Milletleri Millet yapan onun inanç ve idealleridir. Bu bizim için iki bin yıllık Türk tarihi ve Türk kültürüdür. Türk kültürü; varlığımızın, milli birlik ve beraberliğimizin, yücelişimizin maddi ve manevi bir simgesidir.
25.03.2019 12:56
1.229 okunma
Nevruz Bayramı ve Türk Dünyası
Edip Ahmet Ceylan

           Can geldi toprağa suya,

           Gökçek Oğuz Atamdan gelir asil maya,

           Çıktı Ergenekondan, Bozkurtlar indi sahaya

           Türk illerine, Nevruz geldi hoş geldi.

 

Milletleri Millet yapan onun inanç ve idealleridir. Bu bizim için iki bin yıllık Türk tarihi ve Türk kültürüdür. Türk kültürü; varlığımızın, milli birlik ve beraberliğimizin, yücelişimizin maddi ve manevi bir simgesidir.

           Bayramlar halkın gülüp eğlendiği, sevinç içinde geçirdiği özel günlerdir. Dini olduğu kadar da Milli önem taşırlar.

           Türklerin yeni gün anlamına gelen Nevruz Bayramı da bu tür özel günlerden biridir. Nevruz Bayramı Türk tarihi kadar eskidir.

           Nevruz, güneşin koç burcuna girdiği ve ilkbaharın başlangıcı sayılan 21 Marta rastlayan yılın ilk gününe verilen isimdir

           Nevruz Bayramının doğuşu ile ilgili olarak Ebul Gazi Bahadır Han’ın Türk Şeceresi adlı eserindeki kayıt, bu bayramın menşeini aydınlatmaktadır. Buna göre;

Nevruzun başlangıcı Türklerin Ergenekon destanına kadar inmektedir. Türkler Ergenekon’a çekilip 400 yıl kadar burada kaldıktan sonra 21 Mart günü demir dağları eriterek tekrar ata yurtlarına sahip olmuşlardır. Bugünden itibaren her yılın 21 Mart günü Türlerin bağımsızlığına kavuştuğu gün olarak kutlanır.

           21 Mart nasıl tabiatın kıştan kurtulduğu günün başlangıcıysa Türklerin de istiklallerini ilan ettikleri gün olarak kabul edilmiştir ve bugün bayram olarak kutlanmaktadır.

           Akkoyunlular zamanında Uzun Hasan’ın vergilerin başlangıç tarihi olarak 21 Mart Nevruz gününü kabul etmesi daha sonraki Türk devletleri tarafından bu tarihin değiştirilmeden Cumhuriyet’e kadar gelmiş olması bu günün ehemmiyetini gösterir.“Tabiatla bütünleşmiş, toprağa “ana” demiş milletimiz, Nevruz’da adeta her baharda yeniden dirilişi yaşamaktadır.3.Cemrenin toprağa düşmesiyle başlayan yeniden doğuşu coşkuyla karşılamaktadır. Haliyle tabiatın örtüsünü değiştirmesi; ona renk renk giysiler giydirtecek, ziyafetler verdirtecek, ateşler yaktıracaktır. Pınarlarla birlikte heyecanlar çağlayacak ilkbahar güneşiyle umut ışıkları parlayacaktır. Kuş cıvıltıları ve çiçek bahçeleri gibi insanlarda dostça, kardeşçe barış içinde yaşayacağı yeni güne kavuşmuştur.” (1)

           Orta Asya’dan Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar Türk topluluklarından Anadolu Türkleri Azerbaycan Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar aksatmadan getirmişlerdir.

           Nevruz bütün dünyadaki Türklerin bayramıdır.

           “Bize yurt ve tabiatı sevme, koruma duygusu veren, yaşama sevincimizi artıran, birlik, kardeşlik, güzellik ve cömertlik duygularını tazeleyen, bereketi, bolluğu müjdeleyen, insan sevgisini aşılayan Nevruz Bayramının” (1) milletimiz için bolluk-bereket sevgi ve barış yılı olması dileği ile saygılar sunarım.

           Nevruz Baharın müjdecisidir. Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret edendir

Nevruz baharla birlikte doğada yaşanan hareketlilik, ortaya çıkan renk şöleni, bir bütünü oluşturan farklılıkların gözler önüne serdiği manzara, doğayla insan bütünleşmesini, çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de temsil etmektedir

           Baharın ve Kardeşliğin adıdır Nevruz.

           Nevruz Bolluğun ve bereketin bayramıdır.

           Türk’ün, Türk Milletinin Bayramıdır Nevruz.

           Doğanın ölü dokusu nevruzla birlikte can bulur.

           Nevruz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir.

           Nevruz, yüzyıllardır bütün Türk dünyasında dostluk, sevgi, coşku ve dayanışmanın adıdır.  Yaşama sevincinin, bolluk, bereketin egemen olduğu bir dünyanın bayramıdır.

           Nevruz, Türk dünyasında, ortak kültürel değer olması yönüyle önemli bir yere sahip olup Türklük dünyasında ve Anadolu’da ortak inanmalarla, ortak heyecanlarla yüzyıllardır Türk kültürüne özgü özelliklerle kutlanılmaktadır.

Türk dünyasında “Sultan Nevruz” adıyla kutlanan bu milli bayramın; tarihiyle, coğrafyasıyla, şiiriyle, şarkısıyla, gelenek ve görenekleriyle kutlu olmasını diler, daha nice Nevruz bayramlarına. Bayramımız mübarek olsun

Kaynaklar:

MEB Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı.

(2)MEB Araştırma Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkan lığı.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya