İslam peygamberinden 700 yıl kadar önce Yemen’de Tubba isminde bir hükümdar yaşıyordu.
16.01.2020 05:12
1.359 okunma
Sahibini bekleyen mektup..
Av. Sabri Turhan

İslam peygamberinden 700 yıl kadar önce Yemen’de Tubba isminde bir hükümdar yaşıyordu. Daha doğrusu, o zamanki Yemen krallarına  Tubba sıfatı veriliyordu. Habeş krallarına Necaşi,İran krallarına Kisra, Osmanlı Sultanlarına da Padişah dendiği gibi, Yemen krallarına o zaman Tubba deniyordu.

Tubba, o yüzyılda en güçlü devleti yönetiyordu. Yemen’den Şam’a kadar olan topraklar  O’nundu. Afrika’nın da bir kısmı gene Tubba’ya ait idi.

Tubba’nın güçlü yapısı devir devir değişik bir seyir izledi. Tubba, önce Mekke’yi kuşattı. Orada  insanların  kendisine hürmet ve itaatten çok ,bir kara taşa hürmet ettiğini ve etrafında dönüp dönüp O’nu tazim ettiklerini  görünce, Kabe’yi kıskandı. Niçin kendisi  için böyle bir  hürmet  olmuyor da bir kara taşa hürmet ediyorlar  diye öfkelendi. Sonunda Kabe’yi yıkmak istedi. O’na birden o zamana kadar görünmeyen bir hastalık geldi. Ağzından, burnundan ve kulaklarından  duman çıkmaya başladı.

Devletinin en ünlü ve en güçlü doktorları  Tubba’ya baktılar. Hiç bir çare bulamadılar. Sonunda hikmet ehli bir hekim, kendisinin tıbbi bir rahatsızlığının olmadığını, ancak aklından kötü bir düşünce geçirmiş olabileceğini, rahatsızlığının bundan   kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Tubba düşündü. Kabe’yi yıkmaktan vazgeçti. Tarihi kayıtların  yazdığına göre rahatsızlığı da hemen geçti. Bu olay, Tubba’nın fikri yapısındaki  önemli değişikliğin başlangıcıdır. Ondan sonra Tubba,Kabe’ ye karşı bir sevgi besledi. Yemen’deki görevlilerine emirler vererek, Kabe’nin  üzerinin siyah bir örtü ile örtülmesini, yani Kabe’ye elbise giydirilmesini istedi. Kabe’ye siyah  örtü  o zamandan kaldı.

Tubba ondan sonra fikri yapısı değişmiş bir kral olarak, bu defa Medine’ye geçti. Medine’yi işgal   etmek istedi. O yıllarda Tevrat kaynaklarından ilhamla; “Ahmed” isimli bir peygamberin geleceği ve Medine’ye yerleşeceği biliniyordu. Bunu bilen bazı dindar Yahudiler,yeni peygamberi  görmek için Medine’ye göç ediyordu.

Tubba’nın Medine’yi işgal hareketi  karşısında, o zamanın alimleri ve yöneticileri Tubba ile görüştü. O’na Medine’yi işgal etmemesini, Medine’nin korunmuş bir şehir olduğunu  söylediler. Tubba ;“.niçin korunmuş bir şehirdir?” dediğinde Medineliler;” Çünkü son peygamber burada yaşayacak” dediler. Bu izah Tubba’nın daha da ilgisini çekti. Zaten Kabe’yi yıkma girişiminden vazgeçtiğinde hastalığı geçtiği için ruhen incelmişti.

  Bunun üzerine Tubba, gelecek olan peygamber hakkında bilgiler  aldı. Kaanatı ve düşünceleri tamamen değişti. Peygamberimize karşı büyük bir sevgi beslemeye başladı.

Peygamber yakında belki gelir diye orada bir kaç tane ev yaptırdı. Peygamberi beklemeye başladı. Günlerce İslam peygamberini bekledi Tubba. Yakın bir işaret göremeyince, adamlarından birine  evlerin anahtarlarını  vererek, Peygamberi   onun beklemesini, geldiği zaman  kendisine  haber  verilmesini istedi. Tubba’nın adamı ;”Ya senin beklediğin gibi, benim beklediğim  zamanda da buraya gelmezse veya ben o zamana kadar ölürsem ne olacak ?”  dedi. O zaman Tubba; ”sen de oğluna ver bu anahtarları. O  zaman da gelmezse, o da oğluna versin. Anahtarlar O gelene kadar elden ele geçsin ”dedi. Bir de altın mühürle kapatılmış mektup bıraktı. “Bunu da O’na ulaştırın” dedi.

Peygamber birkaç göbek gelmedi. Ama evin anahtarı ve o mektup, elden ele ilk alanın  akrabaları arasında dolaşıp durdu. Anahtar en son Hz. Halit’te  idi. Yani Eyüp El Ensari’de.

Allah Resulü, Mekkelilerin hışmına uğrayıp Medine’ye göç kararı aldığında ve Medine’ye doğru yaklaştığında Hz.Halit; mektubun  sahibinin gelmekte olduğunu ,Tevrat’ta “Ahmed” olarak anılan peygamberin Hz. Muhammet olduğunu anladı. Hemen güvendiği adamlarından Ebu Leyla’yı mektubu Allah Resulüne vermek üzere gönderdi.

Ebu Leyla, önce Hz.Ebu Bekir ile yolda bu konuyu konuşmaya başladı .Konuşmaları  duyan peygamber ”Ebu Leyla, mektubu getirdin mi” dediğinde Ebu Leyla çok şaşırdı: ”Benim adımın Ebu Leyla olduğunu nereden biliyorsunuz ?Ve bende mektup olduğunuz nereden biliyorsunuz ”dedi.

Mektupta; “Şehadet ederim  ki, Hz.Ahmed, Allah’ın peygamberidir. Şayet  ömrüm olur da O’na ulaşırsam,O’nun yardımcısı veya amcasının oğlu gibi olurum. O’nun yanında yer alır, O’nun düşmanı olanlarla  savaşır, O’nun yükünü hafifletirim” diye yazıyordu.

Peygamberimiz  mektubu okuttu.” Tubba’ya küfretmeyin .O  bir mümindir. Selam Tubba’ya .Aramıza hoş geldin” dedi. Peygamberimiz, Medine’ye geldiğinde kimin evinde kalacağını bilmiyordu. Yani Medineliler bilmiyordu. Herkes kendi evine davet ediyordu. Ancak  deve kimin evinin önünde ıharsa o evde kalmasına karar verildi. Deve de mektubu nesilden nesile saklayan Hz.Halit’in evinin önünde ıhınca, peygamber de o evde (muhtemelen Tubba’nın yaptırdığı evde) 7 ay kaldı.

Kur’an’da Tubba  kavmi ile ilgili ayetler de vardır. Helak olan kavimlerden   bahsedilirken..Duhan 37, Kaf 14...Tubba’nın kavmi daha sonra mı  helak oldu, önce oldu da iyi kalpli hükümdar Tubba bu kavmi  yeniden  mi ayağa kaldırdı, bilmiyoruz.

Ancak olay çok ilginçtir. Kendisine mektup gelene, mektubu  yazana , okuyanlara selam olsun…

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya