18.09.2019 09:16
2.135 okunma
PUTİN'İN KUR'AN'DAN AKTARDIĞI AYET
İdris Doğan

Türk, Rus ve İran liderlerin Ankara Zirvesi sonrası basın açıklamalarını anbean izledim. Farsçadan Türkçeye çeviri güzel ve akıcı; Rusçadan Türkçeye çeviri ise berbat denecek kadar kötü idi. Elbette, konuşmaların analizleri derinlemesine yapılacak, sözlerdeki maksat ve mananın üzerinde dikkatle durulacaktır.

Ben -kötü çeviri ile güme giden- Sayın Putin’in Al-i İmran suresi, 103'üncü ayetinin bir kısmını, iki Müslüman ülke liderinin yanında dile getirmesini oldukça manidar buldum. Kimse için samimiyet testi yapacak değilim, doğrusunu isterseniz çok hoşuma gitti.

Ayet, bir bütün olarak mealen şöyle: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte, Allah size ayetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.”

Düzensiz, başıboş ve dağınık toplumların, milletlerin istenen hedefleri gerçekleştirmelerinin asla mümkün olmadığını ısrarla belirten Rabb'imiz, bir sonraki 104'üncü ayette bizlere bir, beraber ve bütün olmanın yolunun, yöntemini gösteriyor.

Burada 104’üncü ayetin mealini kısa açıklamasıyla aktarmak daha doğru ve isabetli olacaktır.

“İçinizden, insanlığı hayra çağıran, Kur'an'ın ortaya koyduğu evrensel adalet ölçüleri çerçevesinde, iyiliği emreden ve kötülükleri önlemeye çalışan yönetme ve yönlendirme yetkisine sahip bir topluluk bulunsun. Ancak gerçek anlamda mutluluğa ve kurtuluşa erenler, bunlardır. Eğer bu görevi yerine getirmeyecek olursanız, sizden öncekilerin başına gelen felaketler, sizin de yakanızı bırakmaz, başınıza gelir.”

Bizler bu iki ayeti ailemiz, hısım akrabamız, eşimiz dostumuz, ülkemiz milletimiz, İslam dünyası ve insanlığın barış içinde yaşaması, kurtuluşu, huzuru, dayanışması, işbirliği, gelişmesi; dökülen kanlar ve gözyaşlarının sona erdirilmesi için özümseyip benimsemeye; yaşayıp yaşatmaya o kadar ihtiyacımız var ki…

Sayın Putin, ayeti dile getirerek göz ardı ettiğimiz sorumluluğumuzu bizlere hatırlatıp görevimizi tekrar omuzlarımıza yükledi.

idris-dogan@hotmail.com 18 Eylül 2019 İdris DOĞAN

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya