Roma egemen olduğu zamanda uygarca anlayış ve davranış biçimlerini ortadan kaldırmış, gücün verdiği anlayışı hakim kılmıştır.
09.03.2019 11.36
808 okunma
Roma'dan ABD'ye
Abdurrahman Zeynal

Roma egemen olduğu zamanda uygarca anlayış ve davranış biçimlerini ortadan kaldırmış, gücün verdiği anlayışı hakim kılmıştır.

Roma daima kendi menfaatlerini önde tutmuş, ondan asla taviz vermemiştir.

Her fırsatta komşularıyla yaptığı anlaşmalarda zor kullanarak kârlı çıkmanın hesaplarını yapmıştır.

Roma'nın resmi temsilcileri olan konsolos, elçi ve diğer görevlileri vasıtasıyla muhataplarına hep tepeden bakmışlardır.

Roma görevlileri; yabancı devletlerle yaptıkları "sözleşme, anlaşma diğer yazışmalarda" Roma iktidarını yabancılara kabul ettirmek anlayışını benimsemiş, muhataplarının Roma'nın gücü ve kudretini kabul etmeleri istenmiş, Roma'nın kudretinin ortaklık kabul etmeyeceği biçiminde anlaşılmasını dikte etmiştir.

Bu nedenle herhangi bir devletle sözleşme yapmak, onlara bazı haklar tanımak, imtiyazlar vermek, Roma'nın gururuna yediremediği bir davranıştır.

Roma etrafındakilerle yaptığı sözleşmelerde böyle ortaya çıkabilecek ilişkilere asla fırsat vermemiş, bu gibi işlere asla yanaşmamıştır.

Roma kendi menfaatlerine uygun düşen, vergi veya ticaretle ilgili anlaşmaların çözümü için gerekli aracıları "hakimler" kabul etmiş ve kullanmıştır.

Romalıları tarif edenler "dilleri tatlı, elleri topuzlu" bir halk olarak tanımlamışlar, bu nedenle en sert tedbirleri almaktan vaz geçmemişlerdir.

Roma imparatorluk olduktan sonra milletler arası anlaşmalara hiç önem vermemiş, dediğim dedik anlayışını benimsemiştir.

21. yüzyılda Romanın izinden giden ABD tıpkı Roma gibi davranmakta, Roma lejyonlarının izini sürmektedir.

Bu nedenle günümüz Amerikan yöneticilerinin anlayışını çözmek için önce Roma'yı; okumak, anlamak, öğrenmek gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

Özellikle son 20 yıldır yaşanan Türk-Amerikan ilişkilerini bu gözle analiz etmek gerekmektedir.

9/3/2019  ERZURUM

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya