Her insan işe yaramak, hayata anlam katmak ister. Benim de hayatta en çok sevdiğim aktivite bir şeye yaramak ve hayata katkı yapmaktır. Bunun için her fırsatta çaba sarf edip, ter dökmeye çalışırım. Dahası, tüm canlıların hayatta bir işe yaramak, bir amaca hizmet etmek güdüsüyle doğduğuna ve yaşamını sürdürdüğüne inanırım.
21.11.2019 04:08
2 yorum
1.620 okunma
Hayat Yitirmesin Değerini
Ali Akça

Her insan işe yaramak, hayata anlam katmak ister. Benim de hayatta en çok sevdiğim aktivite bir şeye yaramak ve hayata katkı yapmaktır. Bunun için her fırsatta çaba sarf edip, ter dökmeye çalışırım. Dahası, tüm canlıların hayatta bir işe yaramak, bir amaca hizmet etmek güdüsüyle doğduğuna ve yaşamını sürdürdüğüne inanırım.

Ne yazık ki, çok stresli ve sıkıntılı bir hayat yaşıyoruz. İnsan hem sıkıntıyı oluşturuyor, hem de bunun üstesinden gelmekte güçlük çekiyor. Oysa hayata katkı sağlamaya çalışan, enerji ve uyumunu bu yolda harcayan; yaratıcı faaliyetlerle hayal gücünü, sezgi, duygu ve düşüncelerini canlandıranlar daha mesut olabiliyor. İşe yaramak nedir demeyiniz! İçeriye ancak yalnızlığın girdiği bir eşiği aralayıp orada yaşayan dizi üstüne çökmüş bir bedene bir nebze can olabilmektir. Komşusu aç iken tok yatmayı düşünmek işe yaramaktır. İnsan düşüncelerini yaşadığı deneyimlerle geliştirir.

Farkında olduğum ve uygulamaya çalıştığım hayata katkı uğraşlarını; kitaplarında ve konuşmalarında sık sık vurgulayan Azra Sarızeybek Kohen’den dinlemiş olmam da bana akıcı bir yolda olduğumu hatırlattı. Bir durup düşünelim, şu hayatta işe yaramak, faydalı olabilmekten daha güzel ne olabilir? İşe yaramak, boşa nefes almamak, enerjimizi olumlu kullanmak, yaptığımız işi en iyi şekilde yapabilmektir. Faydalı olursak, işe yararsak ve hayata katkı sunarsak inanın yan ürünümüz mutluluk olacaktır.

En iyiye ulaşana kadar uğraşmak, doğruyu bulana kadar rahatsız olmayı, uykusuz geceleri, sıkıntı çekmeyi rutin hayatın bir parçası haline getirerek yaşam felsefesine dönüştürenler yarar sağlayanlardır. İşe yaramak, bir akşam paniğinde, bir sabah dinginliğinde bir işin ucundan tutmaktır. Hayata katkıyı belki de yaşamın sırrına ermek, insanın ve doğanın kıymetini anlamak diye düşünürüm. Hayata katkı, daha önce görmezden geldiğimiz her şeyi yapabilmektir. Türkiye’nin kalkınması için katkısı olanın mutluluğunu bir düşünün!

Çıktığımız yolların ucunda bulunan insanlar birçok alanda işe yarar ve hayata katkı sunabilir. Anne-baba olarak, eş olarak, iş olarak. İyilik yapıp, bir çocuk okutarak işe yarama duygusu kadar inanın insanı hiçbir şey huzurlu edemez. Bir tedavi yapmak, bir terapide bulunmak işe daha çok yarayabilir.  Hayata katkı sunmak bir boşluğu doldurmak gibidir.

Yaşam ve kariyer koçlarının söylediğinin aksine, özgüveni sağlamlaştırmak yerine, daha büyük başarılara koşmak için yapılan işlerin sorgulanması, daha iyi olabileceğinden şüphe eder hale gelmek, çözüm yolu bulabilmek hayata katkının en iyisidir. Hayata katkı sunmak için çoğu zaman insan kendisini yetersiz hissetmenin çok doğal ve kazanmak için gizli bir silah olduğunu fark edebilmelidir. Buradaki amacın kişinin kendini hayata katkı sağlamak için yetersiz hissetmesi değil, bunu en iyi şekilde yapması için titizlenmesi, yaptığını sorgulaması, tekrar tekrar üzerinde çalışmasını sağlamaktır.

Birilerine yardımcı olmak, daima pozitif bir duygu verir. Gelişen teknolojiye rağmen hala duyguların var olduğunu hissedebilmek herkesi motive eder. Kendini bulmasına yardım eder. Aynı zamanda hayatın birisine verdiği acıyı bir gülümseme ile dindirmektir. İnsan birinin açtığı yalnızlığı doldurunca mutluluğun elle tutulan bir duygu olduğunu görür. Stephen Covey ne veciz ifade etmiş: “Bir işten emekli olabilirsiniz, ancak hayata son derece anlamlı katkılar yapmaktan asla emekli olmayın.”

İlahi adaletin dokunmadığı hiçbir ruh yoktur. Liyakat ve işin ehli dikkate alındığında verimlilik zirvesine çıkılıyorsa, işte hayata katkının en şeffaf ve kaliteli yönü gerçekleşmiş olacaktır. Charles F. Kettering; “Yaşamın bütün eğlencesi daha iyi şeyler yapmaya çalışmaktır.” der. Yaptıklarımızla değerlerimiz uyumlu olabiliyorsa, çabalarımız hayata katkı değil de nedir? Aslında kişisel sadakat yerine hayata katkı yapmaya özenilse verim artacaktır.

Martin Seligman, Öğrenilmiş İyimserlik kuramıyla, davranışlarımızın en sonunda düşünce ve tutumlarımızı da değiştireceğini, bizi iyimser ve mutlu kılacağını anlatır. Her gün küçük de olsa iyi bir şeyler yapmak, bir süre sonra hayata bakışımızı ve düşüncelerimizi de olumlu yönde değiştirir.

Paylaşarak mutluluğu elde edenlerle, elde edince mutlu olanların mutluluğu aynı değildir. Acıları iyiliğe dönüştürmek var ya, hayata katkı budur. Araştırmalar başkalarına yardım etmenin insanları mutlu ettiğini ortaya koyuyor. Hayatta işe yaramanın birçok yolu vardır. Başarı kolay olmasa bile önemli olan mücadelenin kendisi değil mi? Başkanlık yapan birisi gibi çayları dağıtacak kişi de işe yaramaktadır.

Bütün kaygımız işe yaramak olsun! Gönüllü olalım! Bakınca insana mutluluğun “Büyülü” duygusunu yansıtabilelim! Birinin hayatına dokunabilmek fırsatını değerlendirip dünyaya bir nebzecik fayda oluşturmak bizleri dingin kılacaktır. Gün ağarırken severek sokakları süpüren çöpçü bize günün tebessümünü yansıtır. 

Hayata katkı dünyanın aydınlık sabahlarını sınırsızca yaşayabilmektir. Hüznün bütün koşullarının hazır olduğu yerde bile, havaya bir tatlı huzur katabilmektir. Mutluluk, umut ve sevinç yaşamı düz bir çizgide tutarak tüketmemektir. Her ilişkide bir parça katabilmek, iyimserliğin ışığını verebilmek, yansıtabilmektir. Uzak dağ köylerine vuran ay ışığında kitabını okumak isteyen bir çocuğa katkı sunmaktır.

Yılları hayatımızda katlarken, hayat yitirmesin diye değerini, iyiliğe doğru adımlar atmalıyız. Hayata katkı yapamaya inanırsak, bunu emin olun, en tatlı biçimde gerçekleştiririz. Çünkü inançlar kalpten yayılan, ölçülebilir en güçlü enerjiye sahiptir.

Dostlukla…

Ali AKÇA

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Hayata değer katmak
Hayata değer katmak iyilikle mümkündür. Teşekkürler ali bey mesaj yüklü güzel bir yazı.
Yorum Ekleyen: Ali Ay     28.11.2019 10:05:31
Hayata katkı
Kolaylaştırmak ve zorlaştırmak hayatın iki gerçeğidir. Zorluklar insanların güçlenmesini sağlar. Iyi insanların işini kolaylaştırmak kadar kötülüklere fırsat vermemekte gerekir. Yazar konuyu çoķ güzel irdelemiş.
Yorum Ekleyen: Birol Özer     22.11.2019 00:04:51
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. 1986 yılında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda göreve başladı.  Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2002-2006 yılları arasında T.C. Kuveyt Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşavirliği görevinde bulundu. Halen, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görevini sürdürmektedir.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya