Yoldan çıkmanın yolu – 1
Âmentü’ye inananlar için dünya hayatı ahıretteki akıbetimiz (hesap günü) düşünülerek tanzim edilir. Bu sebeple fert ve toplum olarak “Ahlâk Nizamı”na uygun bir hayatımız olmalıdır. Hâlihazırda dünyada bir “Ahlâk Nizamı” yok ise onu var kılmak hedefimizdir. Peki bu nasıl olacak?
29.01.2020 16.16
1.036 okunma
Yoldan çıkmanın yolu – 1
Mustafa Kutlu

Âmentü’ye inananlar için dünya hayatı ahıretteki akıbetimiz (hesap günü) düşünülerek tanzim edilir. Bu sebeple fert ve toplum olarak “Ahlâk Nizamı”na uygun bir hayatımız olmalıdır. Hâlihazırda dünyada bir “Ahlâk Nizamı” yok ise onu var kılmak hedefimizdir. Peki bu nasıl olacak?

Önce şunu tesbit edelim: Şu an dünyada ve ülkemizde “Ahlâk Nizamı”na uygun bir düzen yoktur.

Bütün dünya tek bir sistemin sultası altındadır. Bu sistem ahıretin varlığına inanmaz. Cenneti bu dünyada bulmak için kurgulanmıştır.

Bu düzenin adı “Kapitalizm”dir.

“Tek yol”u budur. İnsanlık bile-isteye veya cebrî olarak bu yolda yürümektedir. Bu yolun tek çıkar yol olduğu âdeta “itikadî” hale gelmiştir. “Hayat tarzı”nı o belirler, âdeta yeni bir “kilise” olmuştur. Kilisenin direklerini “bilim” diker, karşı çıkan “aforoz” edilir.

Sistemin kurucusu “Küresel Sermaye”dir. Kim olduğu, ne olduğu hakkında “efsaneler” söylenir. Koyduğu “kanun”ların hakimiyet ağı o derece geniştir ki; âdeta hangi taşı kaldırsanız altından o çıkar.

Paralar, bankalar, çarşılar, ulaşım-iletişim, silahlar, ordular, adı-sanı olan meşhur üniversiteler, laboratuvarlar, kütüphaneler, projeler, ar-ge’ler, araştırmalar, arşivler, kayıtlar, kongreler, dergiler, makaleler, ödüller-ünvanlar, deneyler, yer ve gök, hatta uzay ondan sorulur.

Hâşâ Tanrı’nın yerini almıştır ve “Kanun benim” der. Bazan mafya, bazan mahkeme olur. Melek midir, şeytan mıdır bilinmez lakin “güç” ondadır, inkar edilemez. İşte burada duralım ve bu seküler tapınaktan çıkalım.

Demek bu abartılı tasvirden sıkıldınız. Bir korku tüneline girmiş gibi oldunuz. “Yol”dan çıkıp nefes almak istiyorsunuz.

Pekâla! Hadi sizi ferahlandıralım. “Yol”un faziletlerinden dem vuralım.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı