İnsan, dünyada islah edilebilen herşeyi islah etmelidir.Fakat bundan sonra da çocuklar "haksız yere" ölmeye devam edecekler. Mükemmel bir toplumda bile...
12.11.2019 23.17
1 yorum
1.998 okunma
EY TESLİMİYET, SENİN ADIN İSLÂMDIR!
Mustafa Yıldız

(Bu yazı, Ali İzzet Begoviç'in Doğu ile Batı Arasında İslâm kitabından alınmıştır)

İnsan, dünyada islah edilebilen herşeyi islah etmelidir.Fakat bundan sonra da çocuklar "haksız yere" ölmeye devam edecekler. Mükemmel bir toplumda bile...

İnsan, en büyük gayreti içinde, ancak dünyanın acısını aritmetik olarak dindirmek üzere kendi kendine bir vazife verebilir. Adaletsizlik ve ızdırap ne kadar çok sınırlandırılmış olursa olsun, gene rezalet olmağa devam edecektir. ( Albert Camus, L'Homme révolte")

Allah'a teslimiyet ve isyan; aynı ikileme sahip birbirine zıt iki cevabdır.

Teslimiyet içinde her insanî hikmetten biraz birşeyler vardır. Bir tek istisna ile. O da sığ iyimserliktir. Teslimiyet, insanın kaderinin hikâyesidir, dolayısıyla kaçınılmaz olarak kötümserlik havasını estiriyor. Çünkü " her kader trajik ve dramatiktir, eğer tâ dibine kadar inilirse (Gasset).

Kadere teslimiyet, kaçınılmaz olan büyük insanî ıztıraba dokunaklı bir cevaptır. O, hayatı olduğu gibi idrak etmek ve herşeye sabır ve tahammül etmeğe bilinçli bir şekilde karar vermek demektir. Bu noktada İslâm, Avrupa felsefesinin sığ iyimserliğinden ve dünyayı " mümkün olan bütün dünyaların en iyisi"  olarak gösteren safdilane hikâyesinden esaslı bir şekilde farklıdır. Teslimiyet kötümserliğin ötesinden gelen bir nurdur.

Güçsüzlük ve güvensizlik  hislerinin neticesi olarak hasıl olan teslimiyetin kendisi, yeni bir kuvvet ve yeni bir emniyet kaynağı olur. Allah'a ve takdirine inanç bize öyle bir emniyet hissi verir ki, başka hiçbir şey onun yerine geçemez.

Emerson," bütün kahraman ırklar kadere inanmışlardır" diye iddia ediyor.

Zira teslimiyet birçoklarının tamamen yanlış olarak zannettiği gibi asla pasiflik değildir. Bizim " kadere fiilen teslim olmamız" mevzubahis değildir. Çünkü kaderle olan münasebetlerimizin ancak ahlâkį bir maması vardır. Teslimiyet insanın bir bütün olarak dünyaya ve kendi faaliyetinin neticelerine karşı  iç tutumudur.

Allah'ın iradesine teslimiyet, insanların iradelerine karşı bağımsızlık demektir. Allah'a itaat insana insana itaatı meneder. Bu, insan ile Allah arasında ve dolayısıyla insan ile insan arasında yeni bir münasebet teşkil etmektedir. Onun için kaderi kabul etmek kendini en büyük ölçüde hür hissetmektir. Bu öyle bir hürriyettir ki, kaderi yerine getirmekle, onunla  âhenk içinde olmakla kazanılır.

Mücadelemizi insanî ve makul kılan, ona  sükûn ve huzur damgasını vuran, herşeyin akıbetinin elimizde olmadığı kanaatidir. Bize ait olan, gayret etmek, uğraşmaktır; netice ise Allah'ın elindedir.

Binaenaleyh, bu dünyadaki hayatımızı hakiki mânâda anlamak; herşeyi ihata etmek ve herşeye hâkim olmak hevesine kapılmadan çabalamak ve doğduğumuz yer ve zamanı, yani kaderimiz ve Allah'ın iradesi olan yer ve zamanı kabul etmeğe hazır olmak demektir. Teslimiyet, hayatın çözülemezlik ve mânâsızığından insanî ve vakarlı tek çıkış yoludur; isyansız, yeissiz, nihilizmsiz, intiharsız tek çare...

Teslimiyet, hayatın kaçınılmaz olarak getirdiği  sıkıntılarda alelâde bir insanın kendini bir kahraman gibi hissetmesi veya vazifesini yapmış ve kaderine razı olmuş bir şehidin zihniyetidir.

İslâm, kanunlarına, emir ve yasaklarına, beden ve ruhtan talep ettiği gayrete göre değil; bunun hepsini kapsayan ve aşan bir şeye  göre, marifetin bir ânına, ruhun zamanla yarışma kuvvetine, varoluşun getirebileceği herşeye tahammül etmeğe, rızaya,  yani tek kelimeyle Allah'a teslimiyetin hakikatine göre öyle adlandırılmıştır.

Ey teslimiyet, senin adın İslâm'dır !

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
İman etmiş akıllı
Aklın, rehbersiz faaliyetinde sıkıntı, elem ve huzursuzluk, endişe var. İman etmiş akıl ise huzur ve teslimiyet telkin ediyor.
Yorum Ekleyen: Doğan Atay     16.11.2019 09:50:46
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya