Dünya finans merkezleri
Dünya finans merkezleri, bugün finansal piyasaların en önemli merkezleri konumunda yer alıyor. Ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde toplanan bu merkezler, sermayenin ülkelere çekilmesinden sermaye hareketlerini yönlendirmeye, yeni finansal araçlar geliştirilmesinden bu araçların kullanımına kadar çok geniş bir alanda ekonomiler için stratejik bir konumda bulunuyor. Düşük kredi notlarından dolayı yüksek faizlerle borçlanma maliyetinin arttığı ve finansal şoklar nedeniyle birçok defa krize maruz kalan birçok gelişmekte olan ülkede, finansman kaynaklarına kolay ve ucuz yollarla erişim, yapısal reformların en başında geliyor.
07.10.2019 17.18
263 okunma
Dünya finans merkezleri
Erdal Tanas Karagöl
Dünya finans merkezleri, bugün finansal piyasaların en önemli merkezleri konumunda yer alıyor. Ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde toplanan bu merkezler, sermayenin ülkelere çekilmesinden sermaye hareketlerini yönlendirmeye, yeni finansal araçlar geliştirilmesinden bu araçların kullanımına kadar çok geniş bir alanda ekonomiler için stratejik bir konumda bulunuyor.
 
Düşük kredi notlarından dolayı yüksek faizlerle borçlanma maliyetinin arttığı ve finansal şoklar nedeniyle birçok defa krize maruz kalan birçok gelişmekte olan ülkede, finansman kaynaklarına kolay ve ucuz yollarla erişim, yapısal reformların en başında geliyor.
 
Bu durumun aşılması da güçlü finans merkezlerine sahip olmaktan geçiyor.

DÜNYADA FİNANS MERKEZLERİ NASIL SIRALANIYOR?

Dünyada farklı finans merkezlerinin rekabet güçlerinin karşılaştırıldığı Global Finans Merkezleri Endeksi (Global Financial Center Index-GFCI) araştırması ile Finans Merkez’lerinin sıralaması yapılıyor. Bu sıralama yapılırken de altyapı, beşeri sermaye, şehrin konumu, iş ortamı, ulaşım, finansal araçların çeşitliliği gibi birçok gösterge baz alınıyor.

Peki finans merkezleri nasıl sıralanıyor?

Global Finans Merkezleri Endeksi’ne (Global Financial Center Index-GFCI) göre sıralamada ilk 10’da yer alan merkezler şöyle: New York, Londra, Hong Kong, Singapur, Shanghai, Tokyo, Pekin, Dubai, Shenzhen ve Sydney.

Bu finans merkezlerinin bulunduğu şehirlerin coğrafi konumuna bakıldığında ilk 10’da yer alan finans merkezinden 7’sinin Asya-Pasifik ülkelerinde, 1 tanesinin Amerika’da 1 tanesinin Avrupa’da ve 1 tanesinin de Ortadoğu-Afrika bölgesinde yer aldığı görülmektedir.

Her ne kadar New York ve Londra ilk 2 sırayı kimse ile paylaşmıyor olsa da en büyük 10 finans merkezinin ağırlıklı olarak Asya-Pasifik bölgesine kaydığını görüyoruz. Bu çok önemli bir değişim bence.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya