Bütün eylemler, kalbi ve bedeni olarak ikiye ayrılır; kalbi ve bedeni bütün eylemler de helâllerden ve haramlardan ibarettir.
26.12.2018 14.04
395 okunma
Sınır ve Ölçü
İdris Doğan

                    

Bütün eylemler, kalbi ve bedeni olarak ikiye ayrılır; kalbi ve bedeni bütün eylemler de helâllerden ve haramlardan ibarettir.

Tamam… Şaşkınların, arsızların, hırsızların, azgınların, zalimlerin haram ve helâl belirleme yetkilerini kendilerinde görmelerini anlıyorum; lâkin ne oluyor şu, ‘inandım!’ diyenlere?

Biliyorsunuz, haram helâl sınırları belirleme yetkisi sadece Allah’ındır.

Gerek emek, enerji, zaman ve para cinsinden olsun, gerek yenilip içilecek, giyilip kullanılacak cinsten olsun, Allah’ın tertemiz rızıklarını, bahşettiği zenginlik ve ziynetlerini Allah’tan başka hiçbir kişi, örgüt, hiçbir kurum veya kuruluş haram kılamaz; hiçbir egemen güç helâlleri Allah’ın kullarına yasaklayamaz.

Rabbimizin yarattığı her şey temizdir aslında. Ne var ki, pis olduğuna dair hakkında nass bulunanlar hariç. Elbette pis olup kerih gösterilenler haramdır, yasaktır.

Son yıllarda farkına vardığım, ya da yeni öğrendiğim bir şeyi dile getirmek isterim.

Haram olanlar, kesinlikle yasaklanmıştır. Lâkin helâl ve meşru olanlardan istifade şeklini belirleme hakkı Allah’ın Rasûlü’ne aittir. Evet, helâllerden nasıl istifade edileceğini, ne miktar ve hangi ölçüde istifade edilebileceğini belirleme yetkisi Allah Rasûlü’nündür. Ne yazık ki insanların bazısı bu sınıra saygı gösterip riayet ederken pek çoğu da bu sınırları zorlayıp sürekli ihlâl etmekten tadırlar.

Allah’ın helâllerini helal, haramlarını haram bilmeyen, haram ve helâlleri belirleme konusunda Allah ve Rasûlü’nü yetkili görmeyip kendi kendine haram helâl belirlemeye kalkışan; hatta haramlarını helâl, helâllerini de haram kabul eden veya Allah’tan başkalarını da helâl belirleme konusunda yetkili gören kişinin müminlik iddiası boştur, eski tabirle zaittir.

Dikkat etmek ve hassas davranmak gerek...    

 

Formun Üstü

idris-dogan@hotmail.com 
26 Aralık 2018
İdris DOĞAN

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya