İnsan hayat koşusuna başlarken, kendini huzurlu hissetmek için hayatın önceliklerini belirlemelidir. Dünyada kendi hayatına yön çizerken bireyin kendine uygun bir mevki, iş, muhit ve arkadaş çevresi edinmesi öncelikleri arasındadır.
24.10.2019 04:00
2.380 okunma
Hayatın Öncelikleri
Ali Akça

İnsan hayat koşusuna başlarken, kendini huzurlu hissetmek için hayatın önceliklerini belirlemelidir. Dünyada kendi hayatına yön çizerken bireyin kendine uygun bir mevki, iş, muhit ve arkadaş çevresi edinmesi öncelikleri arasındadır.

Ancak, hayatın öncelikleri kişinin içinde bulunduğu döneme göre değişebilmektedir. İnsan, yaşamla, kendisiyle, çevresindekilerle, her şeyle sağlıklı, dengeli, güvenli ve verimli ilişkiler kurmak ister. Hızlı yaşam sürenler hayatlarını da hızlı tüketip bunalıma girer. İyi bir yaşam fiziksel ve zihinsel açıdan kaliteli olandır.

Bazı insanlar hayatlarının sonunda öncelik vermeleri gerekenlere henüz hayatın başında, hayata atılırken önem verir. Kimileri yaşamını planlamayı başaramaz şansa bırakır. Oysa hayat yorucudur uğraş ister. Doğuştan bahşedilen en güçlü yanlarını keşfeden kişiler hayatın önceliklerini buna göre belirler ve mükemmelliğe ulaşma yolunda hızlı ilerlerler.

İnsanların hayatı boyunca tutkuları, istekleri ve planları vardır. Ancak hayatın öncelikleri her insana, bulunduğu çağa ve yolunda ilerlerken hayatın bazı dönemlerine göre değişiklik oluşturur. Gençliğini okuyup diploma edinmek için geçiren bir genç hayata atılırken yüksek statü arar para, ün ve itibar hırsı içindedir. Hayatını sağlam temel üzerine inşa etmek ister.

Kimileri evinde, kapalı garaj, şömine, jakuzi, bahçe, veranda ve kış bahçesi olsun ister. Yüksek statü, itibar peşinde koşar. Ancak bunları elde etme ve kaybetme endişesi insanı kötü biçimde kedere ve hüzne gark etme riskini de beraberinde taşır.

Yaşam boyunca mutluluğa öncelik verenler sayısızdır. Mutluluğun sevgiden geçtiğini ve çoğu zaman yanı başında olduğunu keşfeder. İnsan ilişkilerinde tutarlı ve etkili olmak isteyenler, hayatının önceliğini ihtiyaçlarında, sevdiklerinde ve kullandıklarında bulanlar da az değildir.

Hayatında öncelik olarak sağlık, kutsallık ve akla önem verenler vardır. Önceden belirlenmiş bu amaçlarına ulaşmak için insan gücünü ve kaynakları etkin bir şekilde organize eder. Esasen tüm çabası sevgiye ulaşmak, ilgi odağı olmaktır.

Beden, zihin ve ruh üçlüsüne öncelik veren, bunların bir armoni içinde işleyişini gerçekleştirenler de mutludur. Sağlıklı bir beden ile davranışlarını, işlerini, ailelerini ve sosyal ilişkilerini; tüm yaşamlarını bilinçli bir süreçte tasarlamak öncelikleridir.

Her bir insan ayrı bir dünyadır. Bu nedenle her insanın hayatının önceliği farklılıklar arz eder. Hayat yolunda ilerlerken kimi sevginin sıcaklığına önceler, kimi zehrin acı tadını. Kimisi biriktirme, toplama ve elinde tutma ihtiyacını önceler.

Hayatının önceliklerini belirleyemeyenler de vardır. Hayatını, onu koruyabilecek zekâya sahip olmadığı için; bazıları ise hayatta kalma isteği taşımadığı için kaybeder. Başkalarının hayatını zenginleştirmek pahasını kendi hayatının önceliklerini hiçe sayanlar az değildir. Kimileri en güzel günlerini kendisini eriten, güç dengelerinin sıkıştırdığı bürokrasi çarkı içinde tüketir.

Yüce gönüllülük işlerine öncelik veren insanlar mutluluğu veren elde bulmak isterler. Bu bireyi tüm asil niteliklere sahip olmaya teşvik eder. Zevki gelişir, kalbi yücelir ve zihni yükselir. Duyguları canlandırır, ilgi ve itibarı güçlendirir.

Allah’a iman etmek huzurun temel kaynağıdır. Cennet ve cehennem arasındaki şu dünyada, iniş çıkışları ve fırtınaları atlattıktan sonra yaşam sevinciyle hayatın önceliklerini yeniden belirleyenler vardır. Huzuru getiren sevgi, saygı, dürüstlük ve merhamettir.

Hem çok güzel hem de biraz sorunlu olan bu dönemi yaşayanlar için hayatın önceliği çok daha farklıdır. İnsanı insan yapan unsurlar unutuldukça, özden uzaklaşıldıkça insan mutlu olmak bir yana, huzursuz olur. Adnan Şimşek, “Hayat farkından sonra başlar” diyor. Herkes gönlünün tadında yaşar ve çevresine hayatını ve yüreğinin bu tadını yansıtır. Eğer insan “Son güzel dönem” ine kadar gelebilmişse onun için bu çok önemlidir. Sağlık, huzur ve dinginlik dönemidir. Biriktirdiklerini henüz “diri” sayılabilecek durumdayken harcama ve paylaşma dönemi, mutluluğun son tortusunu kazıyacağı zaman dilimidir.

Dinlenmek ve hayatın keyfini çıkarmak için zaman bulanlar, huzur ve sükûnet isteyenlerdir. Hayatın öncelikleri huzur olduğunda, huzurlu insan sadece yaşamakla kalmaz, hayata yön verir. Yaşamak için yaşatır, hayata katkı sağlarlar. Yüreğini hafifletmek isteyen doğruluk, dürüstlük ve adil olmak için çaba göstermelidir. Etkin, anlamlı ve tatmin edici bir hayat yaşarken huzuru buluruz.

İnsan uykudan önce kendi ile baş başa kalınca, gün boyu sağlığına dikkat etmişse, etrafına sevecen ve dürüstçe davranmışsa, hayatı huzur içinde akıp gidecektir.

Dostlukla…

 

Ali AKÇA  

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. 1986 yılında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda göreve başladı.  Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2002-2006 yılları arasında T.C. Kuveyt Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşavirliği görevinde bulundu. Halen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görevini sürdürmektedir.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya