Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum. Makamı cennet olsun inşaallah.
27.12.2019 04:10
2.252 okunma
İSLÂM VE MÜSLÜMAN
Mustafa Yıldız

Millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum. Makamı cennet olsun inşaallah.

Üç kıta yedi deniz üzerindeki medeniyetimizin inkırâzı ve Müslüman  toplumların hadsiz hesapsız felaketlerinin perişanlıklarının yaşandığı; medeniyetimizin beşiği olan Anadolu coğrafyasının felaket mezarlığına dönüştüğü bir tarih diliminde yeniden bir dirilişin temelini atan beyinlerden ve belki de en önde gelenlerilerinden biri merhum Mehmet Âkif'tir.  
Kurtuluşu Batı'nın (maymun) medeniyetine öykünmede bulanlara karşı Âkif, şöyle diyordu:
 
"Alınız ilmini Garbın, alınız san'atini
Veriniz hem de mesainize son sür'atini"
 
Bu dizelerde Batı hayranı olup onun bünyemize uymayan bütün rezilliklerini asrîleşmek uğruna hasta bünyemize zerkeden Batı taklitçilerine akîm bir uyarısı varsa da daha çok kendini MÜSLÜMAN sayan insanlara nasihati var. 
Bu söz, Âkif'in yaşadığı tarihte geçerli idi. Lakin görüldü ki zaman geçtikçe Batı'nın fen ve san'ati (teknolojisi) alındıkça onun yaşam biçimi olan ahlâk ve kültürü de beraberinde geliyor. Fen ve san'atı (teknolojiyi) kendimiz üretmedikçe kültür istilasından ve sömürülmekten  kurtulamayız.
Yıl başı rezaletleri buna en büyük delildir.
 
ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN'IZ
 
Başkasına kul köle olmamanın yolu, Allah'a kul olmaktan geçer. Yani onun bize bahşettiği dünyada kendi ayaklarımız üstünde durabilmektir.
 
Müslüman'ın dünya görüşü, TEVHİD'dir. BİR ALLAH'a inanmak ve ona bağlanmaktadır. Unutmuyoruz ki, dünyanın bütün sorunları, Allah'a GEREKTİĞİ şekilde İNANMAMAKTAN ileri geliyor. En temelde bu vardır. 
TEVHİD inancı, bütün peygamberlerin ve en son âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm'dır. 
İSLÂM kelimesi, tam da insanlığın ruh merkezine indirilmiş bir kurtuluş reçetesidir. 
Malumunuz olduğu üzere bu  kelime BARIŞ, HUZUR, SELÂMET, GÜVENLİK, ESENLİK...gibi bir çok anlamlara gelir. Bir şartla ki MÜSLÜMANCA yaşayana.
 
Ey Müslüman!  Hıristiyanlara, Yahudilere, putperestlere, dinsizlere;  dindışı yaşayan ahlâk, haya ve namus yoksunu kumarcılara, çalıp çırpanlara ÖYKÜNME!
 İslâm ol, kurtul! 
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya