Medeni Hukuk Derslerini gördüğümüz rahmetli hocamız Prof. İsmet Sungurbey; "Kanunlar toplumların ruhuna uyumlu oldukları sürece, adaleti sağlamada yargıçlara hız imkanı sağlarlar" derdi. Hukuk dehası Ordinaryüs Prof. Ebu’l Ula Mardin’in hem manevi evladı hem de asistanı olan hocamız, kanunlaşma hareketlerini anlatırken, iktibas yöntemine biraz mesafeli yaklaşırdı. Fıkıh ekolünün geleneksel mirasından da istifade eden bir kimse olarak, konfeksiyon tarzı hukukun kolaycılığındansa, günlük ihtiyaca binaen üretilen hukuku değerli bulurdu.
09.10.2019 05:02
729 okunma
İstanbul Sözleşmesi üzerindeki endişe bulutları nasıl kalkacak?
Sibel Eraslan

Medeni Hukuk Derslerini gördüğümüz rahmetli hocamız Prof. İsmet Sungurbey"Kanunlar toplumların ruhuna uyumlu oldukları sürece, adaleti sağlamada yargıçlara hız imkanı sağlarlar" derdi. Hukuk dehası Ordinaryüs Prof. Ebu’l Ula Mardin’in hem manevi evladı hem de asistanı olan hocamız, kanunlaşma hareketlerini anlatırken, iktibas yöntemine biraz mesafeli yaklaşırdı. Fıkıh ekolünün geleneksel mirasından da istifade eden bir kimse olarak, konfeksiyon tarzı hukukun kolaycılığındansa, günlük ihtiyaca binaen üretilen hukuku değerli bulurdu. 

Ebu’l Ula Mardin, Payitahtta huzur dersleri vermiş bir hocaydı. Osmanlı’nın son dönemlerini yaşamış, İstanbul’un işgalini görmüş, bağımsızlık savaşımızı ve ardından cumhuriyetin ilanını yaşamış bu nesil için hukuk; aynı zamanda milli bir dava, bağımsızlığın teminatı anlamındaydı. 

Hukukun sosyolojiyle çok yakın, hayati bir ilişkisi var, çünkü hukuk insanlar için. Toplumların geçtiği dönemeçler, zamanın büklümleri ve dünyalık meselelerin hepsi, hukukla ilişki içindedir ve hukuku etkiler. Bu şu sonucu çıkarır; kanunlar önemlidir ve fakat meseleleri çözümlerken kanunların tatbikatı da en az, kanunlar kadar önemlidir.

Günümüzde yaşadığımız iletişim devrimi ve özellikle sosyal medya hemen her tartışmanın, kamusal alanda ve yaygın biçimde gelişmesine imkan tanıyor. Kanunlar ve uygulamalar hakkındaki şikayet ve eleştiriler de geçen yüzyılla kıyaslanmayacak kadar çok, çeşitli ve kamuoyu oluşturulmaya hatta manipülasyona açık halde... Bu bağlamda adaletin ciddi bir halkla ilişkiler mesaisine ihtiyacı var. Ne kadar çalışkan olursak olalım, ne kadar doğru kararlar verirsek verelim, bunu yurttaşların anlayacağı dilde anlatamazsak, endişe dalgaları asla yatışmaz ve adalete güven bir türlü tesis edilemez... 

Aile hukuku çerçevesinde çok ciddi itirazlar ve talepler var sözgelimi. Nafaka meselesi ve erken yaşta evlilik gibi çok sık önüme çıkan iki sorunun, siyaset insanlarınca da bir an evvel görülmesini isterim mesela. Herkesin bilgi ve bilinç düzeyi siyasetçilerimiz gibi olamaz, bunun karşılığında, insanların yaşadığı problemlerin hepsini de siyasetçilerimizin bilmesi imkansızdır. Toplumumuzda, nafaka, erken evlilik ve hatta İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili olarak düğümlenen itirazlar ve güvensizlikler hatta tepkiler olduğu çok açık. Ve bu güvensizlikleri yokmuş gibi farz etmekle de çözmüş olmuyoruz. Peki siyasetçilerimiz bunu içtenlikle ve sabırla anlatmayı niçin denemiyorlar... İstanbul Sözleşmesi üzerinden bu şikayet ve endişe bulutları kalkmalı...  

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya