LİBYA'DA ATEŞKES MUTABAKATI VE HALİFE HAFTER HALTI !
Libya'da devam etmekte olan çatışmalarda, taraflar arasında ateşkesin sağlanması için Moskova'da Türk-Rus heyetlerinin nezaretinde İsyancı Lider General Halife HAFTER ve Meşru Hükümetin Başkanı SERRAC Başkanlığındaki Temsilcileri ile dün yapılan ve günboyu devam eden yoğun görüşmeler sonunda bir MUTABAKATA varıldığı, akşam haberlerinde bütün dünyaya duyurulmuştu.
15.01.2020 10.28
1.298 okunma
LİBYA'DA ATEŞKES MUTABAKATI VE HALİFE HAFTER HALTI !
Kemal Cengiz

Libya'da devam etmekte olan çatışmalarda,  taraflar arasında ateşkesin sağlanması için Moskova'da Türk-Rus heyetlerinin nezaretinde İsyancı Lider General Halife HAFTER ve Meşru Hükümetin Başkanı SERRAC Başkanlığındaki Temsilcileri ile dün yapılan ve günboyu devam eden yoğun  görüşmeler sonunda bir MUTABAKATA varıldığı, akşam haberlerinde bütün dünyaya duyurulmuştu.

Ancak, Libya tarafının imzalayıp Türk Heyetine teslim ettiği bu "Mutabakat Metnini" imzalamak için sabaha kadar DÜŞÜNME (!) süresi isteyen İsyancı Lider General HAFTER, -hangi ağabeyinden ne talimat aldıysa?- sabahı beklemeden gece yarısı  bırakıp kaçtı. Bu densizliği ile, adı geçen kişi,  "devletlerin muhatabı" olma şerefini de kaçırmıştır
Atalarımız, "İt ile çuvala girilmez" demişlerdir. Bu neticeye göre,  it çuvalı yırtmış ve kaçmıştır. 
 
Böyleleri, eli-kolu bağlanmadan (çaresiz kalmadan) çuvala girmezler. Hafter, ağır bir yenilgi almadan masaya oturmaz. Zaten kaliteli bir adam olsa DEVLETİNE isyan etmezdi. Bakalım bu konuda  önümüzdeki "Berlin Görüşmelerinde" General Hafter'e vaad edilenleri ve bu vaadi yapanları göreceğiz.  
 
Yalnız, şimdiden görülen bir gerçek varsa o da şudur: Türkiye'nin Libya çıkarması ile planları Akdeniz'in sularına düşen Avrupalı ve ABD' li Ağabeyleri ile İsrail destekli Arap Derebeylerinin,  prestijlerini olsun kurtarmak için "Berlin'de bir göz boyama gösterisi yapacakları" anlaşılıyor.  Yapsınlar bakalım; bizim maksadımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Üzümü biz yiyelim de sapı-çöpürü kimin olursa olsun. Bağcı Hafter de kimin bahçesinde bekçilik yapacaksa yapsın! Libya bağı ve Akdeniz havzası sahipsiz değildir. Bunu dost-düşman herkes görecek ve anlayacaktır. 
 
Bütün bu olanlardan bizim çıkaracağımız  sonuç şunlar olmalıdır: 
PKK VE Yandaşları ile "Masaya oturulmalı"; Suriye gibi destekçileri ile "Müzakereye yanaşılmalı" diyen MUHALEFETİ dinleyip ÇAPULCULARLA anlaşmak için masaya oturulmamalıdır. Devletine başkaldırarak "Vatandaşı olmak" şerefini ayaklarının altına alanların başı ezilmelidir. Bunlar muâhatap alınırlarsa, kendilerini adam sanırlar.  Nitekim Libya'nın Meşru Temsilcisi, Devlet Başkanı SERRAC da aynısını yapmıştır; masaya oturmamıştır. Bu tavsiyenin de Türkiye'den geldiği kanaatindeyim. 
Devlet tecrübesi öyle parayla, petrolle satın alınabilecek ucuz bir META değildir. Köklü bir "Tarih bilinci ve birikimi" ister.
 
Görelim Mevlâ neyler?
Neylerse güzel eyler !
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya