Irak parlamentosunun aldığı karar üzerinden ABD'nin Irak topraklarından "çıkarılma kararı"nı iyi tahlil etmekte fayda var.
06.01.2020 04:02
1 yorum
2.215 okunma
İRAN İNGİLİZ İŞBİRLİĞİ İLE "CONİ GO HOME"
Binnur Günay
Irak parlamentosunun aldığı karar üzerinden ABD'nin Irak topraklarından "çıkarılma kararı"nı iyi tahlil etmekte fayda var.
Bu ne anlama geliyor?
CIA'nın örgütlediği sözde Irak sokak gösterileri ve akabinde ABD büyükelçiliğinin Haşdi Şabi öncülüğünde baskına uğramasıyla devam eden süreç Kasım Süleymani'nin infaz edilmesiyle zirve yapmış gibi görünüyordu.
Gerçekte ise İngiliz istihbaratı ve Kasım Süleymani'ye bağlı istihbarat elemanlarının olduğunu sonradan öğrendik.
Olaylar halen devam ederken Irak parlamentosunun aldığı kararlar tavan yaptı.
Irak'ın işgal edilmeye başlandığı ilk yıllardan bugüne kadar ilk kez işgale(!) karşı dillendirilen bir çıkış olarak karşımıza çıktı.
Irak parlamentosunun neredeyse bir çok kurmayının İngiliz kraliyet lordlar kamarası tarafından atanmış işbirlikçiler olduğunu gözönüne getirirsek, alınan bu kararın gerçek manada İngiliz çıkarlarını farklı bir noktada korumak olduğunu söylemek komplo teorisi olmasa gerek.
Irak bu kararı alırken DAEŞ karşıtı koalisyon güçlerinin Irak silahlı kuvvetlerinin emri, onayı olmadan operasyon yapamayacaklarının da mesajını vermiş oldu.
Peki ne oldu da Irak meclisi böyle bir çıkış yapmak durumunda kaldı?
Irak'ın işgalci güçlere karşı elindeki koz ya da kararlılık gösterecek gücü neydi, neden icap etti?
Süleymani'nin öldürülmesinin en büyük nedeni ABD Irak büyükelçiliğinin baskınına imzası olması değil Kasım Süleymani'nin İngilizlerle yakın temasa geçerek Amerikan çıkarlarını İngilizler lehine bozması olarak yorumlamak lazım.
Zira Süleymani İngiliz istihbarat görevlileri ile başta Suriye olmak üzere Irak'taki paylaşımlara dair önemli anlaşmalar yaparak durumu Tahran'a bildirdiği ve "onay" aldığı biliniyordu.
Bu amaca dönük olarak Irak'ta başgösteren bütün ayaklanmaların Amerikan karşıtı gösterilere dönüşmesi Irak hükümetinin elini kuvvetlendirirken İran ve İngilizlere yaklaştıracak sürecinde başlangıcı olacaktı.
Bunu sağlayan gücün Süleymani ile birlikte çalışan İngilizlerin olduğu artık çok net.
ABD'yi Irak ve Suriye'deki toprak paylaşımının dışına itecek yeni denklemde olmaması için ustaca hazırlanmış tuzak olarak görmekte fayda var.
Aynı zamanda Irak ve suriye üzerinden ABD ile aynı safta yer alan Amerikan yanlısı Arap devletçiklerini hizaya getirecek derin bir tezgah olduğunu görüyorum.
Kısa vadede İran'ın elini kuvvetlendirecek bu hamlenin İran'a rahat bir nefes aldıracağı çok açık.
Bunun ilk emaresi olarak Ruhani'nin Başkan Erdoğan'ı arayarak "ikili ilişkilerin emperyalizme dönük" olarak daha kalıcı ve etkin olmasını istemesi İngilizlerle hareket eden İran'ın gerçek yüzünü de göstermiş oldu.
Kasım Süleymani bu plan için ABD'ye yem olarak verilmiştir.
ABD İran ve İngiliz oyununu karşında nasıl bir tavır sergileyecek kestirmek zor.
Şu gerçek ki mezhep savaşları yoluyla bu işbirliğini bozacak planların peşinde olacaktır.
Binnur Günay

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
kolay değil
ülkelerin katma değerlerini yani milli gelirlerini yazınız, alt alta neyin olup neyin olamıyacağını görürsünüz , öyle arzu etmekle olmaz bu işler.Önce üretim gelir, bu artmadan hiç bir şey olmaz. Tüm müslüman ülkelerin hepsi dahil bir almanya kadar üretemez ve satamazken ve cahilken neyi bekliyorsunuz ??Biraz hesap ve kitap ..? Fen fen fen !!!!!
Yorum Ekleyen: celal yıldız     7.01.2020 15:24:33
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya