Zirvede tuzla buz olan söylemler
Türkiye belki 1960’lı yıllardan beri yeni bir dünya arayışı içinde bulunuyor fakat bu arayışını kuvveden fiile intikal ettirme gücünü gösteremiyordu.
05.12.2019 17.02
353 okunma
Zirvede tuzla buz olan söylemler
Rasim Özdenören

Türkiye belki 1960’lı yıllardan beri yeni bir dünya arayışı içinde bulunuyor fakat bu arayışını kuvveden fiile intikal ettirme gücünü gösteremiyordu. Nitekim İsmet İnönü’nün 1964 yılında mahut Johnson mektubu karşısında dile getirdiği: “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır” sözü bu mahcup tutumun göstergesi mesabesindedir. Bu ifade biçimi bile ilgi çekicidir. İnönü “Türkiye yeni bir dünya kurar” diyemiyor. Edilgen kiple meramını ifade ediyor.

Kuşkusuz düşünmek de bir eylemdir. Ancak siyaset alanında düşünme bir başına yeterli sayılmaz. Düşünce hayata geçirilmedikçe pratikte bir anlam ifade etmez. Düşünceyi hayata geçirmek ise gücü elinde bulundurmakla kaimdir. Düşüncesini hayata geçirme imkânını elinde bulundurmayan siyasetçi en azında böyle bir iradeye sahip olduğunu ısrarlı söylemiyle dile getirmeyi başarabilmelidir.

Bu mütalaaları 3 Aralıkta Londra’da başlayan NATO Zirvesi dolayımında dile getiriyoruz.

Başkan Erdoğan Suriye konusunda Türkiye’nin yanında yer almayan NATO müttefiklerine karşı Baltık ülkelerinin NATO üyeliğine dâhil edilmesi teklifini veto ediyor. Bu tutum bir misillemedir. Böylece müttefiklere karşı mütekabiliyet esasına göre tutum sergilenebileceği radikal bir dille ortaya konmuş olmaktadır.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı