atılıların ve ülkedeki askeri oligarşinin desteklediği Abdulaziz Buteflika’nın yeniden cumhurbaşkanlığına aday olması, daha doğrusu gösterilmesi Cezayir’de tansiyonu yükseltti. 1990’larda yaşadıklarından sonra yapılan iç düzenlemeler neticesinde Arap Baharı sürecinden fazla etkilenmeyen Cezayir’de şimdi on binler harekete geçti. Başkent Cezayir, Vahran, Konstantina gibi büyük şehirler başta olmak üzere pek çok yerde halk, sağlık durumu iyi olmayan, 82 yaşındaki Buteflika’nın adaylığına karşı gelerek sokağa döküldü. Hükümet olayların daha fazla büyümemesi için üniversiteleri geçici olarak kapattı.
11.03.2019 16.12
419 okunma
Cezayir’de ne oluyor, nasıl bakmalıyız?
Zekeriya Kurşun

Batılıların ve ülkedeki askeri oligarşinin desteklediği Abdulaziz Buteflika’nın yeniden cumhurbaşkanlığına aday olması, daha doğrusu gösterilmesi Cezayir’de tansiyonu yükseltti. 1990’larda yaşadıklarından sonra yapılan iç düzenlemeler neticesinde Arap Baharı sürecinden fazla etkilenmeyen Cezayir’de şimdi on binler harekete geçti. Başkent Cezayir, Vahran, Konstantina gibi büyük şehirler başta olmak üzere pek çok yerde halk, sağlık durumu iyi olmayan, 82 yaşındaki Buteflika’nın adaylığına karşı gelerek sokağa döküldü. Hükümet olayların daha fazla büyümemesi için üniversiteleri geçici olarak kapattı.

Uzun yıllar Fransız sömürgesinde kaldıktan sonra bir milyona yakın insanın canına mal olan büyük bir bedel ödeyip 1962 yılında bağımsızlığına kavuşan Cezayir, sahip olduğu kaynaklar ve jeopolitik konumu itibariyle sürekli dış müdahalelere açık oldu. Daha doğrusu sömürgeciler bağımsızlıklarından sonra da Cezayir’in kaderini tayin etme konusunda etkin oldular. Yönetimlerini perde gerisinden dizayn ederek kendilerine karşı zafer kazanan Cezayir halkını cezalandırdılar. Halkın talepleri görmezlikten gelindi, ülkenin petrol ve doğal gaz kaynakları verimli kullanılamadı hatta talan edildi. Son 20 yıldır ülkeyi idare eden Buteflika da seleflerinin izinden giderek Cezayir halkının beklentilerini karşılayamadı.

HALK DEĞİŞİM İSTİYOR

Halk, daha iyi bir gelecek için Cezayir’in hakettiği seviyeye çıkmasını arzuluyor. Sokaklara çıkan Cezayir halkı son seçim döneminden sonra sağlık sorunlarından dolayı artık ülkeyi doğrudan yönetemeyen Buteflika’nın bir perde olarak kullanılmasına itiraz ediyor ve ülkeyi gerçek bir yöneticiye teslim etmek istiyor. Cezayir tam bir dönemecin eşiğinde ve zor bir süreçten geçiyor. Geniş topraklara ve doğal kaynaklara rağmen hak etmediği şartlarda yaşamaya mahkûm olan Cezayir halkının Arap Baharı tecrübesinden ders alarak zarar görmeden düzlüğe çıkması gerekiyor. Uluslararası sistem ve tabii ki Fransa, Cezayir’i Cezayirlilere bırakmayacak kadar önemsemektedir. Arap Baharı sürecinde yaşanan olumsuz tecrübeler bir kere daha göstermiştir ki; Batılıların bu coğrafyada önemsedikleri, halkın özgürlük ve refah talepleri değil, kendi çıkarlarıdır. Bu yüzden Cezayir ile benzeri sosyal şartlara sahip olan Libya cehenneme dönüştürüldü. Bu yüzden Suriye’de yüzbinlerin ölümüne ve milyonların göçmen durumuna düşmesine seyirci kalındı. Aynı şekilde demokrasi havarisi Batı, Mısır’da seçimle işbaşına gelen iktidarı devirenleri hoş gördü.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya