Bir zamanlar fakir bir genç,Mevlevi Dergahı’na girip maneviyat alanında yükselmek, kendini manen güçlü kılmak ister.Fakat duyar ki,dergaha girmek için, bir koç kesmek ve etinden orada bulunanlara ikram etmek kuralı vardır.Gencin kurban edilecek bir koçu yoktur. Koç alacak parası da..
19.10.2019 06:47
1 yorum
2.361 okunma
Bu devirde böylesi var mı ?
Av. Sabri Turhan

Bir zamanlar fakir bir genç,Mevlevi  Dergahı’na  girip maneviyat alanında yükselmek, kendini manen güçlü kılmak ister.Fakat duyar ki,dergaha girmek için, bir koç kesmek ve etinden orada  bulunanlara ikram etmek kuralı vardır.Gencin kurban edilecek bir koçu yoktur. Koç alacak parası da..

Evlerinin arkasından geçen bir sürünün içinden çobanın haberi olmadan bir koç çalar.Koçu omuzlar.Doğru Mevlevi Dergahı’na  gider.(Koç dört ayağı da ikişer ikişer tutularak omuzlanır. Karnı omuza ve enseye gelecek şekilde taşınır.Koçun karnı yumuşak oluğu için  hiç acıtmaz.Bu fakirin de çok koç omuzlamışlığı vardır.Hırsızlık olmamak üzere..Yörükler omuzlamayı bilir) Neyse..Derviş adayı genç

Mevlevi Dergahı’nın  önünde dergahın  meydancısı tarafından durdurulur.Ne için geldiği, kim olduğu sorulur.Gerç,” Dergaha girmek istediğini , burada bir koç kesmek istediğini söyler.Meydancı,”koçu şuraya bir bağla.Ben içeriye  girip pirimize bir sorayım, O ne derse o olur” der.

Genç, meydancıyı beklemeye başlar.Biraz sonra gelen meydancı ,”.pir efendimiz ,bizim dergahımızda her koç kesilmez dedi. Bunun seni dergaha alamayacağı anlamına  geldiğini” söyler.Genç üzülür.Bir

koç  çalmıştır.Şimdi bu ne olacaktır?Büyük umutlarla gelmiştir.Umut da sönmüştür.Ne yapmalıdır? Koçu çaldığı sürüye verse, hırsızlığı  ortaya çıkacaktır.Ne yapmalıyım diye düşünür.Üzülür.Bunu gören meydancı da üzülür.Der ki; ”üzülme kardeş!.Sen koçu omuzla. Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahına git. Belki olarak koçun kesilmesine izin verilir.Muradına erersin” der.

Genç koçu gene yukarıda anlatıldığı şekilde omuzlar.Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergahına gider. Muamele aynıdır..Orada da bir meydancı  vardır. O’nu durdurur. Adını ve ne istediğini sorar. O’na gene;” sen koçu şuraya bağla , ben içeriye  bir sorup  geleyim “der.

Meydancı içeriye girdiğinde Hacı Bektaş-ı Veli hazretleri sohbettedir.Meydancı,dışarıda bir gencin dergaha girmek istediğini , bunun için  burada bir koç kesmek istediğini Koca Sultan’a söyler.Hacı Bektaş-ı Veli; “Bizim dergahımızda  her koç kesilir” der.Genç, dergaha kabul edilmiştir.

Genç sevinir.

Her gün Hacı Bektaş-ı Veli’nin sohbetlerine  katılır.Diğer merasimlere de..Orada yatar kalkar.Usul ve adap öğrenir.Zaman geçer,yaptığı  hırsızlıktan pişman olur.İyi insan olur.

Bir gün genç,Konya’ya gider.Sultan Velet’i dergahında ziyaret eder.Olanları anlatır.Bir koç çaldığını kendisinin ;“.bizim dergahımızda her koç kesilmez” diye dergaha almadığını,ama aynı koçu Hacı Bektaş-ı Veli’ye götürdüğünü,  O’nun “.bizim dergahımızda her koç kesilir “dediğini, orada durdukça hatalardan arındığın,iyi insan olduğunu anlatır.

Sultan Velet;”Hacı Bektaş’a selam söyle.O ‘nun dergahı öyle büyüktür  ki,küçük bir leke onun denizini lekeleyemez” der.

Genç oradaki işyeri bittiğinde Hacı Bektaş’a vardığında olanları Koca Sultan’a anlatır..Sultan Velet’in kendine selamı olduğun söyler .Sultan Velet’in ”  O’nun deryası öyle büyüktür, öyle büyüktür ki, küçük bir leke onu kirletemez” diye kendini övdüğünü söyler.

Sonra Hacı Bektaş-ı Veli,”Konya’ya gidersen,  sen de O’na selam böyle, onun dergahı o kadar temiz o kadar temizdir ki,küçük bir leke hemen kendini belli eder,dediğimi söyle” der.

Nezaketi ve saygıyı görüyor  musunuz?

Ben şimdi partileri  modern tarikatlar  olarak görüyorum.Bunların yöneticileri ve başkanları  da  böyle kibar, nazik ve birbirlerini  öven insanlar olsa, ne kadar iyi olurdu..diyesim geldi.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Doyumsuz
Harika bir projeksiyon
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     19.10.2019 21:14:05
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya