Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum. Makamı cennet olsun inşaallah.
27.12.2019 16.10
2.143 okunma
İSLÂM VE MÜSLÜMAN
Mustafa Yıldız

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum. Makamı cennet olsun inşaallah.

Üç kıta yedi deniz üzerindeki medeniyetimizin inkırâzı ve Müslüman  toplumların hadsiz hesapsız felaketlerinin perişanlıklarının yaşandığı; medeniyetimizin beşiği olan Anadolu coğrafyasının felaket mezarlığına dönüştüğü bir tarih diliminde yeniden bir dirilişin temelini atan beyinlerden ve belki de en önde gelenlerilerinden biri merhum Mehmet Âkif'tir.  
Kurtuluşu Batı'nın (maymun) medeniyetine öykünmede bulanlara karşı Âkif, şöyle diyordu:
 
"Alınız ilmini Garbın, alınız san'atini
Veriniz hem de mesainize son sür'atini"
 
Bu dizelerde Batı hayranı olup onun bünyemize uymayan bütün rezilliklerini asrîleşmek uğruna hasta bünyemize zerkeden Batı taklitçilerine akîm bir uyarısı varsa da daha çok kendini MÜSLÜMAN sayan insanlara nasihati var. 
Bu söz, Âkif'in yaşadığı tarihte geçerli idi. Lakin görüldü ki zaman geçtikçe Batı'nın fen ve san'ati (teknolojisi) alındıkça onun yaşam biçimi olan ahlâk ve kültürü de beraberinde geliyor. Fen ve san'atı (teknolojiyi) kendimiz üretmedikçe kültür istilasından ve sömürülmekten  kurtulamayız.
Yıl başı rezaletleri buna en büyük delildir.
 
ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN'IZ
 
Başkasına kul köle olmamanın yolu, Allah'a kul olmaktan geçer. Yani onun bize bahşettiği dünyada kendi ayaklarımız üstünde durabilmektir.
 
Müslüman'ın dünya görüşü, TEVHİD'dir. BİR ALLAH'a inanmak ve ona bağlanmaktadır. Unutmuyoruz ki, dünyanın bütün sorunları, Allah'a GEREKTİĞİ şekilde İNANMAMAKTAN ileri geliyor. En temelde bu vardır. 
TEVHİD inancı, bütün peygamberlerin ve en son âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm'dır. 
İSLÂM kelimesi, tam da insanlığın ruh merkezine indirilmiş bir kurtuluş reçetesidir. 
Malumunuz olduğu üzere bu  kelime BARIŞ, HUZUR, SELÂMET, GÜVENLİK, ESENLİK...gibi bir çok anlamlara gelir. Bir şartla ki MÜSLÜMANCA yaşayana.
 
Ey Müslüman!  Hıristiyanlara, Yahudilere, putperestlere, dinsizlere;  dindışı yaşayan ahlâk, haya ve namus yoksunu kumarcılara, çalıp çırpanlara ÖYKÜNME!
 İslâm ol, kurtul! 
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya