Üniversite ile şehir ilişkisi nasıl kurulabilir? Şehir mi üniversiteye gidecek, üniversite mi şehre? Üniversiteler “kampüs” modasına uyup şehir dışına çıktıktan sonra bu soru daha fazla anlam kazandı.
17.12.2019 18.00
1.173 okunma
Üniversite'de Ankara'yı konuşmak
D. Mehmet Doğan

Üniversite ile şehir ilişkisi nasıl kurulabilir? Şehir mi üniversiteye gidecek, üniversite mi şehre? Üniversiteler “kampüs” modasına uyup şehir dışına çıktıktan sonra bu soru daha fazla anlam kazandı. Hadi biz batıda askerî bir tabir olan “campus”u değil, “külliye”yi kullanalım. Ankara Yıldırım Bayezid üniversitesi Çubuk Külliyesi’nden bir davet aldım. Mimarlık öğrencilerine “Ankara’da şehir ve mimari” konusunda konuşmak için. Sağ olsun rektör İbrahim Aydınlı Bey civardan bazı belediye başkanlarını, yüksek bürokratları da davet etmiş. Dinleyici kitlesi farklılaşınca konuşulan mevzu da farklılaştı ister istemez.

Şimdilerde beş milyonu aşkın nüfuslu bir şehir var ortada. Bu büyük şehrin nedense eski, küçük fakat daha fazla bizden Ankara’nın aleyhine alanlar kazandığını, onun kanıyla, canıyla beslendiğini düşünürüm hep...Bu yüzden Ankara’dan konuşmaya başlayınca, bir anlamda bu şehrin dokularına sinmiş bir büyükden, ulu bir zattan bahsetmeyi gerekli görürüm:

Hacı Bayram kendi banlar /Ol şarın minaresinde…

“O şehrin minaresinde Hacı Bayram kendi seslenir, ezan okur....”

Bir şehrin adı pek nâdir olarak bir şahsın adı ile böylesine iç içe girmiş olabilir. Ankara’dan bahsetmek, muhakkak Hacı Bayram Veli’den söz açmayı gerektirir. Hacı Bayram’dan söz edenler ise mutlaka Ankara’dan bahsedeceklerdir. Şehirlerin adlarının yanında bir şahsın adı yazılmak gerekirse, aradan geçen yüzyıllara ve son asırda başkent olarak yaşadığı değişime rağmen bu Ankara’da Hacı Bayram-ı Velî’dir.

Geçmiş yüzyıllarda nüfusu elli-altmış bini pek aşmamış bir şehrin bugününü beş asır öteden bir insanın etkileyebilmesi, üzerinde dikkatle durulması, derinlemesine düşünülmesi gereken bir husustur. Hem de bu insan ne bir devlet başkanı, ne bir muzaffer kumandan ve ne de servet ü sâman sahibi kudretli, azametli bir bir zat olmadığı hâlde....

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya