Hayat Rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, " çevresinin mübarek kılındığı" (İsra, 17/ 1) bildirilen KUDÜS' de bulunan ve K BE'den önceki kıblemiz olan "Mescid-i Aksa", biz Müslümanlar için hadislerde "ziyâretinin ibadet olduğu bildirilen üç mescidin" üçüncüsüdür. Bu üçlünün Kâbe, birincisi, Peygamber Efendimiz'in içimde medfun bulunduğu Medine'deki Peygamber Mescidi (Mescid-i Nebi) ikincisidir.
05.02.2020 05:26
1 yorum
1.373 okunma
KUDÜS'ÜN AHINA AYASOFYA'NIN AÇILIŞI !
Kemal Cengiz

Hayat Rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, " çevresinin mübarek kılındığı" (İsra, 17/ 1) bildirilen KUDÜS' de bulunan ve K BE'den önceki kıblemiz olan "Mescid-i Aksa", biz Müslümanlar için hadislerde "ziyâretinin ibadet olduğu bildirilen üç mescidin" üçüncüsüdür. Bu üçlünün Kâbe, birincisi, Peygamber Efendimiz'in içimde medfun bulunduğu Medine'deki Peygamber Mescidi (Mescid-i  Nebi) ikincisidir.

Biz Müslümanlar için bu "üç mescid" nasıl mübarek ve mukaddes ise; Hıristiyan Dünyası için de, Hz.Isa'nın doğduğu yer olarak Kudüs'ten sonra dini mezhep merkezleri olarak;  KATOLİKLER için Roma'daki Vatikan / Sen Piyer ile ORTODOKSLAR için  İstanbul'da Fener Rum Patrikliği nezdinde AYASOFYA o derece önemlidir.

Buna göre düşünecek olursak; Milletimiz İstanbul'u fethedip Ayasofya'yı CAMİ yapmakla, Hıristiyanlığın üç ayaklı "kutsal saçayağının" bir ayağını kırmış olduı. Bu acının ızdırabını asırlarca yüreğinin derinliklerinde çeken Hıristiyan Dünyası, "AYASOFYA'yı ibadete kapattırıp MÜZEYE çevirtmekle, "asırlardır kanayan yarasını" sarmıştır. Böylece, kendilerine yar olmayan Ayasofya'yı bize de YAR ettirmemişlerdir.

Şimdi ise, ABD'nin "kutsal ittifaklısı" Yahudilere KUDÜS'ü "İsrail'in başkenti" olarak ikramı ile: biz Müslüman Türklere "ikinci bir fetih imkanı doğmuştur. KUDÜS'ün matemine karşı, Hıristiyanlıkta onun dengi olan AYASOFYA'YI İBADETE AÇARAK, Kudüs'ün hıncını almış ve Müslümanların gözyaşlarını silmiş olacağız. Bunun tam zamanı gelmiş; seher vakti gibi şafağı atmış; fırsatı doğmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanım !

Memleketimize yaptığınız ve şimdiye kadar Cumhuriyet Tarihimizde hiç kimseye nasip olmamış MÜSTESNA hizmetlerle Milletimizin gönlüne taht kurdunuz. AYASOFYA'MIZI DA YENİDEN İBADETE AÇARSANIZ, bütün İslam Dünyasının gönlüne, "İKİNCİ FATİH OLARAK TAHT KURACAKSINIZ !

Müslümanlar olarak bunu sizden , Allah rızası için bekliyoruz. Çünkü bu gücü ve cesareti sizde görüyoruz. Hayatlarında İnsanlar için ve Tarihlerinde  milletler için FIRSATLAR kapıyı iki defa çalmaz; bir defa gelir. LÜTFEN, BU FIRSATI KAÇIRMAYIN !

Bu duygularla aşağıdak şiirimi size armağan ediyor; sıhhatinizin ve devletinizin D İM olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

SAYGILARIMLA!

 

FETİH SEMBOLÜ
A Y A S O F Y A M!
Nasıl aldı seni Dedem?
Kahrolurum düşünürsem!
Kübbendeki rüzgârı kem,
Estiremem, estiremem!

Bir zamanlar Ortodoks'un,
Merkeziydin onu kovdun.
Sonra Fatihlerin oldun;
Şimdi seni küstüremem!

Astronomi ilmi bile,
Bir yay çizmiş gökkubbene.
Ezan sesi senden yine,
Yükselmeli, susturamam!

Kur'an nameleri sende,
Müezzinler minarende,
Öyle özlem var ki bende,
O hasreti kestiremem!

Hatırası tarihimin,
Sembolüsün sen Fethimin.
Kapındaki kilit kimin?
Seni MAHKUM gösteremem!..

Kemal CENGİZ

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Tutarlılık ve dengesizlik
Ayasofya camiden muzeye donustueupdugunde Fener Patriginin siyasi titri olan ekümenik unvani da kaldırıldı.Ayasofyayi bedava actirmaz bati.Fenerde ozerk nir devlet status ister.Ham hayaller bunpar.Dengeleri hesap etmeksizin yorum yapilmamali.Biraz tarih ve bilgi gerekir.
Yorum Ekleyen: Umut Germencik     6.02.2020 17:24:39
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya