelerde de askeri operasyon düzenleyebilme yetkisini” onayladığını bildirmiştir. [6]

Buna göre Türkiye’nin de, ABD’nin savaş halinde olmadan vurabileceği ve operasyon gerçekleştirebileceği ülkeler arasında görülmediğini kim söyleyebilir?

Şimdi de Pentagon’un bir raporuna göz atalım:

“Pentagon Siyasi İşlerden Sorumlu Paul Wolfowitz ve ekibi Savunma Bakanı Richard Cheney’e bir rapor sundular. Pentagon’da gizli bir toplantıda sunulan rapordaki ana görüş, tek başına süper güç olarak kalan ABD’nin askeri ve siyasi hedeflerinin karşısına çıkacak ülke ya da ülkelere karşı ‘preemptive action’, yani ‘önceden müdahale’ siyaseti gütmesini istiyordu. Bir başka deyişle, bundan böyle Amerika, dünyanın neresinde olursa olsun, çıkarlarına tehdit oluşturabilecek unsurları, bu tehdidi gerçekleştirmeden önce vurabilecekti.”  [7]

TÜRKİYE OYUNU GÖRMELİ VE
TEDBİRLERİNİ ONA GÖRE ALMALIDIR

Bu rapora göre, Türkiye de sömürgeci tarafından, “önceden vurulması gereken”, “tehdit edici” konumdaki ülkelerden kabul edilmiştir.

Bu demektir ki, son Haçlı savaşında düşman çok büyük oynuyor.

Türkiye’yi yönetenler bu oyunu görmelidirler. Son dünya olaylarını bu açıdan değerlendirmeli ve gereken tedbirlerini ona göre almalıdırlar.

Sevgiler, saygılar…

Hasan Erden

herden1950@hotmail.com

 [1] Akşam Gazetesi, AA, ABD askerleri arasında intihar oranları arttı, Dünya, 27 Temmuz 2017.

[2] Aytunç Altındal, Gül ve Haç Kardeşliği, Avrupa Birliği’nin Gizli Masonik Kimliği, s: 137

[3] Noam Chomsky,Yeni Dünya Düzeni,, Ağaç Yayınları, İst. 1995, s: 25-26

[4] Vatan gazetesi, 10.03.2008

[5] Hakan Yılmaz Çebi, İsrail’in Şifresi, s: 204.

[6] Milliyet, 24.04.2006

[7] Turan Yavuz, Çuvallayan İttifak, s: 206

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
HÜDA RAZI
Üstadım var ol,sağ ol.Rabbim kalemine güç ve kuvvet versin.Selamlar
Yorum Ekleyen: Ahmet YAHYA     11.03.2019 23:06:09
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya