Ticarette ve Siyasette İnat
Ticarette “Zararın neresinden dönersen, kârdır” denmiştir. Bu kural askerlikte, siyasette, bütün insanî ilişkilerde görülen olumsuzluklar üzerine hedefe varabilmek için alternatif yol izlemek, yön değiştirmek için geçerlidir. Akıl, vicdan ve basiret bunu gerektirir.
01.12.2018 16.34
608 okunma
Ticarette ve Siyasette İnat
Mustafa Yıldız

 “Bir söz diyeyim sana dinle canın var ise

Kim tama’lık eyleme aklın sana yâr ise

Ma’nâda getirmişler, kardaştan yâr yiğrekdür

Oğuldan dahi datlu, eğer doğru yâr ise

Gördün yârin eğridür, nen var ise ver kurtul

Uslulardan öğüttür, işittiğin var ise”

                                                               (Yunus Emre )

“Eğer fakirlik, hastalık ve ölüm olmasaydı, insanoğlunun kibrinden başı eğilmez olurdu. Fakat yine de o, yüce Allah’ a karşı gelmekte atılgandır.”                           (Hasan-ı Basrî  r.a.)    

“Kibir ve inat, bir kişinin kendini önce mükemmel görmesini sonra da sonunu oluşturur.”  (Tolstoy)

“Kibir, bele bağlanmış taş gibidir; onunla ne yüzülür, ne de uçulur.”  (Hacı Bayram-ı Veli)

“ Görüşünde ısrar eden kimse, bizi yalnızca o görüşten vazgeçemeyeceğine inandırır.”  (Wolfgang Van Goethe)

 

Ticarette  “Zararın neresinden dönersen, kârdır” denmiştir. Bu kural askerlikte, siyasette, bütün insanî ilişkilerde görülen olumsuzluklar üzerine hedefe varabilmek için alternatif yol izlemek,  yön değiştirmek için geçerlidir. Akıl, vicdan ve basiret bunu gerektirir.

Bir tüccarın, hep zarar etmesi halinde dükkânını kapatıp başka işe bakması akıllıca bir iştir. Bu şuna benzer:

Düz yolda ilerlerken bir yerde yolun bariyerlerle kapatılmış veya herhangi bir tabiî âfet sonucu kapanmış olduğu durumda yapılacak şey, başka bir gidiş yolu aramaktır.

Hele müflis tüccarların yeni bir iş yapmak yerine eski defterleri karıştırması, tam anlamıyla âleme rüsvâ olmaktan başka bir şey değildir.

Ne yazık ki nice ticaret ve siyaset adamları ömür boyu bir merhale kat etmedikleri halde inatla yaptıkları işi sürdürürler ve halkı beyhude yere megul ederek hayatlarında yeni kararlar almasına engel olurlar.

Tarih, nice müflis tüccarların ve devri geçmiş siyasetçilerin mezarlığı halindedir.

Siyasette taktik ve stratejiler önemlidir amma, değişmez değildir. Değişimin, olumlu yönde yapılması takdire şayandır.

Zaman değirmeni İnatla, hasetle ve gururla değişime direnenleri öğütüp değiştirir. Ne var ki değişim, daima bir yeniliktir. Çoğu zaman inat, haset ve kibir sonucu olmasa da muhafazakâr insan yapısı,  her yeniliğe karşı rahatsızlık duyar. Oturduğu yerden daha güzel bir yere oturmayı üşengeçlik ve tereddütle karşılar.

Fıtrattaki var olan bu nefis ve şeytan gücüne karşı savaşma imtihanımız da burada yatmaktadır…

Aslında yanlışın temelinde işe tersten başlamak yatıyor. Hani meşhur hikâyedir:

İdealist adamın biri, gençliğinde bütün dünyayı kurtarmak için mücadele etmiş. Uzun mücadele sonucunda bakmış ki dünya değişmiyor. Dönmüş ülkesini kurtarmak için mücadeleye. Ülkesi için de yaptığı mücadele netice vermeyince bari ailemi kurtarmak için mücadele edeyim demiş. Bir de bakmış ki dünya ve ülkesi için mücadele ettiği zaman içinde çocuklar büyümüş, herkes kendine göre bir yol tutmuş, hanım ihtiyarlayıp takatten düşmüş. Bunları da kurtarmanın zor olacağını görünce bari kendimi kurtarayım demiş. Lâkin bakmış ki 90 yaşına gelmiş ve ölüm yatağında.

Demiş ki, ben işe tersten başlamışım. Önce kendimi, sonra ailemi, sonra ülkemi, sonra dünyayı kurtarmayı hedefleseydim daha iyiymiş.

Tıpkı bu hikâyede olduğu gibi köyünden kalkıp okumak için şehre gelen gençlere hayatın basamaklarını sırayla çıkmayı değil de en üst basamağa sıçramayı teşvik eden ve nesillerimizin heder olmasına neden olan 70 yıllık tarihimiz gibi.

Malumun ilamı kabilinden arz ettiğim bu düşünceler, önce kendi nefsime öğüt olması dileğiyle selam ve sevgiler sunarım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı