"Yollar ve Yıllar" emekli vali Kadir Çalışıcı Beyin ilginç hayat macerasından kesitler sunan muhteşem bir "anı öyküler" kitabı.
13.01.2020 10:05
3 yorum
3.158 okunma
"YOLLAR VE YILLAR..."
Mustafa Yıldız

"Yollar ve Yıllar" emekli vali Kadir Çalışıcı Beyin ilginç hayat macerasından kesitler sunan muhteşem bir "anı öyküler" kitabı.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı'nın "ANADOLU AY YAYINLARI'nın "Öykü Serisi"nin  1, kitabı.

Okuyucuyu düşündüren, gülümseten, heyecanlandıran bu kitabı okuduğumda Kadir Beyin ana babasıyla ilişkileri , beni ana baba özlemiyle duygulandırdı ve gözlerimi yaşarttı.  Olayları âdeta yaşamış gibi oldum.

11 bölümden oluşan kitabın1. bölümü olan "Soğukoluk" ,  toplumumuzun çürümüşlük  ve dramatik ahlakî çöküntüsünün yaşanmış ibretâmiz bir hikâyesi. İman, ahlâk ve dürüstlük sahibi bir kaymakamın Yusufça bir duruşunu imrenerek izliyorsunuz.

 

"Burası Muş'tur" adlı 2. bölümde ülkemizin bir zamanlar felç olmuş devlet idaresinin, vatanın bağrına nasıl ateş düşürdüğünü, nasıl huzur ve güvenliği cehenneme çevirdiğini, terörün yüreklere nasıl bir cehennem yaşattığını, baba nasihatıyla canını vatana feda etmeye hazır ve şehadeti göze alarak yürüyen Anadolu'nun çatal yürekli bir evladının yürek burkan hikayesini görürsünüz.

Ve felâketi başından savmanın basiretle bezenmiş hazin macerasını görürsünüz.

"Koca Ahmet" adlı 3. bölüm göz yaşartıcı bir hikayenin ibret dolu serüveni. Yüreği gibi kendisi de  dürüstlük âbidesi olan kaymakam babasi  Türkmen Beyi Koca Ahmet'in , insanı ruh derinliklerinde dinlendiren hikâyesi.

8. bölümdeki Leçço Dayı, serüveni bana Selman-ı Farisi adlı büyük sahabînin hikayesini hatırlattı.

Hz. Ömer (r.a.) zamanında İran'a vali olmuştu. Maaşını fakirlere verir, hasır örerek elinin emeğiyle geçinirdi. Bir haksızlık olmasın diye çarşı pazar kontrolünü ihmal etmezdi.

Adamın biri,  pazardan aldığı bir çuval zahireyi evine taşıtmak amacıyla hamal arıyordu. Meydanda iri yapılı hamal kılıklı birine gözü ilişti. Aradığı hamalı bulduğuna sevinmişti.  Hemen onu çağırıp evine ücreti karşılığında zahire çuvalını taşımasını söyledi. Adam hiç bir şey demeden çuvalı yüklendi. Çuval epeyce ağırdı. Hamal yokuşta zorlandı. Yük sahibi hamalın nefeslerinin sıklaştığını görünce yüzüne dikkatlice baktı. Bir de ne görsün? Hamal diye tuttuğu adam başkent Medayin şehrinin valisi! Beyninden vurulmuşa dönen adam, binlerce özürle Selman'ın çuvalı indirmesini istedi. Büyük bir mahcubiyet yaşamıştı. Israrları fayda vermedi. Selman (r.a.) şöyle diyordu:

" -Bir vali devlet demektir. Devlet de vatandaşına hizmet için vardır. Ben sırtıma aldığım bir yükü hedefine vardırmadan indirmem!" diyordu.

Vali,  yükü indirince adamcağız şaşkınlıkla ona ücret vermek istedi. Selman:

"- Benim maaşım bana yeter cancağızım; ben ücret almam!" dedi.

Tarihin ender kaydettiği buna benzer adaletli yönetin tabloları gibi Sayın Valimiz Kadir Çalışıcı Beyin hayatında da hem hayranlık uyandıran, ve gülümseten"Leçço Dayı" hikayesini ibretle okuyacaksınız.

Doğu insanının insaniyetperverliğini ve yöresel lisanıyla yaptığı diyalogları duygulanmadan ve gözünüz yaşarmadan okuyacağınızı sanmam.

Her bir bölümü insanı  olayların içine çeken Kadir Beyin nefis anlatımıyla "tumansız vali" hikayesi de gülümseten bir tablo olarak hatırınızda kalacaktır.

Kitaba halk irfanının hikmet dolu sözleri de diğer bir çeşnilik katıyor.

Bendeniz, "Anadolu Ay Yayınları,  doğru yolun yön levhalarıdır" diye bir slogan bulmuştum. Gerçekten 20'ye yaklaşan "Medeniyet Serisi" kitaplarıyla zihinlere ve gönüllere huzur ve refah kapısını aralayan bu eserlere ne kadar da susamıştık...

Anadolu Ay Yayınları'nın daha nice güzel eserleri hayatımıza katması temennisiyle selam ve dua ile kalınız.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Yollar ve Yıllar
"Yollar ve Yıllar" değerli valimiz Kadir Çalışıcı'nın yazmış olduğu yaşanmış öykülerdir. Mustafa bey kitabın çok güzel tanıtımını yapmış,teşekkür ediyorum.Tashihini yaptığım bu eseri ben de çok kısa sürede heyecanla okuyarak tamamladım.Tüm dostların okumaları dileğiyle selamlar.
Yorum Ekleyen: Mevlüt AYHAN     27.01.2020 17:46:32
Değerli Valimizle ben de tanışma fırsatı buldum.
Mustafa abiyi tebrik ederim, gayet güzel açıklamışlar. Değerli Valimiz Kadir Çalışıcı bey gerçek bir yönetici ve halk adamı, çalışkan, alçak Gönüllü, yardım sever, faydalı örnek bir insan, yolu açık olsun, Selamlar
Yorum Ekleyen: Osman Özkul     14.01.2020 12:45:25
YOLLAR
Mustafa abi tebrikler . Tarif ancak bu kadar çarpıcı ve gerçekçi olabilirdi ya da tam da benim de etkilenişimi dillendirdiniz. Gerçekten şahane. Vali büyüğümüze de takdirlerimi vesilenizle sunuyorum.
Yorum Ekleyen: Hüseyin AYAZ     13.01.2020 23:07:38
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya