Televizyonda “Diriliş Ertuğrul”dan sonra, “Kuruluş Osman”ı seyretmeye başladık.Her iki dizi film de Osmanlı tarihinin ilk bölümleri olduğu için ilgi ile izleniyor.Dizilerin yapımcıları aynı .Yani her iki diziyi de aynı yönetmen, aynı senarist, aynı ekip çekmiş ve yayına sokmuş.
30.11.2019 18.04
1.997 okunma
“Kuruluş Osman”
Av. Sabri Turhan

Televizyonda “Diriliş Ertuğrul”dan sonra, “Kuruluş Osman”ı seyretmeye başladık.Her iki  dizi film de Osmanlı tarihinin ilk bölümleri olduğu için ilgi ile izleniyor.Dizilerin yapımcıları aynı .Yani her iki diziyi de aynı yönetmen, aynı senarist, aynı ekip çekmiş ve yayına sokmuş.

 

Diriliş Ertuğrul’u anlatırken  senarist; “bu, bir kahramanlık filmidir ”demişti.O dizide Ertuğrul Gazi’nin kahramanlıklarını  baştan sona seyrettik.

 

Kuruluş Osman’ın da bundan aşağı kalır bir yanının olmayacağı kanısındayız.Zaten eylem olarak Ertuğrul da başına buyruk hareket eder,babasından ve obasından habersiz işlere  karışır, biraz da maceraya dalardı.Kuruluş Osman’ın da aynı senaristin  eseri olması sebebiyle ;Osman’ın babası gibi bir seyir izleyeceğini tahmin edebilirdik.Zaten ilk iki bölümden bu  belli oldu.

 

Tarihi filmlerin ilgi uyandırması, filmlerde geçen şahısların gerçek olmasıdır.Bir de filmde bahsedilen yerlerin  gerçek yerler olmasındandır .Ertuğrul Gazi ,Hayme  Ana,gerçek kahramanlardı.Filmde adı geçen şehirlerimiz de halen yaşanan yerlerdi.Moğollar o zaman başımıza çökmüş bir bela idi.

 

Kuruluş Osman’da adı geçen şahıslar da gerçektir.Dündar bey,Gündüz bey,Şeyh Edebalı ,ileride Orhan,Akçakoca,Konuralp,Samsa Çavuş,Karamürsel,Mihail ve diğerleri ilk yıllarda yani 1300’lerdeki kahramanlarımızdandır.

 

Tabi bu tür filmlerde biraz abartı,biraz işi yoluna bırakma ,gerçek olmasa da hayatın akışına uyan sahneler de olabiliyor.Bir de yıllardır yanlış bilinmiş şeyler doğrultmaya,doğrusunu öğretmeye gerek duyulmadan işleniyor.Nasıl anlaşılmışsa öyle devam ettiriliyor.

 

Bunu Diriliş Ertuğrul’da gördük.Ertuğrul’un babası Süleyman Şah’mış gibi anlatıldı Mesela..Hani,Ceber  Kalesi’nde mezarı olan DEAŞ tehdidi sebebiyle  mezar yerini değiştirdiğimiz  Süleyman Şah..O Süleyman  Şah,Ertuğrul’un babası değildi.Zira Ceber Kalesi’ndeki Süleyman Şah, 1090’lı yıllarda yaşadı Zaten mezarın duvarında “ Süleyman  Şah Anıt Mezarı l090” yazıyor.Oysa Ertuğrul Gazi ve babası 1240’lı yıllarda yaşadılar.Ama genel bilgi böyle olduğu için, yani Süleyman Şah, Ertuğrul’un babası idi gibi bir algı olduğundan, bu konu pek dillendirilmedi .Muhtemelen Ceber Kalesi’ndekiSüleyman Şah Kutalmış oğlu Süleyman’dır.Tuğrul Bey’in amcazadesidir. Ve 1.Kılıç Aslan’ın  babasıdır.

 

Biz filmlerdeki temaya baktık.Küçük yanlışlıkları pek gündeme getirmedik.

 

Kuruluş Osman dizisi daha önce tahminen  30 yıl önce rahmetli Yücel Çakmaklı tarafından da çekilmişti Başrol oyuncusu, yani Osman rolünde Cihan Ünal vardı.Ben o dizi filmi de heyecanla bekler,Osmanlı tarihinin ilk  yıllarında olanları görmeyi heyecanla bekler,diziyi  zevkle izlerdim.

 

O film de yeni biten Diriliş  Ertuğrul’da da  küçük yanlışlıklar  veya doğru sanılar yanlışlıklar olmuştu. Genel kanaata  göre bilgi verilmişti.Roller ona göre ayarlanmıştı.Yanlış düzetilmemişti.Bazı konular da hiç gündeme gelmemişti.

 

Şeyh Edebalı, bizim vicdanımızdır. Manevi dünyamızın ve siyasi dünyamızın önderidir.Devlete şekil veren onun hikmetli sözleridir.Ama Şeyh Edebalı konusunda ve Osman’ın evliliği konusunda Yücel Çakmaklı’nın filminde   önemli yanlışlıklar  vardı.Daha doğrusu doğru bilinen yanlışlar vardı. Yeni dizinin 2.bölümünde  de bu büyük adam, Şeyh Edebalı gene devreye girdi.

 

İleride nasıl bir yanlışlıklar yapılacak veya doğru sanılan  yanlışlar  nasıl anlatılacak bilmiyoruz. Ama Yücel Çakmaklı’nın dizisinde  Osman, sadece Şeyh Edebalı’nın  kızı ile evlenmiş gibi gösterildi.Ve Orhan’ın Edebalı’nın  torunu olduğu ısrarla vurgulandı.Oysa Osman, önce Edebalı’nın kızı Bala Hatun ile evlendi.Ondan Alaaddin isminde bir oğlu oldu.Sonra Türkmen beyi Ömer Bey’in kızı Malhun Hatun ile evlendi  Orhan ondan oldu.İlk Kuruluş Osman’da Orhan , Edebali’nin torunu gibi anlatıldı. Oysa Edebalı’nun  torunu Alaaddin idi.Yani Osman’ın iki kere evlendiği anlatılmadı.Orhan’ın Edebalı’nın torunu olduğu ısrarla vurgulandı.Oysa gerçek böyle değildi.Edebalı’nın torunu Alaaddin’di.Bu,tarihi bir gerçektir.Ama genel kanı  Osman, Edebinin kızı ile evlenmiş, ondan Orhan doğmuş gibidir.Filmler de ister istemez böyle olmuştur.Tarih-İ Neşri de Mehmet Neşri, bunu kısmen anlatır. Ve “Alaaddin Orhan’dan büyüktü ama,Osman öldüğünde  tahta geçmeyi kardeşine  ikram etti” der.

 

Yücel Çakmaklı’nın  çevirdiği dizide,Orhan, Rum kızı Halıfer’ı(İleride Nilüfer Hatun) pazar yerinde  görür.Ona küçük bir el dokuması verir. “Bunu Edebalı kızı  anam Bala Hatun dokudu.Sana gönderdi” der.Oysa,Bala hatun Edebalı’nın kızıdır ama, Orhan’ın anası değildir.Orhan’ın  anası  Ömer beyin kızı Malhun Hatun.

 

Yeni çevrilen dizede bu konu nasıl anlatılacak  bilmiyoruz.

 

Ancak yeni dizide yukarıda anlatıldığı  gibi  Osman da babası Ertuğrul gibi  biraz başına buyruk işler  yapıyor ve  Kayı Boyunu zora sokuyor. Bu, Osman’ın karakterine  uygun.Osman, Bey olmadan önce tabiri caiz ise biraz sergerde gibi idi.Başına buyruk  idi.Av peşinde koşardı.Oba işlerine  pek dahil olmazdı.2.fimdeki başına buyrukluk biraz tutmuş.Ve babasına benzemiş dedirtmiş hani..

 

Bu defaki Kuruluş Osman’da bazı acemilikler de var.Kanıksanmış  sahneler var.Tekfur’un karısı Sofya komutan ile işbirliği yapıyor, kocasını öldürtüyor.Bundan Osman’ı sorumlu tutan cılız bir iddia ortaya atıyor.Osman’ı tuzağa düşüreceğini sanarak kendi  kendine Osman’ın hapisten kaçmasını sağlıyor. Tuzak, Osman’ın Sofya’nın gönderdiği adamların eline geçecek olması.Osman, kendi arkadaşları ile ormanda yemek yerken Sofya’nın dillere destan eşkiyaları tarafından basılıyor.Eşkiyalar, kostüm itibariyle, yüzlerinin gerilimi itibariyle ve vücutlarındaki kılıç darbelerinin vahşeti itibariyle korkunç gibi görünüyorlar.Ama o korkunç görünümlü eşkiyaların hareketleri  ve konuşmaları hiç korkunç değil.Ormanda Osman’a doğru ilerlemeleri,ilerlerkenki konuşmaları,oyun kurmak için planları  hiç  de ilginç değil. Ve çocukça.. Eşkiyalar o kıyafet ve yüz hatlarına  hiç yakışmamışlar.O sahneyi beğenmedim.

 

Tarihimizi anlatan filmlerin yeni nesle bir şeyler öğreteceği malum.Biraz abartı,biraz  gerçek dışılıklar olsa da..

 

Bakalım, 2.Kuruluş  Osman’da ileride tarihi  yanlışlıklar  nasıl anlatılacak.Mesela,Ertuğrul öldüğünde yerine kimin geçeceği konusunda tarihi gerçeklere uygun bir  durum olacak mı?Dündar; “Ağabeyimin  yerine ben geçmeliyim” diyecek mi?Osman ,amcasına  karşı geldiğinde; “O benim büyüğümdür.Kayı Obası’nın büyüğü değildir” diyecek mi? Osman öldüğünde, Alaaddin ile Orhan nasıl birbirlerine tahtı ikram edecek? Bunları  göreceğiz..

 

İyi seyirler..

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya