Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın yolları: verimlilik ve tasarruf
RÜYA GİBİ BİR GÜNDÜ! Kimler yapar’dı tarihi? Kimler yatar’dı anlayamaz’dı, kaçırır’dı tarihi? Adım adım, sayha sayha tarihin önünüzde canlı bir varlık gibi aktığını hissettiniz mi hiç? Ben hissettim... Hem de bir kaç defa... Ama bu kadarını, bu denli arı-duru akıp gidenini, müştereken gerçekleştirdiğimiz bir yürüyüşün tadını, lezzetini, geleceği getiren kokusunu, rayihasını hücrelerime kadar bu kadar ilk defa hissettim Cumartesi günü. Cumartesi günü, Cuma günkü yazımda, küçük bir kıvılcım olarak nitelediğim Medeniyet Tasavvuru Okulu’nun açılışını yaptık. İlk ders günümüzdü. Ne gündü ama! Ne kadar leziz, ne kadar nefis bir gündü!
07.11.2019 15.56
1.124 okunma
Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın yolları: verimlilik ve tasarruf
Erdal Tanas Karagöl

RÜYA GİBİ BİR GÜNDÜ!

Kimler yapar’dı tarihi? Kimler yatar’dı anlayamaz’dı, kaçırır’dı tarihi?

Adım adım, sayha sayha tarihin önünüzde canlı bir varlık gibi aktığını hissettiniz mi hiç?

Ben hissettim... Hem de bir kaç defa...

Ama bu kadarını, bu denli arı-duru akıp gidenini, müştereken gerçekleştirdiğimiz bir yürüyüşün tadını, lezzetini, geleceği getiren kokusunu, rayihasını hücrelerime kadar bu kadar ilk defa hissettim Cumartesi günü.

Cumartesi günü, Cuma günkü yazımda, küçük bir kıvılcım olarak nitelediğim Medeniyet Tasavvuru Okulu’nun açılışını yaptık.

İlk ders günümüzdü.

Ne gündü ama!

Ne kadar leziz, ne kadar nefis bir gündü!

Açıkçası bu yüksek bir fatura. Hele dış finansman ihtiyacı olan bir ülke için göreceli olarak daha yüksek bir miktara tekabül etmektedir.

Diğer yandan ekonomik büyüme hızlandığında daha yüksek miktarda enerji faturası ortaya çıkarken ekonomide yavaşlama olduğunda enerji faturası biraz olsun azalsa da aslında yine yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalıyoruz.

Çünkü büyümek için daha çok enerji tüketme zorunluluğu var.

Diğer yandan enerji ithalatına ödenen faturanın büyüklüğünü anlamak için şöyle bir karşılaştırma yaparsak sanırım daha iyi anlaşılır. Dünyada 100 ülkenin milli gelirinden daha fazla miktarda kaynağı, Türkiye enerji ithalatı için kullanmaktadır.

Daha yüksek ekonomik büyüme rakamlarına ulaşmak için daha çok enerji tüketiliyor ve dolayısıyla enerji ithalatı faturası daha da yükseliyor. Ancak ekonomik büyümeyi yavaşlatırken üretimden vazgeçmenin yani yüksek gelirli ülkeler grubuna girmeyi geciktirecek zorunlu ve istenmeyen fedakârlıkta bulunmanın ekonomi için daha maliyetli olduğu tartışma götürmez.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya